Niestety, w pierwszych tygodniach ciąży nie ma co liczyć na odpowiedź: jaka płeć? Fasolka w brzuszku nie przypomina jeszcze dzidziusia. Choć decyzja o tym, czy rośnie chłopiec, czy dziewczynka, zapadła już w chwili zapłodnienia.
Wszystko bowiem zależy od rodzaju chromosomu. Jajeczko zawiera X, plemnik zaś – X lub Y. Jeśli do jajeczka „dobiegnie” plemnik z chromosomem X, szykuj imię dla córeczki. Gdy X połączy się z Y, miłością obdarzysz synka.
Pierwsze jąderka
Narządy płciowe chłopca powstają około dziewiątego tygodnia. Są to jąderka. Żeńskie kształtują się kilka, a nawet kilkanaście dni później (od 10.-11. tygodnia). Gdyby sporządzić uproszczony harmonogram rozwoju narządów płciowych u chłopczyka i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:
- 7. tydzień ciąży: powstają gruczoły płciowe,
- 9. tydzień: jeśli to chłopiec, kształtują się jąderka,
- 10. tydzień: u maleńkiej dziewczynki rozwijają się jajniki,
- 12. tydzień: genitalia, czyli zewnętrzne narządy płciowe, stają się męskie lub żeńskie,
- 14. tydzień: u chłopca pojawia się gruczoł prostaty, u dziewczynki jajniki zstępują do miednicy,
- 18. tydzień: jąderka zaczynają powoli przemieszczać się z brzuszka do worka mosznowego.
Pierwsze oznaki tego, czy urodzi się synek, czy córeczka, powinny być dostrzegalne na USG już w 14. tygodniu ciąży. Czasem udaje się to tydzień wcześniej! Wiarygodność takiej oceny zależy od doświadczenia lekarza oraz warunków badania – ułożenia płodu i jakości ultrasonografu.
Już coś widać
Zewnętrzne narządy płciowe u maluszka są widoczne ok. 16. tygodnia. Choć możesz mieć wrażenie, że to, co widać na ekranie USG, to tylko plamy, jednak ginekolog bez problemów pokaże Ci tę ważną część. Na wydruku jeszcze łatwiej będzie Ci to zobaczyć.
Jaką masz pewność, że lekarz nie pomylił się w swojej ocenie? Cóż... Dziś pomyłki zdarzają się naprawdę rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest tym większe, im wcześniejsza ciąża i im bardziej przestarzała aparatura USG. Jeżeli maleństwo w łonie akurat tak się ułoży, że nie będzie widać narządów płciowych, lekarz oznajmi, że trudno rozpoznać płeć.
[ Dodano: 2007-11-25, 17:37 ]Hej
Zulcia
Cieszę się,że jesteś w domku cała i zdrowa i że z dzidzią jest wszystko ok.
Teraz tylko relaks,relaks i jeszcze raz relaks kochana-pamiętaj o tym.Dla dobra Was obojga:)
Mężuś zapewne pomoże a Zulcia jest dużą pannicą:)
Pozdrawiam
[ Dodano: 2007-11-25, 17:41 ]hej
babe_boom znalazłam jeszcze cosik na temat jak i kiedy rozponać płeć-
Zawieś obrączkę na nitce...
...i potrzymaj chwilę nad brzuchem. Jeżeli porusza się wahadłowo, będzie dziewczynka, jeśli koliście – chłopiec. Z tradycyjnych i baaardzo zawodnych metod masz jeszcze do dyspozycji wróżenie z kształtu brzuszka (usytuowany wysoko i okrągły zwiastuje córcię), chętkę na kwaśne (przepowiada chłopca).
Wierzyć czy też nie nie zaszkodzi spróbować hehe
Od 16. tygodnia narządy płciowe zewnętrzne u maleńkiego człowieczka są już naprawdę dobrze widoczne na monitorze USG – ale dla doświadczonego lekarza.
Ty i tata maleństwa rzeczywiście możecie mieć wrażenie, że to, co widać na ekranie, to tylko plamy. Jednak ginekolog na monitorze dokładnie pokaże Wam tę ważną część bobaska. Na wydrukowanym zdjęciu jeszcze łatwiej będzie ci to dojrzeć.