Kobieta i mężczyzna

Wybaczyć czy odejść?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy wiesz jak dużo potrzeba, aby zdradzić? Kiedy tak naprawdę zaczyna się zdrada? Co jest jej przyczyną? Czy istnieje recepta na szczęśliwy związek? Uważasz, że problem zdrady Cię nie dotyczy, że Ciebie to nigdy nie dotknie? Masz szczęśliwy związek, ufasz swojemu partnerowi. Jesteś w błędzie, bowiem zdrada może spotkać każdego. Statystyki pokazują, że zdradza 30-50 procent mężczyzn i 20-40 procent kobiet. Przyznaje się do niej co szósta Polka i co trzeci Polak. Co zatem popycha nas do zdrady?

Dlaczego zdradzamy?
Zazwyczaj składa się na nią wiele małych problemów, niedomówień, pretensji, które niezauważone w porę, zignorowane, nawarstwiają się, urastając często do rangi poważnych kłopotów. Właśnie nawarstwienie tych wszystkich rzeczy, popycha do zdrady. – Czasami, gdy związek popada w rutynę i nudę, pojawia się pokusa zdrady. Motywy jej często mogą być nie do końca świadome – zauważa psycholog dr Dorota Krzemionka-Brózda. 
Forum internetowe Zdrada.pl to klub ludzi, których dotknął ten problem. Swoje doświadczenia opisują na stronie internetowej, chcąc podzielić się z innymi swoim bólem, żalem, cierpieniem. Wspólnie szukają odpowiedzi na pytania: dlaczego zostałam zdradzona/y? Co dalej robić? Wybaczyć? Zapomnieć czy może odejść…? Divus 23 uważa, że oddalanie się od siebie partnerów jest chyba jednym z głównych powodów zdrady.  Arman uważa, że zdradzamy z ciekawości, uczucia niezaspokojenia w swoim związku, a czasem… z przypadku. Cindy jest zdania, że zdradzamy w równym stopniu, ale nie z tych samych powodów. Najczęstszym powodem zdrady u kobiet jest głód miłości, akceptacji, intymności. W ramiona innych popycha nas zmęczenie rolą  opiekunki dziecka, kucharki, sprzątaczki, przysłowiowej kury domowej. Chcemy poczuć się piękne, pociągające, seksowne, dowartościowane. Zdrada kobieca ma zatem charakter emocjonalny i duchowy. Zdrada dla mężczyzn, to tylko i wyłącznie seks, atrakcyjność drugiej osoby. Ela, studentka IV roku kulturoznawstwa przyznaje, że zdradziła swojego chłopaka, ponieważ w pewnym momencie przestała czuć się potrzebną, kochaną, pożądaną. W ich związek wkradła się nuda, każdy dzień wyglądał tak samo. Chłopak przestał okazywać jej swoje uczucia, rzadko zapewniał o swojej miłości.  Mimo, że go kochała, zaczęła czuć się nieszczęśliwa.

Izabela Marczak, autorka eseju Polaków skoki w bok, pisze, że mężczyźni – czyli zdobywcy – zdradzają głównie dlatego, że dla nich liczy się ilość – kobiet ma być dużo, a wszystkie koniecznie piękne, młode, no i naturalnie zdrowe. Kobiety zaś szukają przygody głównie dla jakości – mężczyzna ma być inteligentny, ambitny i o wysokim statusie społeczno-materialnym.

Nadużyte zaufanie

Anna Jakubowska i Paweł Zaremba-Śmietański, autorzy książki Zdrada w związku definiują zdradę jako nadużycie zaufania drugiej osoby. Ich zdaniem nie można o niej mówić, jeśli istnieje przyzwolenie współpartnera na określone zachowania. Miłość, zaufanie, poleganie na drugim człowieku to nie jest coś, co daje się naprawić. To nie samochód,  który wyremontujesz i pojedziesz dalej. Czy zatem wybaczyć zdradę? Czy można żyć  z osobą, która nas zawiodła, oszukała, zdradziła? Co dalej?  Najczęstszą reakcją na zdradę jest odejście od partnera lub po prostu własny skok w bok w „rewanżu”. A jednak wiele osób, a zwłaszcza kobiet, jest gotowych zdradę wybaczyć. Nigdy jednak nie będzie już takiego bezgranicznego zawierzenia, które da nam  poczucie bezpieczeństwa, poczucia świadomości, że bycie z tą osobą to jest właśnie sens mojego życia. Andi, jedna z „forumowiczek” przyznaje się do wybaczenia swojemu mężowi zdrady, która była dla niej okrutnym ciosem. Wybaczyła, bo kocha, ale wie, że już nigdy nie będzie mogła zaufać swojemu partnerowi w stu procentach. Żyje w ciągłym lęku i obawie, że mąż znów ją zdradzi, a tego by już nie przeżyła.

Najlepsza jest profilaktyka

Przede wszystkim musisz pamiętać, że chwile kryzysu zdarzają się każdemu. Zdrada nie jest jednak regułą. Nie każdy mężczyzna chce szukać przygód w ramionach innej kobiety, nie każdy mężczyzna chce obudzić się w obcym łóżku. Starajcie się zatem nie dopuszczać do wielkich, niepotrzebnych kłótni. Wprowadźcie do związku więcej tolerancji i wyrozumiałości. Jak najczęściej mówicie sobie miłe, dobre rzeczy. Unikajcie nudy. Czasami  dobrze robi kilkudniowe rozstanie. Zatęsknijcie za sobą. Zamiast siedzieć w domu, wyjdźcie do kina, teatru, do znajomych, na spacer. Korzystajcie z tego, że jesteście razem, kochajcie się. Zdarza się, że zdrada wynika z nadarzającej się okazji. Zbyt dużo wypitego alkoholu i … Takich sytuacji po prostu trzeba unikać. Zdrada wynika też często z niezaspokojenia seksualnego we własnym związku. Starajcie się rozmawiać ze swoimi partnerami, mówcie im czego potrzebujecie, pragniecie i pytajcie się, co oni chcą od was dostać. Nie bójcie się mówić o swoich marzeniach! Często trzeba podejmować kompromisy, nauczyć się poświęcać pewne sprawy dla ukochanego. Życie jest takie kruche, takie ulotne: dzisiaj masz ukochaną osobę, a za parę chwil, za godzinę może zostać ci tylko filiżanka z niedopitą kawą, na wpół zużyty żel do golenia, kwiaty na cmentarzu, i żal za tym, że jeszcze tyle było przed wami.
Zdrada jest niezwykle bolesną i długo nie gojącą się raną. Jednak można ją wybaczyć, przynajmniej można spróbować. Najważniejsze to robić wszystko, by do niej nie dopuścić. Kochajcie się i cieszcie się sobą.

A co na to gwiazdy?

Ania Świątczak, wokalistka Ich Troje

Zdrada to bardzo trudny temat. Na pewno połowa z nas jej doświadczyła. Mam tu na myśli nie tylko  zdradę fizyczną, ale przede wszystkim  psychiczną.  W jednym i w drugim wypadku jest to okropne poczucie wykorzystania. Odnoszę często wrażenie, że zdrada jest nieodłącznym elementem kochania się dwojga ludzi. Czy byłabym w stanie wybaczyć ukochanej osobie zdradę? Odpowiedź jest tylko jedna: nie sądzę!!! Zdrada psychiczna nie niesie być może za sobą tak poważnych konsekwencji, jak fizyczna i tylko w tym przypadku rozmowa i próba naprawy jest możliwa,  natomiast jeżeli ukochany  zakochuje się (nawet na 10 minut) w innej osobie,  to nie ma mowy o żadnej rozmowie i  rozgrzeszeniu Z doświadczenia wiem, że ponowne próby odbudowywania zaufania prawie zawsze kończą się rozstaniem. Podobno zdradę można wybaczyć,  ale nigdy się o niej nie zapomina. Nie sądzę,  żeby istniała recepta na udany związek. Wszyscy jesteśmy uczniami w szkole życia. Wierzę natomiast, że szczęście do związku wnosi wspólna praca nad budowaniem zaufania, zrozumienie i tolerancja. 


Sylwia Wiśniewska, wokalistka

Cierpienie jest chorobą duszy. Cierpię, gdy cierpią najbliżsi. Wydaje mi się, że zdradzamy, kiedy wystawiamy na próbę wzajemne zaufanie. Myślę jednak, że wszystko jesteśmy w stanie wybaczyć ,jeśli naprawdę kochamy. Czy istnieje zatem recepta na idealny związek? Oj, gdyby taka recepta istniała…..?! Możemy jedynie mówić o priorytetach w relacjach dwojga ludzi, a i te są bardzo subiektywne. Gruntowne jest zaufanie i szacunek. Na tych dwóch wartościach buduje się całą resztę.

Krzysztof Kasowski (K.A.S.A. ) artysta muzyczny, kompozytor, autor tekstów
Zdrada jest stara jak świat. Była, jest i będzie. Według mnie mężczyźni zdradzają  przeważnie dlatego, że tęsknią za wolnością i swobodą, kobiety głównie w rewanżu.  Również pewne zawody sprawiają, że ciężko jest zachować wierność. Uważam jednak, że istnieją idealne związki. Aby taki związek stworzyć należy być dojrzałym w uczuciach, kierować się rozsądkiem, pewnymi zasadami. Związki budowane za wcześnie – kiedy jest się zbyt młodym lub za późno- „w sile wieku”  nie mają większych szans na przetrwanie.

                            (IA)

Comments are closed.