ulamisiula
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3099
Rejestracja: 17 kwie 2007, 15:17

Pęcherzyki Nabota

10 maja 2007, 15:45

Co to są pęcherzyki Nabota?Jak powstają i jak sie je leczy?

Awatar użytkownika
Sosna
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3681
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:20

11 maja 2007, 10:52

Niewielkie, kilkumilimetrowe cysty na tarczy szyjki macicy.
OBJAWY I PRZEBIEG

Torbiele Nabotha (ovulae Nabothi) to niewielkie pojedyncze lub mnogie zmiany przypominające pęcherzyki wypełnione treścią śluzową, występujące na szyjce macicy. Są to zmiany łagodne, nie dające żadnych objawów i najczęściej nie wymagające leczenia. Jeżeli towarzyszy im stan zapalny wówczas torbielki mogą być wypełnione treścią śluzowo-ropną. Widoczne są one podczas rutynowego badania ginekologicznego we wziernikach. Powstają na skutek zatkania gruczołów wytwarzających śluz. Pojawiają się najczęściej w trakcie samoistnego gojenia się nadżerki, kiedy nabłonek wielowarstwowy płaski zostaje zastępowany nabłonkiem walcowatym. Zatyka on wówczas gruczoły, śluz nie ma więc ujścia i gromadzi się powodując powstanie torbielek. Opinie, co do konieczności usuwania torbieli są wśród ginekologów podzielone. Jedni opowiadają się za ich usunięciem inni preferują obserwację. Torbielki wykazują tendencję do nawrotów.
WEZWIJ LEKARZA, GDY...

Podczas rutynowej wizyty ginekologicznej, gdy zostaną stwierdzone torbiele Nabotha lekarz prowadzący powinien pobrać wymaz cytologiczny, jak również przedstawić pacjentce dalsze postępowanie. Jest ono uzależnione od wielkości torbieli oraz od wyniku badania cytologicznego. Nie wymagają one pilnej interwencji ginekologicznej. Jeżeli lekarz podejmie decyzję o konieczności usunięcia torbieli wykonuje się zabieg, w trakcie którego torbielka zostaje nakłuta, jej zawartość usunięta, a następnie opróżniona torbielka przymrożona ciekłym azotem (krioterapia) lub wypalona laserem lub za pomocą elektrokoagulacji. Płyn z torbielki czasami posyła się do badania bakteriologicznego. Zabieg jest niebolesny i nie wymaga znieczulenia ani pobytu w szpitalu. Może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych.
LECZENIE DOMOWE

Po zabiegu mogą pojawić się nieznaczne wodniste upławy. Przez okres około 2 tygodni należy unikać współżycia oraz kąpieli w wannie. Należy również zrezygnować z korzystania z otwartych akwenów wodnych oraz basenów. Szczególne znaczenie ma przestrzeganie odpowiedniej higieny intymnej.

[ Dodano: 2007-05-11 ]
czy to Ci pomogło, czy poszukać czegoś jeszcze? masz termin na wrzesień, moja koleżanka, ma na początek września, teraz jej się zaczął 22 tydz, będzie mieć Basię ;-)

ulamisiula
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3099
Rejestracja: 17 kwie 2007, 15:17

11 maja 2007, 15:25

Sosna dziekuje Ci bardzo za pomoc. :ico_sorki:
Tą chorobe wykryto u mojej "mamuśki" i dlatego wolałam sie upewnić co to takiego.
Ja mam termin na 26 września.Jak narazie mój wiercipiętek nie daje się rozpoznać.23 maja mam wyznaczone USG 4D i mam nadzieję że sie wkońcu dowiem kto mnie kopie.

Awatar użytkownika
Sosna
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3681
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:20

11 maja 2007, 15:40

oj, na pewno, moja koleżanka dowiedziała się już w 20tyg :) .... a na kopanie to się jeszcze przyszykuj !!! ;-)

ulamisiula
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3099
Rejestracja: 17 kwie 2007, 15:17

11 maja 2007, 15:44

Już czuje ruchy od 17 tygodnia.A mój małżonek pierwszego kopniaka dostał w rękę w tą niedzielę.Teraz codziennie nasłuchuje nastepnych.Bardzo fajne uczucie :ico_haha_01:

Wróć do „Ogólnie o zdrowiu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość