Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS), potocznie nazywany śmiercią łóżeczkową to zgon niemowlęcia, do którego dochodzi w trakcie snu. Co jest jego przyczyną i jakie dzieci należą do grupy ryzyka?
Nagła śmierć łóżeczkowa dotyka zdrowe niemowlęta pomiędzy pierwszym tygodniem i dwunastym miesiącem życia. Może być on poprzedzony objawami infekcji. Przyczyny SIDS nie są jeszcze do końca zbadane. Najczęściej wskazuje się na wadę serca i zbyt małe stężenie serotoniny w organizmie. Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt może być także spowodowany uciskiem tętnicy kręgowej, co hamuje dopływ tlenu do mózgu. Istnieją podejrzenia, że SIDS może mieć podłoże genetyczne. Jest to nie tyle choroba, co diagnoza stawiana po śmierci niemowlęcia przy wykluczeniu możliwości choroby.
W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te dzieci, których matki w okresie ciąży paliły papierosy, piły alkohol i przyjmowały narkotyki. Istnieje teoria, ze przyczyną SIDS może być uszkodzenie pnia mózgu w rejonie odpowiedzialnym za kontrolę dopływu dwutlenku węgla. Ponadto nagłym zgonem zagrożone są wcześniaki, dzieci z niską masą urodzeniową, z refluksem żołądkowo-przełykowym, niemowlęta śpiące na brzuszku lub na boku, kilkukrotne wcześniejsze poronienie i młody wiek matki (poniżej 18 roku życia). Śmierć łóżeczkowa częściej występuje w sezonie zimowym, kiedy wzrasta podatność na infekcje bakteryjne. Groźny może być również dłuższy bezdech. U niemowląt bezdech występuje stosunkowo często, jednak jeśli się przedłuża, rodzice powinni natychmiast zareagować.
Najbezpieczniejsza pozycja do spania dla maluszka to leżenie na plecach bez poduszeczki. Maluchy ułożone do snu na brzuszku są dwa razy bardziej zagrożone ryzykiem nagłej śmierci łóżeczkowej. Najlepsze jest stosunkowo twarde podłoże – unikaj miękkich sof, poduszek i nadmiernie elastycznych materacyków. Nie wolno przegrzewać pokoju, w którym śpi dziecko. Optymalna temperatura mieści się w zakresie 17-22 stopnie C.
Absolutnie zakazane jest palenie tytoniu w pobliżu dziecka. Nie pal w ty samym pomieszczeniu, w którym znajduje się maleństwo i przestrzegaj przed tym domowników i gości.
Maluszek powinien spać sam w łóżeczku. Powinno ono być ustawione w pokoju, w którym śpią rodzice lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Możesz również zaopatrzyć się w monitor oddechu, który przy dłuż zym okresie bezdechu niemowlęcia daje sygnał dźwiękowy.
Autor: Kamila Gieba