Awatar użytkownika
DUSIA555
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2227
Rejestracja: 11 mar 2009, 21:54

Niezgodność serologiczna

28 sie 2010, 00:10

Witam :-)
Dziewczyny czy któraś z Was była w podobnej do mnie sytuacji.
Otóż mamy z mężem niezgodność serologiczną, ja mam 0Rh- a P. ma BRh +. W ciąży czułam się doskonale, przeciwciał w trakcie badań nie stwierdzono :ico_haha_02: Amelka urodziła się zdrowa wszytko jest jak najbardziej w porządku. Ale .... no właśnie. Planujemy w najbliższym czasie drugie dzieciątko. Spotykam się zarówno w internecie jak i w informacjach uzyskanych od koleżanek które mają również niezgodność serologiczną z różnymi wersjami. Jedna z nich to taka, że wszystkim kobietom z Rh- po pierwszym porodzie podaje się zastrzyk z immunoglobuliny (anty D) dla wyeliminowania w kolejnych ciążach możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego a druga to taka, że wspomniany zastrzyk robi się tylko w przypadku wystąpienia w pierwszej ciąży konfliktu. Koleżanki również opowiadały jedna, że miała zastrzyk inna że nie :ico_noniewiem: Już zupełnie zgłupiałam ......
A jak było w Waszym przypadku ?

Awatar użytkownika
gaga22
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2580
Rejestracja: 11 sie 2008, 10:03

28 sie 2010, 10:01

DUSIA555 immunoglobulinę podaje się tylko wtedy, gdy pierwsze dziecko ma dodatnią grupę krwi. Po porodzie robią badanie grupy krwi dziecka i jeżeli ma dodatnią grupę, to wtedy matce w ciągu chyba 24 godzin po porodzie dają zastrzyk.

A w pierwszej ciąży konflikt jest raczej mało prawdopodobny, bo przeciwciała w organizmie matki tworzą się dopiero wtedy gdy jej krew ma kontakt z krwią Rh+.

Zobacz na wypisie ze szpitala czy miałaś podaną immunoglobulinę.

Ja nie miałam podawanej immunoglobuliny, bo Bartek też ma ujemną grupę krwi. Zresztą innej nie mógł mieć, bo my oboje jesteśmy minusowi.

Awatar użytkownika
graz1974
Korona za gadulstwo;-)
Korona za gadulstwo;-)
Posty: 576
Rejestracja: 23 sie 2010, 12:34

28 sie 2010, 10:32

Ja miałam podany zastrzyk i po pierwszym i po drugim porodzie

Awatar użytkownika
sylwia78
Forumowy szkolniak!
Forumowy szkolniak!
Posty: 1112
Rejestracja: 15 sty 2010, 09:58

28 sie 2010, 18:19

ja mialam podany zastrzyk po zabiegu jak stracilam 1 ciaze , w 2 mialam co miesiac robione badania na przeciwciala, teraz kolejny zastrzyk dostane po porodzie

Awatar użytkownika
DUSIA555
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2227
Rejestracja: 11 mar 2009, 21:54

28 sie 2010, 23:09

DUSIA555 immunoglobulinę podaje się tylko wtedy, gdy pierwsze dziecko ma dodatnią grupę krwi. Po porodzie robią badanie grupy krwi dziecka i jeżeli ma dodatnią grupę, to wtedy matce w ciągu chyba 24 godzin po porodzie dają zastrzyk.
No własnie zastanawiam się dlaczego w artykułach pisanych przeciez przez ginekologów lub po konsultacji z nimi są rozbieżne info na ten temat. Poza tym co najważniejsze bo z życia wzięte, koleżanka w takiej samej sytuacji co ja miała podany zastrzyk :ico_noniewiem: Zastrzyk podaje się do 72 godzin po narodzinach bobaska.

Zobacz na wypisie ze szpitala czy miałaś podaną immunoglobulinę.
No właśnie w wypisie ze szpitala nie mam informacji o podaniu tego zastrzyku. A Rh Amelki w książeczce zdrowia też nie wpisali :ico_noniewiem: Wiem, powinnam już dawno tę kwestię wyjaśnić w szpitalu ale tak to jest w życiu, jeszcze jest czas itp. itd. ..................
Ja miałam podany zastrzyk i po pierwszym i po drugim porodzie

Kochana a jakie Rh mają Twoje dzieciątka ? Dodatnie czy minusowe ?
jak stracilam 1 ciaze
Przykro mi :cry:
teraz kolejny zastrzyk dostane po porodzie
A ten zastrzyk mają Ci dać dlatego, że wykryli w badaniach przeciwciała czy jest inny powód ?

Przepraszam, że Was tak dopytuję o szczegóły :ico_sorki: ale same rozumiecie jest to dla mnie bardzo ważne i chcę dojść do tego jak w szpitalu powinny potraktować pacjentkę w takim przypadku jak ja podać ten zastrzyk czy nie. Nie podają jednoznacznej odpowiedzi i to budzi moje wątpliwości :ico_noniewiem:

W najbliższym czasie wybieram się do swojego gin. który mam nadzieję mi wszystko wyjaśni, ale chciałam wcześniej prosić Was o opis konkretnych przypadków :ico_sorki:

Dziękuję, że zechciałyście się wypowiedzieć na ten temat :-) :ico_sorki:

Awatar użytkownika
sylwia78
Forumowy szkolniak!
Forumowy szkolniak!
Posty: 1112
Rejestracja: 15 sty 2010, 09:58

28 sie 2010, 23:33

nie , lekarz mi tlumaczyl ,ze zastrzyk dostalam bo mam grupe krwi A RH- a dziecko moglo przejac grupe krwi po ojcu(ale nie musi) i wrazie gdyby doszlo do wewnetrznego krwawienia moj organizm moze potraktowac krew malego jako zagrozenie i zaczac produkowac przeciwciala i zwalczac zarodek, nie wiem czy dobrze wytlumaczylam a ty zrozumialas
pierwsza ciaza nie powoduje z reguly zadnego zagrozenia, natomiast po 1 ciazy powinnas dostac zastrzyk do 72 godz po porodzie(badz zabiegu)

Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

28 sie 2010, 23:44

ja miałam RH- a mąż RH+,córka po urodzeniu miałam grupę krwi RH+ i dlatego ja dostałam immunoglobulinę żeby nie było problemów w następnej ciąży i z tego co wiem to powinno sie ja otrzymać w ciagu 24 godzin od porodu a nie 72 :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
sylwia78
Forumowy szkolniak!
Forumowy szkolniak!
Posty: 1112
Rejestracja: 15 sty 2010, 09:58

28 sie 2010, 23:53

ja dostalam 2 dni po zabiegu, juz wyszlam do domu to musialam dojechac do szoitala na sam zastrzyk

katke
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3258
Rejestracja: 14 sty 2009, 02:47

29 sie 2010, 00:37

Ja w pierwszej ciazy dostalam zastrzyk ok 28 tygodnia i po porodzie, mloda ma rh + po tatusiu, teraz tez dostane zastrzyk ok 28 tyg i pewnie tez po porodzie znajac moje szczescie. W usa nie robia prob na przeciwciala :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
gaga22
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2580
Rejestracja: 11 sie 2008, 10:03

29 sie 2010, 08:49

nie , lekarz mi tlumaczyl ,ze zastrzyk dostalam bo mam grupe krwi A RH- a dziecko moglo przejac grupe krwi po ojcu(ale nie musi) i wrazie gdyby doszlo do wewnetrznego krwawienia moj organizm moze potraktowac krew malego jako zagrozenie i zaczac produkowac przeciwciala i zwalczac zarodek
w razie krwawienia wewnętrznego w kolejnej ciąży podanie immunoglobuliny po pierwszym porodzie niewiele da. Ona przeciwdziała wytworzeniu przeciwciał w razie kontaktu z krwią Rh+, ale nie działa na całe życie, dlatego podaje się ją po każdym porodzie dodatniego dziecka, bądź na przykład amniopunkcji w ciąży, a więc w przypadku możliwości pomieszania krwi gdy jeszcze nie wiadomo jaką dziecko ma krew.
Niepotrzebne podanie immuno może przez pewien czas dawać fałszywie dodatni wynik na przeciwciała i wcale nie jest wskazane. W niektórych szpitalach tego nie przestrzegają i podają bez sensu wszystkim ujemnym matkom.

[ Dodano: 2010-08-29, 08:53 ]
Trochę się dowiedziałam na ten temat, bo w obecnej ciąży panie z serologii przy mnie zgłupiały. Mam w krwi słabe przeciwciała anty-D, chociaż logicznie rzecz biorąc nie powinnam ich mieć. Nie są groźne dla dziecka, ale ja w wypadku podania krwi muszę ją mieć idealnie zgodną.
Podobno przyczyną może być jakaś dziwna produkcja białek w ciąży i to czasami i daje fałszywie dodatni obraz. Zobaczymy jak to się rozwinie. Na razie co cztery tygodnie latam na badania.

Wróć do „Przed Ciążą, czyli chcemy mieć dziecko”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość