Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

17 maja 2007, 21:28

Dominisia, śliczny brzusio ;)

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

18 maja 2007, 09:06

Dominisia, super brzuszek :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: i dziekuje za zaglosowanie :ico_oczko:
Chcialam wczoraj wejsc na neta i pokazac zdjecia z parady, ale cos za wolno mi chodzil i nie dalalm rady
A teraz jakde z kolezaka i synkiem do Arendal, wiec jak wroce postaram sie upiescic fotki, o ile dobrze net bedzie chodzil
Milego dnia zycze :-)

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

18 maja 2007, 10:29

siunia, lub Dominisia mam pytanko czy oriętujecie się jak by wyglądało założenie firmy lib działalności w Norwegii? Jeśli tak to bym prosiła żebyście mi powiedziałt jak to wygląda była bym ogromnie wdzięczna przy okazji kawusie postawię :ico_oczko:

Awatar użytkownika
Dominisia
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1599
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:45

18 maja 2007, 12:06

Izunia jak najbardziej mogę Ci opowiedzieć jak wygląda założenie firmy w Norwegii. Mam nadzieje, że uda się mi to w miarę przejrzyście opisać :) Bo ja ciągle gubię się w takich papierkowych sprawach :) A akurat jestem na bieżąco bo dwa tygodnie temu mój mąż założył tutaj swoją działalność... :-)

Decydując się na założenie firmy w Norwegii masz do wyboru dwa typy działalności ENK lub AS. Chcąc założyć typ ENK potrzeba Ci dużo chęci i wkład w wysokości 1000 koron. Zakładając firmę ENK odpowiadasz swoim majątkiem i majątkiem współmałżonka (w przypadku gdybyś miał długi i ścigali Cię dłużnicy). Zakładając firmę typu AS potrzeba dużo chęci, 15 000 koron na załatwienie spraw urzędowych i minimum 100 000 koron zabezpieczenia-majątku firmy. Od działalności ENK rożni się tym że właściciel nie odpowiada swoim prywatnym majątkiem (dlatego potrzebne jest to zabezpieczenie w wysokości 100 000 koron). Na temat działalności firmy AS nie jestem w stanie nic więcej Ci powiedzieć ponieważ my założyliśmy firmę ENK. Dla nas nie jest to jedyne źródło utrzymania a jedynie praca dorywcza Krzyśka (po godzinach lub w soboty).

Vat tak zwane MVA od usług budowlanych wynosi 25%. Można zdecydować się na wykonywanie zleceń i pobieranie pieniążków za godzinę pracy, bądź też można ustalić kwotę od całości pracy. Jeżeli ustala się od całości inaczej rozliczane są zlecenia do 50 tysięcy a inaczej powyżej 50 tysiecy, ale niestety nie umiem i wytłumaczyć tego na czym polega różnica... Każda firma ma swój numer organizacyjny i musi posiadać konto w banku, przy czym nigdy nie można mieszać konta firmowego z prywatnym. Przyjmując jakieś zlecenie zawsze trzeba mieć podpisany kontrakt a wszystkie płatności odbywają się przez fakturę. Otwierając firmę należy otworzyć sobie konto w jednym ze sklepów np.budowlanych, dokonuje sie wtedy zakupów bezgotówkowych i wypracowywuje rabat w danym sklepie. Jeżeli firma chciałaby zatrudnić kogoś na cały etat musi zapewnić pracownikowi minimum 150 godzin pracy (chyba że zatrudniasz kogoś nie legalnie) płaci się wtedy od tej osoby ubezpieczenie, pieniążki na wakacje itd... Minimalna stawka dla pracownika pomocniczego wynosi 128 koron brutto za godzinę.

Moim zdaniem najlepiej powierzyć otwarcie firmy jakiemuś specjaliście. Jest obecnie dużo firm pomagających zakładać własną działalność. My powierzyliśmy to wszystko firmie Art Zone i jesteśmy bardzo zadowoleni z jej usług. Krzysiek tylko podpisuje kontrakt, wysyła co tydzień listy z rozpiskiem godzin pracy a oni zajmują się całą resztą, wystawianiem faktur, rozliczeniami podatkowymi itd. Teraz akurat jesteśmy na etapie tworzenia strony internetowej i zastanawiamy się nad logiem, wszystkim tym zajmuje się wyżej wymieniona firma my tylko decydujemy co nam się podoba a co nie. Zawsze można się umówić na wizytę w siedzibie tej firmy i oni wtedy dużo jaśniej i dokładniej przedstawią plusy i minusy założenia swojej firmy. Ja polecam! W sumie zakładajac własną działalność niczym się nie ryzykuje, brak zleceń, nie ma problemu, firma ma urlop :ico_haha_01: Nie wiem natomiast czy polecałabym otwarcie firmy jako jedynej formy pracy w Norwegii, przynajmniej na samym początku. Życzę powodzenia :)

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

18 maja 2007, 13:11

Wiecie co wstwiłam fotki na bloga, tu nie bede zqawalac bo za duzo ich zapraszam na bloga www.milan.dzidzi.pl

A w Oslo ta parada to inaczej wyglada, bo widzialm w zeszlym roku w tv, a u nas taka bardziej wiejska ale tez fajna

Izunia, ja nie mam pojecia o zakladaniu firmy, ale chyba Dominika ci to opisala dobrze

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

18 maja 2007, 13:27

Dominisia, dziekuję ci bardzo mocno kochane :)Ale mój mąż to poczyta jak przyjedzie bo ja mało z tego rozumiem ;)


Aha puki co bardzo mu sie spodobało w Norwegii ;) :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
Dominisia
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1599
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:45

18 maja 2007, 15:38

Izunia cieszę się, że mogłam troszkę pomóc :)
Siunia odwiedziłam dzisiaj bloga Milanka, niezła laska z Ciebie i mieszkacie w takim ślicznym miejscu, nic tylko pozazdrościć, no i widzę, że znajomych Polaków też nie brakuje, to super :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

19 maja 2007, 10:56

Dominisia, kochana każda pomoc jest dobra i ja jestem bardzo wdzięczna :) :ico_sorki:

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

19 maja 2007, 17:08

Dominisia, dzieki za odwiedzenie bloga i za komplement :ico_oczko:
Laska chyba narazie bo po wakacjach trzeba drugie dziecko robic , :-D

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

19 maja 2007, 21:34

siunia, widzę że już plany co do drugiej dzidzi są :ico_oczko:

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość