Awatar użytkownika
aniulka
Już śmiało chodzę po forum!
Już śmiało chodzę po forum!
Posty: 639
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:21

10 przykazań wychowania dzieci

26 kwie 2007, 15:42

Rady - nowoczesne, krótkie, a zatem warte prezentacji oraz propagowania

„Dziesięć przykazań wychowania dzieci”.

1 Okaż twojemu dziecku trwałą, nieustającą miłość i opiekę – jest to tak ważne dla jego umysłowego i duchowego zdrowia, jak pożywienie dla ciała.

2 Bądź hojny w poświęcaniu dziecku swojego czasu i okazywaniu mu twojego zrozumienia – bawienie z dzieckiem lub czytanie na głos liczy się o wiele więcej niż uporządkowane, funkcjonujące bez zakłóceń gospodarstwo domowe.

3 Umożliwiaj twojemu dziecku zdobywanie nowych doświadczeń i już od pierwszych dni jego życia „zanurz” je w mówionym języku – wzbogaca to jego duchowy rozwój.

4 Zachęcaj dziecko do zabawy w każdej formie: w pojedynkę, z innymi dziećmi, do badania świata, naśladowania, eksperymentowania, budowania, kreatywnego tworzenia.

5 Chwal częściej i głośniej wysiłki niż osiągnięcia.

6 Powierzaj dziecku stale rosnącą odpowiedzialność – podobnie jak inne umiejętności trzeba je wciąż trenować.

7 Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju – sposób, w jaki traktujesz jedno i który jest dla niego zupełnie w porządku, dla drugiego może być niewłaściwy.

8 Pokazuj swoją dezaprobatę i niezadowolenie w taki sposób, który nie będzie oznaczał dla wieku, osobowości i rozumienia dziecka zbyt wygórowanych wymagań.

9 Nigdy nie używaj groźby pozbawienia dziecka miłości albo że je komuś oddasz. Możesz odrzucać i nie akceptować jego zachowania, ale nie pozwól nigdy, aby zrodziło się w nim podejrzenie, że możesz odrzucać jego osobę.

10 Nie oczekuj wdzięczności. Twoje dziecko nie prosiło się, żeby przyjść na świat – to była twoja decyzja.


autor: Mia Kellmer Pringle „Czego potrzebują dzieci”

Awatar użytkownika
Kathrin
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1664
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:46

29 kwie 2007, 15:44

musze sobię to wydrukować :ico_oczko:

Awatar użytkownika
Iwo
Forumowy szkolniak!
Forumowy szkolniak!
Posty: 1150
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:11

03 maja 2007, 21:48

Bardzo mądre te przykazania aniulka a jakie proste :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
sensibel
Dorosłem już do Liceum!
Dorosłem już do Liceum!
Posty: 1384
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:01

28 sie 2007, 12:57

Przejrzyste i wydają się do zrealizowania. Chciałabym dobrze je zrealizować,oby się udało :-)

Awatar użytkownika
edulita
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3326
Rejestracja: 07 gru 2007, 02:10

09 gru 2007, 01:56

świetny dekalog jeżeli wszysy rodzice by się zastosowali do niego to po świecie chodziły by same aniołki - ale tak do końca to każdy rodzic łapie sie na grzeszkach popełnionych w wychowaniu :(
napewno ważne są te przykazani bo kształtują w dziecku poczucie własnej wartości
- a czym jest człowiek który nie zna swojej wartości -
KOCHAJMY SWOJE POCIECHY MĄDRĄ RODZICIELSKĄ MIŁOŚCIĄ BO SZTUKĄ JEST MĄDRZE KOCHAĆ SWOJE DZIECI :ico_buziaczki_big:

Awatar użytkownika
Pozytywka
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3274
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:02

14 sty 2008, 10:00

aniulka pisze:Nie oczekuj wdzięczności. Twoje dziecko nie prosiło się, żeby przyjść na świat – to była twoja decyzja.
swieta prawda :ico_brawa_01:

marta_wa
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 53
Rejestracja: 06 maja 2007, 13:27

15 sty 2008, 10:35

Proste a jednocześnie tak trudne dla niektórych rodziców... najbardziej mi się spodobało to, że nie pchało się na świat:)
pozdrawiam

[ Dodano: 2008-01-15, 09:44 ]
Ale ogólnie staram się do nich stosować:)

Awatar użytkownika
ananke
Wodzu
Wodzu
Posty: 16042
Rejestracja: 09 lut 2008, 12:06

03 kwie 2008, 15:30

to wydają się bardzo mądre, proste i logiczne zasady zdrowego wychowania szczęśliwego, wierzącego w siebie młodego człowieka. Staram się je stosować juz nie od dziś i widzę, że można dziecko wychowywać według nich :-)

anetam31
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 14
Rejestracja: 24 cze 2008, 20:50

25 cze 2008, 20:31

czytajac te przykazania to tak jakby ktos napisal sposob wychowywania dziecka przeze mnie.

P.S.

a wdziecznosci to mozna sie domagac od dziecka wtedy kiedy bedziemy sie zbierac na tamten swiat i to tez nie we wszystkich przypadkach. Bo dziecko na swiat sie nie prosilo.

NICOLA_1985

26 cze 2008, 12:37

ja sie zgadzam z wszystkimi punktami. z 10 też - prawda szacunek do rodziców jest ważny ale nie tylko rodzicom sie on należy bo żeby nauczyć dziecka szacunku trzeba mu też go okazywać, a nie tylko wymagać tak jak uczymy dzieci miłości poprzez okazywanie jej.

Wróć do „Kącik dla rodziców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość