astrid
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 324
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:42

20 gru 2007, 20:38

Kamilko oj oj bałam sie ze o to zapytasz :-D kurcze jak ja mam ci to wytłumaczyc a wiec mam nadzieje ze zrozumiesz:
Przede wszystkim podłoga musisz ja miec :ico_oczko: chodzi o to aby bylo twardo. Podnosisz dziecko tak aby Tomus sam sie podciagał do siadu i jak juz niby usiadzie to musisz zrobic tak aby tak po skosie opierał sie jedna reka tak mniej wiecej dzieci siadaja same, aby siedzial ale podpierajac sie jedna reka wtedy nie krzywisz mu kregosłupa a cwiczysz miesnie reki itp (metoda bobatha)


Fryza ja nie krytykuje oczywiscie ale naprawde ja sie napatrzylam i nasluchalam o tych skrzywieniach ze nie podpesze Arka poduszkami ja wiem ze kusi bo ja juz bym tez chciala aby on byl samodzielny ale wytrzyam 6 miesiecy to jeszcze kilka wytrzymam :ico_oczko:

A tak na marginesie Arek mi tez siedzi na kolanach moja rehablitanka uwaza ze rowniez nie powinien najwyzej jak siedzi pod katem 45 stopni ale juz lepiej jak siedzi tak niz sam bo kolana są miekkie no ale rowniez nie powinien.

Ja wiem, ze rehablitanci lubią popadac w przesade ale na wlasne oczy widzialam dzieci ze skrzywieniami i wiem, ze to po chodziku czy przedwczesnym siadaniu
Najgorsze jest to ,ze to wszystko wychodzi ok 6 7 roku zycia

Awatar użytkownika
Frydza
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7857
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:12

20 gru 2007, 20:45

ASTRID ja ja i tak czesto tak nie sadzalam tylko czasami ale szybko uchwycila o co chodzi i sobie sama siada :-D ,takze nagminnie ja nie podpieralam :ico_nienie: :ico_nienie:

Awatar użytkownika
madziorka hihi
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6536
Rejestracja: 08 mar 2007, 18:23

20 gru 2007, 20:59

dziewczyny kochane jestescie ze tak sie martwicie.. ale wlasciwie nie ma o co.. ja zawsze ogolna panike zasieje a potem zastanawiam sie o co chodzi? hihi :ico_puknij:
noc minela dawno i juz zapomniala jaka bylam :ico_zly:
tematem mojego podlego nastroju jest niestety moj kochanz synek
DAJE W nonono W NOCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ja przyzwyczajona do lajtowego zycia nagle musze co pol godzinz wstawac i zagladac do tego krzywiacego sie marudy... pisalam wam chyba ze wierci sie i steka przez sen, a bywa ze rozbudza sie calkiem i nawet suszarke ma w dupce hehe
napewno nie jest glodny
na noc dostaje kaszke ,cyca
i mimo wszstko sie budzi
i ten kaszel.. wrrrrrrrrrrrr
dzis juz nieprzytomna zabralam go do siebie i polozylam z brzegu lozka, obudzilłam sie jak jedna nozka zwisala mu juz poza nim.. :ico_olaboga:
tak bywa jak sie nie spi i nie mysli... :ico_puknij:
potrafi obudzic sie w srodku nocz, smiac, fikac... i nie rozumie ze mnie to nie bawi.. wrrrr
z mama wstawalysmz na zmiane i obie rano mialysmy dosyc hihi
o dziwo nie czuje zmeczenia. hiih ale w nocy masakra hehe
wlasciwie to nie koniec swiata. ale same wiecie jak wazny jest spokojnz dlugi sen hehe
tym bardziej ze leos tak ladnie spal jak byl mlodszy a teraz co??? zwariowal czy jak????

do tego dochodzi brak adasia.. i tak myslalam ze bede gorzej tesknic. ale jednak dziecko pochlania wiekszosc czasu i jakos daje rade.
ale juz nie moge sie doczekac adama.. te ostatnie 2 dni beda wiecznoscia i oczekiwaniem na telefony, smsy z podrozy...
dziewczyny prosze sprawcie by jutro byla sobota :ico_sorki:



astrid straszysz hihi :ico_szoking: leos wiekszosc czasu spedza w pozycji siedzacej, w foteliku badz na kolanach.. on lezec nie za bardzo chce.. i co tu robic? hihi
jak uloze go w pozycji pol siedzacej na sobie to on pcha sie do przodu w poszukiwaniach stopek hehe

asiula tez bym sie wkurzyla na takiego fochastego hihi
przejdzie mu. a ty masz racje .. nie twoja wina wiec nie daj sie... przyzwzczai sie do tego ze zawsze ulegasz i dopiero bedzie ci fochy odstawial hehe

zaraz doczytam
musze mamie pomoc bo kapie leosia hehe

dziekuje za pochwaly dla leosia :ico_sorki:
:ico_sorki:

Awatar użytkownika
Frydza
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7857
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:12

20 gru 2007, 21:15

MADZIORKA to pewnie zebolki Leosiowi nie daja spac :ico_oczko: niebawem zapewne zobaczysz zabeczek :-D

astrid
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 324
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:42

20 gru 2007, 21:18

Madziorka kochana nie chcialam ciebie wystraszyc, napewno nie. Ja klade mlodego na kocyku i rozsypuje mnostwo zabawek i tk sobie cwiczy no moj tez na poczatku niechetnie to robil ale metoda na mojego bylo zdiecie mu pieluszki nago to mogl lezec i lezec i tak potem na coraz krocej mu zdejmowalam, ze teraz klade do w ciuchac poza tym polubil to- jak mocno marudzi to daje mu zabawki grajace to go zainteresuje zawsze.
Moj kiedys tez mi prawie spadl z łóżka od tego czasu spi zawsze w srodku.
Kochana moja kaszka na sen jest na mleku ktore najprawdopodobniej uczula Leosia i stad kaszel mu nie przechodzi dla alergikow kaszki RYZOWE i kleik, sinilack

Fryza kochana jest na milion procent pewna ze nigdy nie zrobilabys córze krzywdy czlowiek jak cos pisze patrzy z perspektywy wlasnego dziecko i ja wiem ,ze ja mojemu bym krzywde zrobila bo on nie chce siedziec a zapewne u ciebie bylo inaczej.

Awatar użytkownika
Frydza
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7857
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:12

20 gru 2007, 21:30

ASTRID spoko spoko ;-) :575: :591: :585:

astrid
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 324
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:42

20 gru 2007, 21:55

Okresy skokow:

5 tygodni (wrazenia),
7-9 tygodni (wzory),
11-12 tygodni (niuanse),
14-19 tygodni (wydarzenia),
22-26 tygodni (relacje- lek separacyjny),
33-37 tygodni (kategorie),
41-46 tygodni (sekwencje)

Jakie sa symptomy kolejnego skoku?

Przewaznie dziecko "chce z powrotem do mamy", zaczyna byc marudne, wymaga ciaglej uwagi, gorzej je, gorzej spi lub nagle przestaje robic to czego sie juz nauczylo tak jakby cofalo sie w swoim rozwoju. Taki kryzys jest dla mamy i dziecka bardzo stresujący bo z punktu widzenia dzidzi nagle wszystko się w jego światku zmienia i jest przestraszone, stąd to wiszenie na mamie i cycku- bo tam czuje się najbezpieczniej. Mamy czują się sfrustrowane ciągle płaczącym dzieckiem, i nie rozumieją co się z nim dzieje.

Skok w wieku 5 tygodni

Dziecko zaczyna byc bardziej uwazne i ”obudzone”, wszystkie zmysly sa wrazliwsze niz wczesniej. Od tej pory dziecko slyszy, widzi czuje zapach i smak zupelnie inaczej niz dotad i to moze sie mu wydawac niezrozumiale i przerazajace. Jedynym sposobem wyrazenia tego strachu jest krzyk i placz oraz szukanie bezpieczenstwa w ramionach rodziców.

Nowe umiejetnosci:

- Patrzy slucha uwazniej i dluzej
- Jest bardziej swiadome dotyku, zapachów
- Usmiecha sie po raz pierwszy lub czesciej niz przedtem
- Uklad pokarmowy moze funkcjonowac lepiej np dzecku odbija sie rzadziej,
rzadziej wymiotuje
- Moze plakac prawdziwymi lzami po raz pierwszy


8 tydzień

Dziecko zaczyna rozróżniać wzory w dźwiękach, zapachach i smaku, zauważa, ze jego dłonie należą do niego i jakie to uczucie gdy trzyma sie rece ponad glowa czy przed sobą. Dziecko zaczyna mieć kontrolę nad swoimi ruchami ale nadal są one nieskoordynowane.

Nowe umiejetnosci:

- Podnosi glowe
- Przekreca sie ze strony na brzuch i plecy
- Kopie nózkami i macha raczkami
- Chce siedziec na Twoich kolanach
- Dotyka przedmiotów
- Próbuje złapac przedmiot
- Trzyma przedmiot
- Patrzy na ludzi wokół
- Patrzy na wyraz twarzy
- Patrzy na przedmioty, które sie świecą
- Wydaje krótkie dźwieki i słucha siebie samego
- Lubi słuchać piosenek

Nie wszystkie dzieci umieja robic to wszystko – rózne dzieci preferuja rózne czynnosci i róznie intensywnie je cwiczą.


12 tydzień

Jak wcześniej możesz zauważyc, że dziecko jest bardziej krzykliwe, marudne, spi i je gorzej lub jest cichsze niz przedtem. W wieku 12 tygodni dziecko wkracza w swiat zniuansowany: dziecko uczy sie rozumiec delikatne różnice i zachowywac sie zróżnicowanie. Może np. słyszec róznice w tonie głosu, zauważac jak zmienia sie światlo w pokoju, kiedy slonce skryje sie za chmure. Zauważysz, że ruchy dziecka są bardziej miękkie kiedy wyciaga rączki, by coś schwycić lub gdy odwraca głowe śledzac jakis ruch.


Nowe umiejętnosci:

- Potrafi skoordynowac ruchy oczu i glowy sledzac ruch
- Podnosci sie do pozycji siedzacej trzymajac sie Twoich dloni
- Odpycha sie obiema nózkami lezac w foteliku lub na kocu
- Łapie przedmioty obiema raczkami
- Wklada wszystko do buzi
- Oglada i bawi sie rączkami
- Zauważa, że może piszczeć i zmienia ton glosu
- Robi bąble ze śliny
- Wyraźnie daje do zrozumienia, że jest znudzone gdy np - zbyt dlugo patrzy na
ta sama zabawke


19 tydzień

Marudne okresy zaczynaja byc coraz dluzsze, moga trwac az do 6 tygodni i zacząć sie juz w 14-tym tygodniu.

Dziecko zaczyna rozumieć zdarzenia, w sensie krótkich sekwencji przechodzących z jednego w inny wzór. Innymi słowy moze np nauczyc sie wyciagnac reke po zabawke, zlapac ja jedna reka, potrzasnac, przekrecic i wlozyc do buzi. Inny przyklad to fakt, ze dziecko moze laczyc dzwieki w sekwencje – np mamama, tatata.

Nowe umiejetnosci:

- Przekreca sie z pleców na brzuch lub odwrotnie
- Próbuje raczkowac
- Podpiera się na rękach i podnosi tulów
- Lubi ruszać ustami, wypina jezyk
- Może wziąć przedmiot do jednej reki i przelożyc go do drugiej
- Wkłada rzeczy, reke mamy, taty do buzi, zeby je zbadac, ugryzc
- Próbuje uderzać zabawkami o stól
- Zrzuca swiadomie zabawki na podloge
- Szuka rodziców
- Reaguje na własne odbicie w lustrze radością lub strachem
- Reaguje na wlasne imie
- Rozumie słowa
- Wymawia nowe dzwieki vvv,sss, zzz, rrr itd
- Używa spółgłosek
- Wyciąga rece, gdy chce by je podnieść
- Cmoka ustami, gdy jest glodne
- Odpycha butelke/piers gdy sie naje
- Moze przesadnie reagować np zakasłac jeszcze raz gdy rodzice zareagowali na
poprzednie zakasłanie


26 tydzień

Okres marudzenia moze zacząć się już około 23 tygodnia i trwać około 4 tygodni. Typowe dla tego okresu jest na przyklad to, ze dziecko zle spi i wydaje sie miec koszmary senne, jest nieśmiale w stosunku do obcych, nie ma apetytu, nie chce, zeby zmieniac mu pieluche czy ubranie. Dużo sie teraz dzieje – dziecko zaczyna widzieć i rozumieć różne relacje/stosunki.
Zauważa fizyczną odleglość pomiedzy przedmiotami i pomiedzy ludzmi. Pierwszą rzeczą, która dziecko zauwaza i na co reaguje jest odleglość pomiedzy nim samym a rodzicami. Świadomość, że mama i tata niebezpiecznie zwieksza ta odleglość a w dodatku samemu niemozna miec na to wpływu moga byc dla dziecka przerazajace.
Bardzo absorbujaca i interesujaca jest obecnie obserwacja położenia róznych rzeczy wobec siebie – rzeczy moga byc w sobie wzajemnie, na sobie, pod soba itd.
Dziecko zaczyna zauważać jak wpływać na rozwój wypadków, co robic żeby sie cos dzialo. Wyłącznik swiatla jest super dla tego rodzaju eksperymentów! Dziecko zaczyna zauwazac, ze niektóre rzeczy/sytuacje sa ze soba zwiazane. Np ze klucz przekrecony w dziurce w drzwiach wejsciowych oznacza, ze tata jest w domu! Dziecko zaczyna rozumiec, gdy cos jest ”nie tak” np gdy ludzie zderza sie ze soba – to moze byc zabawne – ale i przerazajace. Fizycznie dziecko zaczyna lepiej koordynowac swoje ruchy, raczkowanie idzie mu coraz lepiej. Bardzo wazne jest, by pamietac, ze dla kazdego dziecka swiat relacji bedzie innym – wlasnym- przezyciem – calkowicie opartym na tych umiejetnosciach, które dziecko zdobylo w poprzednich skokach rozwojowych.

Nowe umiejetności:

- Siada samo
- Chwyta male przedmioty za pomoca palca wskazujacego i kciuka
- Umie uderzac dwoma przedmiotami o siebie trzymajac je w oby dłoniach
- Wyjmuje zabawki ze skrzynki i wklada je do skrzynki
- Przenosi wzrok z jednego obrazka na drugi w ksiazce z obrazkami
- Obserwuje ruchy osoby, która sie dziwnie zachowuje
- Patrzy uwaznie na szczególy np na metke przyszyta do misia
- Nasladuje machanie raczka na pozegnanie
- Protestuje, gdy mama czy tata wychodzi

36 tydzień

Okolo 36-40 tygodnia Twoje dziecko zaczyna zauwazac i rozumiec, ze swiat mozna
podzielic na grupy. Dziecko zauwaza, ze rzeczy moga miec cechy wspólne np moga
brzmiec lub pachniec podobnie.


Niektózy badacze uwazaja, ze w tym wieku zaczyna rozwijac sie inteligencja. Kiedy dziecko zaczyna dzielic swiat wedlug kategorii jego sposób myslenia zaczyna być podobny do myslenia doroslych. Dlatego zaczynamy lepiej rozumiec wlasne dzieci poniewaz myślą w podobny sposób do naszego.

Nowe umiejetnosci:

- Pokazuje, ze rozpoznaje ksztalty
- Pokazuje, ze uwaza, iz cos jest zabawne – za pomoca - gestów czy odglosów
- Pociesza/przytula swoje zabawki
- Robi miny do wlasnego odbicia w lustrze
- Po raz pierwszy jest zazdrosne gdy mama lub tata przytula inne dziecko
- Bierze inicjatywe do zabawy


46 tydzień

W 46 tygodniu ( 44-48 ) dziecko zaczyna znajdowac i tworzyc sekwencje za pomoca swoich zmyslów. W poprzednim skoku dziecko czesto rozbieralo przedmioty na czesci po to, by je zbadac – obecnie zacznie je w tym celu skladac – na przyklad budowac wieze z klocków zamiast rozbierac zbudowaną wieze.
Twoje dziecko zaczyna laczyc zdarzenia – np zebranie swoich ubranek z podlogi i wlozenie ich do kosza na brudna bielizne. Zauwazysz, ze dziecko zaczyna rozumiec, ze niektóre zdarzenia zazwyczaj nastepuja po sobie i ze wie, jakie nastepne zdarzenie nastapi po poprzednim.

Nowe umiejetności:

- Wskazuje na i chce byś nazywal rzeczy
- Mówi ”nie” gdy nie chce czegoś zrobić
- Umie udawać głosy zwierząt
- Mówi ”mmm” gdy chce jescze jeść
- Wie, co pasuje do siebie i może włożyc okrągły klocek do okrągłej dziury
- Patrzy na lampę i wyciąga do niej rece, gdy naciskasz na włącznik
- Próbuje rysowac na papierze
- Próbuje uczyc sie chodzic pchajac np chodzik czy krzeslo
- Znajduje coś do wspinania jesli chce się do czegoś dostać
- Schodzi tyłem z kanapy czy schodów
- Próbuje celować gdy rzuca pilka
- Wyraźnie daje do zrozumienia, ze chce się z Tobą bawić i wyraźnie sie z Tobą bawi
- Szuka przedmiotu, który ukryłaś
- Ukrywa przedmiot samo, czeka i śmieje sie gdy go znajdziesz
- Uzywa szczoteczki do zebów
- Daje Ci posmakować, to, co samo je.

Sciagniete z neciku ale moze komus sie przyda a moze to znacie. Ja i tak chetnie czytam to nawet ktorys raz;)

[ Dodano: 2007-12-20, 20:55 ]
Moj najdluzszy post;)

Awatar użytkownika
madziorka hihi
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6536
Rejestracja: 08 mar 2007, 18:23

20 gru 2007, 22:24

hej mamuski
poogladalam foteczki hihi

marcinek w pozach prowadzi hihi
ale jak tu nie wspomniec o wanskowych minkach hihi niezla!!!! alinko twoja cora caly karol!!!
a propos podobienstw.., dzis jak bylam u tesciow to ogladalam swoj pierwszy album hihi normalnie wypisz wymaluj leos!!! doleczki i usmiechnieta buzia hihi
aha filmik super!!! silna babeczka. siedzi juz calkiem sama??

karla dobrze zyjesz a co dalej????????????? :ico_noniewiem:
madziu leos slini sie niewiele,.., hihi

frydza wikusia ma slodkie fafulki i cycuszki hihi

aniu cora kolezanki ma sliczna bujna czuprynke. ja tez znam takie owlosione niemowleta hihi jedna ma nawet pokaznego czarnego irokeza hihi

A twoj szpak sliczny na maxa.. juz w niedziele przekonam sie o tym na zywo hihi :ico_brawa_01:

asiula gratuluje 5 z ang. pilna uczennica z ciebie :ico_brawa_01:

:ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
avisek
Dorastam! Mam 1 ząbek!
Dorastam! Mam 1 ząbek!
Posty: 735
Rejestracja: 18 maja 2007, 10:48

20 gru 2007, 22:26

jasnie pani, brrr, ja bym tego nie przelknela

kamila, nie ma co siadac na sile, sadzaj go na swoich kolanach... moim zdaniem wszystko w swoim czasie... uwierzcie mi ze jeszcze bedziecie tesknic za momentami jak wasze dzieci lezaly tylko plackiem :-)

Awatar użytkownika
madziorka hihi
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6536
Rejestracja: 08 mar 2007, 18:23

20 gru 2007, 22:28

Alinko ciesz sie ze waneska bez smoka zyje hihi ja tez nie chcialam tego uspokajacza wprowadzac do buzki leoska. ale w ok 2-3 tyg skusilam sie hihi bo bzl spokojniejszy, szybciej usypial..
teraz nie uzywamz go zbyt czesto.. podobnie jak u ani, podczas ubierania.. hihi bo leos tego bardzo nie lubi , czesto po kapieli kiedy krzyczy hihi i do spania hihi
albo dodatkowo kiedy marudzi namietnie hihi
nie chce myslec o odzwyczajaniu bo szczerze mnie to przeraza :ico_olaboga:

[ Dodano: 2007-12-20, 21:33 ]
alinko postaram sie ogladac tvn 4 stycznia.. przypomnijcie dziewczyny bo znacie ma niezawodna pamiec hehe :ico_wstydzioch:

kamila ale czad!!! MAMA!!!!!!!!!!!!!!! super mamuska!!!
jak bedziesz miala okazje to nagraj tomusia.. niech wszystkie cieszymy sie razem z toba!!! nie moge sie doczekac tzch slow u leosia. ale wolalabym by wypowiedzial najpierw TATA hihi tak dla ADASIA za to ze jest taki dla nas dobry i kochany hihi

[ Dodano: 2007-12-20, 21:45 ]
astrid rzeczy martwe plataja psikusy... cholera akurat przed swietami auto nawalilo... wrrr

jasnie pani biedne golabki :ico_placzek: ty sadystko hihi :-D

[ Dodano: 2007-12-20, 21:54 ]
leos w dzien spal super.. ok poludnia 1,5 godz
u tesciow co prawda krotko ok 20-30min hehe bo nie bylo suszarki hihi
ale sprawdza sie tez jego ulubiona grzechotka hihi przy niej tez zasypia )chyba franus taka ma... nie pamietam juz u kogo ja widzialam hehe
no i po powrocie tez 1,5 godz snu zaliczyl.
jak dla niego to istne szalenstwo
wstal taki pogodny i smiejacy
siedzi w foteliku w kuchni i gada na maxa hihi i chichra z babcia hehe
super!!!
taki pogodny smiejacy az do samej kapieli hihi i nawet po.. usmiech nie znikal z buzki hihi
wciagnal 170 ml kaszki.. i chcial wiecej ale nie dalam hehe
podczas jedzenia smial, fikal i wariowal na maxa hihi
potem pobawil sie sam w lozeczku, pogadal do miskow i.. zasnal ot tak.. hihi
i jak ja mam sie gniewac na takiego kochanego szkraba
moje slodkie malenstwo!!!!

a ja dzis załatwilam dopiero chrzciny hehe nie mialam czasu wczesniej )czyt kosciol nie po drodze na zakupki hihi) poza tym w niedz i poniedz nie moglam nikogo kompetentnego odnalezc hehe
u nas w kosciele na lajcie tzn nie potrzeba zaswiadczenia chrzestnego ktorz ma parafie w innym miescie hehe na slowo ksiadz uwierzyl ze praktykujacy katolik itd hehe :ico_oczko:
poza tym dziwilam sie jasnie pani ze urzadzala chrzciny w tygodniu a okazuje sie ze u nas chrzcza w dowolnym terminie, nawet w adwencie :ico_szoking:

no i my chcemy w nietypowym miejscu.. bo w baszcie, hihi tam odbywaja sie msze nonono hehe zapalimy swiece, napalimy w kominku i bedzie tak kameralnie hihi chrztu udzieli leosiowi nasz przyjaciel zakonnik hihi
a cala impreza ma sie odbyc w drugi dzien swiat :-D
Ostatnio zmieniony 20 gru 2007, 22:56 przez madziorka hihi, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Noworodki i niemowlęta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość