Zdarza Ci się podjadać między głównymi posiłkami? Zabierasz ze sobą do szkoły bądź pracy drugie śniadanie w postaci różnorakich przekąsek, niekoniecznie zdrowych? Wiecznie pogryzasz coś przed telewizorem? Czas z tym skończyć lub chociaż przerzucić się na zdrowe przekąski!
Gdy czujemy głód między posiłkami najczęściej sięgamy po to co mamy pod ręką. Najczęściej są to słodycze bądź słone przegryzki. Takie podjadanie zabije każdą dietę! Takie przekąski dostarczają nam niemało kalorii, których nie uwzględniłyśmy w codziennym jadłospisie. Nierzadko również nie zaspokajają głodu. Jeżeli jesteś głodna w ciągu dnia, może warto zwiększyć liczbę posiłków w ciągu dnia przy jednoczesnym zmniejszeniu ich porcji. Batoniki, paluszki, cukierki zamieńmy na coś zdrowego i niech takie produkty staną się naszym dodatkowym posiłkiem.
Suszone owoce – są słodkie, więc mogą zastąpić Ci cukierki bądź czekoladę. Są też sycące, więc zaspokoją Twój apetyt. Zawierają witaminy z grupy B oraz błonnik, który poprawi trawienie. Sięgaj więc po suszone morele, śliwki, daktyle, banany!
Nasiona słonecznika, pestki dyni, sezam – zawierają dużo witamin A, E, B oraz cynk. Mają w sobie także zdrowe tłuszcze roślinne. Ich zwartość pozytywnie wpływa na wygląd cery.
Orzechy – bogate m.in. w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, magnez, witaminę E. Wspomagają koncentrację, obniżają poziom złego cholesterolu i ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Są jednak dość kaloryczne, więc dzienna porcja nie powinna przekraczać ok.30g.
Warzywa – bogate w witaminy, składniki mineralne, błonnik. Zaleca się spożycie 5 porcji warzyw dziennie. My wciąż jemy ich za mało. Wybór warzyw jest ogromny, więc czy nie lepiej batona zamienić np. na surową marchewkę lub paprykę, które mają zbawienny wpływ na organizm i są niskokaloryczne?
Owoce – warto korzystać z dobrodziejstw natury i wybierać owoce dostępne w danym sezonie. Pamiętajmy jednak, że zawierają sporo cukrów prostych, więc z ich ilością również nie należy przesadzać.
Zaplanujmy swoje posiłki w ciągu dnia tak, by nie odczuwać głodu pomiędzy nimi. Jeśli jednak to się zdarzy sięgnijmy po coś zdrowego i bardziej pożywnego niż słodycze. Pamiętajmy jednak, że każde podjadanie powinnyśmy zaliczyć jako kolejny posiłek!
Autor: Kamila Miś