Awatar użytkownika
aguśka
Nakręcona katarynka
Nakręcona katarynka
Posty: 194
Rejestracja: 08 mar 2007, 21:26

Kuchnia dla alergika

17 mar 2007, 22:29

Czy macie może jakieś przepisy na dania dla dzieciaczków z alergią pokarmową? Sama mam synka z alergią na gluten pszenny (i nie tylko...) i czasem brak mi pomysłow co mu podawać. Pozdrawiam

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

19 mar 2007, 17:16

Dla dzieci z nietolerancją glutenu:


Biszkopt z mąki kukurydzianej


3 jajka
90 g cukru
90-120
mąki kukurydzianej
kasza kukurydziana do posypania formy

Jajka umyj, wbij do miski, wsyp cukier. Naczynie postaw na rondelku z wrzącą wodą, stojącym na ogniu. Ubijaj trzepaczką, aż masa będzie gęsta i biała. Miskę zdejmij z ognia i ubijaj dalej, aż do przestygnięcia. Stopniowo dodawaj mąkę, wymieszaj, wlej do wysmarowanej i obsypanej kaszą kukurydzianą formy. Wstaw do średnio gorącego piekarnika (ok. 180ľC) i ogrzewaj powoli
(nie doprowadzaj do wysokiej temperatury). Dobrze upieczony biszkopt odstaje od formy, a patyczek włożony do ciasta jest po wyjęciu suchy.


Dla dzieci uczulonych na mleko:


Kluski śląskie


2 ziemniaki średniej wielkości
łyżeczka mąki ziemniaczanej
1/2 żółtka (lub całe, jeśli jest małe)
Ugotuj ziemniaki, następnie ostudź je i zmiel w maszynce, ewentualnie utrzyj w misce. Dodaj żółtko oraz mąkę i wyrób łyżką na gładką masę. Uformuj wałeczki grubości palca i potnij je na skośne kluseczki. Wrzucaj na wrzącą wodę i gotuj do miękkości. Wyjmuj łyżką cedzakową. Kluseczki możesz podawać do mięsa z sosem lub posypane zieleniną i polane rozpuszczonym masłem.


Dla dzieci z alergią na mleko i jajka:


Twarożek z tofu


1/4 kostki tofu
banan lub jabłko
mały pęczek szczypiorku
mały pęczek koperku
Tofu rozgnieć widelcem ewentualnie rozetrzyj w miseczce na gładką masę. Połącz z roztartym bananem albo utartym jabłkiem, a otrzymasz lekki deser owocowy. Jeśli do tofu dodasz posiekany szczypiorek i koperek, wówczas będzie to aromatyczna, zielona pasta. Oba twarożki możesz podawać z kromką chleba lub same.


znalazlam na stronie Twojego Dziecka
pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
mk22
maniakogadacz
maniakogadacz
Posty: 392
Rejestracja: 10 mar 2007, 11:48

26 kwie 2007, 17:08

Hej!
Dorota a od którego miesiąca można twoje potrawy podawac?
U mnie jest podejrzenie na alergię na białko na razie jest na tymczasowej diecie...i oprócz kaszek mleka i słoików z drobiem nie podaje nic.....

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

26 kwie 2007, 17:29

z tego co wiem to dla niemowlat.nie bylo napisane od ktorego mca.zalezy chyba jakie konsystencje jada dziecko.. :ico_noniewiem:

Kreseczka
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 5
Rejestracja: 04 maja 2007, 22:05

05 maja 2007, 13:56

Tutaj znajdziecie przepisy:
bez mleka
bez glutenu
Tutaj mozecie tez poszukac przepisow autorstwa Moniki Beck-Pietrzak

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

11 maja 2007, 14:30

polecam nowe czerwcowe Mamo to ja! sa tam rady jak smacznie i z pomyslem przygotowac cos dla malegoo alergika!! :ico_brawa_01:

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

14 maja 2007, 08:40

mama-emilki, ja wlasnie wyzej pisalam o tym Mamo to ja :ico_oczko: a jeszcze na stronie http://www.edziecko.pl/jedzenie/0,79380.html są rady i przepisy :-D

Kreseczka
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 5
Rejestracja: 04 maja 2007, 22:05

21 paź 2007, 15:49


Wróć do „Kuchnia - ulubione miejsce w domu ;-)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość