Awatar użytkownika
pestka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2033
Rejestracja: 16 mar 2007, 09:46

Czy to zgodne z prawem?

31 lip 2007, 11:33

Moje drogie, ostatnio zastanawia mnie pewna rzecz. Otóż mój szwagier jest rozwodnikiem. Ma dwoje dzieci. Była żona ciągle zakłada mu sprawę o podwyższenie alimentów a na dobra sprawę to te dzieci mogą nie być nawet jego bo uznał je by ratować wtedy swój związek. Teraz usłyszałam, że jak on nie będzie mógł płacić to była żona ma prawo założyć sprawę mojemu mężowi i jego obciążyć płatnością. To naprawdę jest zgodne z prawem? No i jakby to wyglądało? Przecież mamy dwójkę dzieci i tylko mój mąż pracuje.

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

31 lip 2007, 20:32

pestka, niestety byla zona korzysta po prostu z prawa jakie przysluguje ich dzieciom,ktore ona wychowuje i jest opiekunem prawnym dzieci .Jak to bedzie wygladalo w praktyce to nie wiem .
Mojej koleznaki maz jest w identycznej sytuacji i niestety placi tez na dzieci z pierwszego malzenstwa ,Byla zona zawsze zaklada sprawe za ktora on potem musi zaplacic i albo sam dobrowolnie bedzie placil okreslona kwote albo sad ustali ile .Jesli sam dobrowolnie bedzie placil to radze zawsze miec czarno na bialym ze sam placi taka kwote np wysylajac pieniazki poczta ,czy dac na jej konto ,bo zawsze trzeba napisac za co to jest i zawsze ma dowod ,ze wplacal .Kolezanki maz by jakos bylo to bierze dodatkowe nadgodziny ..Przypomne ze dochod obecnej zony nie bierze sie pod uwage.

Wiem ze mozna np co jakis czas kupic cos dziecku np kurtke ,buty,zeszyty,wyslac na kolonie ,ale zawsze nalezy miec rachunek zakupu -najlepiej imienny,bo wiem to z kolei od innej osoby ktorej byly maz placi alimenty na dzieci ,ze jakby mial takie faktyczne rachunki i faktycznie by kupowal to jest dowod na to zeby nie placic wiekszych alimentow,ale mysle ze blizszych informacjo mozna zasiegnac w tym temacie u prawnika

Awatar użytkownika
pestka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2033
Rejestracja: 16 mar 2007, 09:46

01 sie 2007, 09:26

Kurczę w głowie mi się to nie mieści, żeby mój mąż musiał sie obawiać, że będzie płacić na dzieci brata :ico_olaboga: przecież to jest obarczanie odpowiedzialnością osobę, która w chwili poczęcia tych dzieci miała 13 lat i żadnego wpływu na poczynania brata :ico_puknij: ja też wychowywałam się bez ojca i wiem jak bardzo mojej mamie było ciężko ale nigdy nie przyszło by jej do głowy by zmuszać do płacenia moich dziadków (rodziców ojca) albo jego rodzeństwo :ico_puknij: chore to nasze prawo

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

01 sie 2007, 11:56

pestka, ustawodawca zmienil prawo po to by alimenciarzy jakos zmobilizowac do placenia , i wyszki z zalozenia ze jak najblizsza rodzina bedzie za takiego splacac to beda go lepiej pilnowac ,bo wiadomo, ze nilt nie lubi za nikogo placic

znalazlam to

ALIMENTY OD RODZINY OJCA DZIECKA

* Kiedy można się domagać alimentów od rodziny ojca dziecka?

Jeżeli ojciec dziecka nie wywiązuje się z obowiązku alimentacji i jeśli egzekucja komornicza nie przynosi rezultatów, to zgodnie z Kodeksem Rodzinnym możesz wystąpić o alimenty na dziecko względem najbliższej rodziny ojca dziecka (jego dorosłych dzieci, rodziców lub rodzeństwa)
* Podstawa prawna

KODEKS RODZINNY I OPIEKUŃCZY.

Dział III. Obowiązek alimentacyjny

Art. 128 Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnym w linii prostej oraz rodzeństwo.

Art. 129 § 1. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.
§ Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

Art. 132 Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

* Wzór pozwu o alimenty względem rodziny ojca dziecka.

Pobierz wzór pozwu o alimenty względem rodziny ojca dziecka [RTF].

a tu link do tej strony
http://samodzielne-matki....6%20aliment%F3w

Awatar użytkownika
pestka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2033
Rejestracja: 16 mar 2007, 09:46

01 sie 2007, 12:18

mal pisze:ustawodawca zmienil prawo po to by alimenciarzy jakos zmobilizowac do placenia , i wyszki z zalozenia ze jak najblizsza rodzina bedzie za takiego splacac to beda go lepiej pilnowac

mówi się, że dobrymi chęciami to piekło wybrukowane....
przecież to dorosły człowiek, nic i nikt nie jest w stanie go zmusić do płacenia alimentów jeśli on tego nie będzie chciał a na pewno nie zmusi go do tego fakt, że obarczą płatnością kogoś z rodziny :ico_puknij:
no dobrze, matka tych dzieci ma takie prawo a jakie prawo ochroni moje dzieci? mam nadzieję, że ustawodawcy pomyśleli również o tym...

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

01 sie 2007, 12:38

pestka, wiem ze to jest wnerwiajace i bardzo niesprawiedliwe , na twoim miejscu tez bym zionela gniewem :ico_olaboga: :ico_zly:

Awatar użytkownika
pestka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2033
Rejestracja: 16 mar 2007, 09:46

01 sie 2007, 13:00

ależ się zaperzyłam :ico_zly: musiałam zaparzyć sobie melisy bo miejsca sobie znaleźć nie mogę....
masz rację mal, to jest bardzo niesprawiedliwe...

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

01 sie 2007, 13:13

pestka, a to wszystko sie wzielo stad ze nie placi ,bo jakby szwagier placil to nie byloby sprawy ,,oj dlugo bedzie was obchodzil szerokim łukiem :ico_olaboga:

Awatar użytkownika
pestka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2033
Rejestracja: 16 mar 2007, 09:46

01 sie 2007, 13:18

oj, niech on mi się tylko nawinie :ico_zly:

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość