dorotka1601
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2007, 21:40

prosze o rade

09 gru 2007, 21:52

Czesc !! Jestem z Polski i obecnie tutaj mieszkam, ale niestety narzeczony pracuje od sierpnia w Norwegi i bardzo rzadko sie widujemu...Po slubie a mianowicie w kwietniu mamy zamiar zdecydowac sie na dziecko bo to jedno z naszych najwiekszych marzen!!Jednoczesnie nie chcemy rezygnowac z dobrej pracy narzeczonego w Norwegii! Bierzemy pod uwage przeprowadzke do Norwegii!!!Bardzo prosze abyscie napisały jak to wyglada zycie rodzinne w Norwegi? a przede wszystkim poród i wszelka opieka zdrowotna? czy przez fakt ze maz pracuje legalnie wszytskie swiadczenia miałabym bezpłatne? No i czy istnieja jakies zasiłki po urodzeniu dzidziusia? Boje sie troszke ze nie wystarczy jedna pensja !! z góry dziekuje za poswiecony czas i odpowiedzi!!!A tak na marginesie to sliczne te wasze bobaski, zazdroszcze Wam!!Pozdrawiam!! Dorotka

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

10 gru 2007, 14:50

dorotka1601, Witaj

Jeżeli mąż pracuje legalnie to wszystkie wizyty przysługują ci za darmo to samo poród ( znaczy płaci sie tylko za 1 wizytę u lekarza).
Nie chodzi sie tam do ginekologa tylko do normalnego lekarza w ciąży ale opieka jest dobra ja tam jestem zadowolona.
Jesli chodzi po porodzie to ty nic raczej nie będziesz dostawała ( dostaniesz tylko za urodzenie dziecka w chwili obecnej jest to około 33 tys koron).
Za to twój mąż co miesiąc będzie dostawał rodzinne w kwocie 970koron, a gdy dziecko skończy rok i nie pójdzie do przedszkola do 3 lat, to dodatkowo 3300koron miesięcznie.
Bo rozumiem ze ty raczej nie będziesz pracować w Norwegii, no chyba ze będziesz miała przepracowane 6 miesięcy w ostatnich 10 miesiącach legalnie od porodu to zwiększa sie kwota za urodzenie dziecka i oczywiście jakieś tam pieniądze miesięcznie z pracy ci będą przysługiwały.
Myślę że spokojnie wyżyjecie za 1 pensje, bo praktycznie większość rodzin tu tak żyje :ico_oczko:

A mogę wiedzieć gdzie mieszka twój narzeczony w Norwegii??Znaczy gdzie chcielibyście zamieszkać??

Jak cos jeszcze nie napisałam to pytaj śmiało.

dorotka1601
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2007, 21:40

10 gru 2007, 17:12

Bardzo dziekuje Ci ze znalazłas chwilke i napisałas!!! To co napisałas bardzo mnie podbudowało i teraz z kazda chwilka powazniej mysle o przeprowadzce!! On pracuje legalnie na umowe <ale narazie nie ma umowy na stałe, czy to cos zmienia> pracuje w fabryce materacy Jensen obok Svelviku <mam nadzieje ze dobrze napisałam> A mam jeszcze jedno pytanie w tej chwili w Polsce mam nie najgorsza prace wiadomo ze jakbym zaszła w ciaze nalezy mi sie L4 do porodu pozniej wiadomo macierzynskie a pozniej prawo wyboru wychowawczego czy jezeli zdecydowałabym sie na taka droge równiez te pieniazki za porod w Norwegi a takze ten dodatek do wypłaty męza nadal bedzie mnie obowiazywało ??Poprostu zastanawiam sie nad mozliwoscia zostawienia sobie tutaj w Polsce wyjscia w razie jakbysmy sie nie zdecydowali na stałe zamieszkanie w Norwegii!!!Wiem ze to raczej skomplikowane ale mam nadzieje ze zrozumiałas i ze bedziesz miała ochote i czas mi na te pytania odpowiedziec!!!Z góry dziekuje !!!W Norwegi narazie nie zamierzam pracowac poniewaz niestety nie znam jezyka ani norweskiego ani angielskiego, choc nei wykluczam jakiegos kursu w przyszłosci!!!Pozdrawiam serdecznei i jeszcze raz dziekuje za poswiecony czas!!! Dorotka

Awatar użytkownika
Dominisia
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1599
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:45

10 gru 2007, 20:25

Chcialam sie pozegnac! Jutro jedziemy do Polski!
Do sklikania 15 stycznia!

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

10 gru 2007, 23:10

Dominisia, no papa, udanego pobytu, ale jak możesz to odezwij sie tam jeszcze z Polski , jak tam święta minęły.
Buziaki dla całej rodzinki. I wesołych świąt.

dorotka1601, pieniądze za urodzenie, możesz pobrać tylko jedne, jeśli rodziłaś w Norwegii to w Polsce raczej ci nie przysługują, twój mąż spokojnie może robic na umowe zlecenie, oby tylko to było legalne i że ma papier z policji na pobyt i go normalnie rozliczają w norweskim urzędzie podatkowym.
No jeszcze trzeba kilka warunków spełnić żeby otrzymać ta jednorazową kwotę z urodzenie, musicie być zarejestrowani w folkregister( nie wiem jak to sie dokładnie pisze) i otrzymacie swoje nr personalne ( które sobie wyrabiacie w skateettatt) musicie tez otrzymać pozwolenie4 z policji na pobyt min rok, od moemetu porodu lub chyba wcześniej, najlepiej takie pozwolenie na rok od policji dostać jak twój mąż dostanie np na rok umowe

A co do pobierania kasy w Polsce to trochę byś miała pomieszane, bo chodzi o rodzinne, albo byś musiała całkiem zrezygnować z rodzinnego w Polsce, albo, dożo, tam wniosków poskładać, ze pobierasz rodzinne w Norwegii, wtedy ci w Norwegii obniża o ta kwotę co dostawałabyś w Polsce, ale to bardzo długo trwa, bo w Polsce sie bawiła, trochę takie ryzykowne jest pobieranie kasy i tu i tu, nie wiem musiała byś sama z mężem zadecydować jak najlepiej postąpić.

Nie wiem czy cos pomogłam :ico_oczko:

dorotka1601
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2007, 21:40

10 gru 2007, 23:54

Hej Siunia!! Ja nie chce pobierac w Polsce rodzinnego a takze oczywiscte jest to ze nie nalezy mi sie becikowe jezeli urodze w Norwegii!!Chodzi mi tylko o moja prace poprostu nie chciałabym z niej rezygnowac bo moze po trzech latach nam sie odwidzi i wrócimy do Polski a wtedy bym miała pewne miejsce w zatrudnienia w Polsce, pomimo ze nie dostawałabym zadnej kasy za to!!!!!Poprostu planujemy to dziecko i jak zajde w ciaze to automatycznie dostane L4 w pracy i wtedy chciałabym wyprowadzic sie do meza bo nie widze sensu zebym siedziała sama w Polsce 9 miesiecy jak nie dłuzej, jak moge byc z mezem w Norwegii!!!Tylko zastanawiam sie czy jezeli do niego pojade musze składac np wypowiedzenie w Polsce z tej mojej pracy !?Jakbys mogła to napisz mi jakie dane sklada sie w chwili kiedy staram sie o pozwolenie na pobyt w Norwegii!? Mam jeszcze pytanie czy jak Ty sie przeprowadzałas do Norwegi i starałas sie o ten numer personalny oraz na pozwolenie na pobyt w Norwegi byłas juz w ciazy czy nie?Kurde straszne to skomplikowane to moje zycie!!Czekam na odpowiedz i z góry dziekuje!!!A Wy gdzie mieszkacie jak mozna wiedziec?Pozdrawiam!!
Dorotka

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

11 gru 2007, 12:21

dorotka1601, hihih, to juz wszystko sie dowiedziałaś :ico_oczko:

[ Dodano: 2007-12-24, 09:25 ]
Obrazek
[shadow=white][size=200]Tradycyjnie, jak co roku sypią się życzenia wokół.
Większość życzy świąt obfitych i prezentów znakomitych.
My życzymy, nasi mili, byście święta te spędzili tak, jak każdy sobie marzy.
[/size]
[/shadow] Obrazek

Obrazek Obrazek

[ Dodano: 2007-12-25, 12:10 ]
Witajcie.

Z racji że dziś są moje urodziny zapraszam na poczęstunek.


Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Ewcik
4000 - letni staruszek
Posty: 4042
Rejestracja: 09 mar 2007, 10:28

24 sty 2008, 12:32

witajcie, maż dostał propozycję pracy w Norwegii, napiszcie mi proszę jakie są warunki życia tam. Chodzi mi o socjal i ogólnie mieszkanie, jedzenie itp. Propozycja finansowa jest 150 NOK/godzinę.

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

24 sty 2008, 16:31

Ewcik, witaj
150Nok na godzinę to dobra propozycja, spokojnie byście wyżyli tylko za wypłatę męża.
Jedzenie trochę drogie drogie, mieszkania różnie, zależy od miasta czy wioski, w Oslo to juz wogole kosmiczne ceny, Twoj mąż jeżeli by pracował na norweską umowę to dostawał by rodzinne 970 koron na miesiąc.( to może dostawać nawet jeśli siedzisz z dzieckiem w polsce tylko jeśli pobierasz w polsce rodzinne to odejmują to co pobierasz w polsce) A jeśli ty byś była z dzieckiem i dziecko by siedziało w domu to od 1 roku dziecka do 3 roku życia dodatkowo 3300 koron na miesiąc .
Nie wiem czy dokładnie o taką odpowiedz ci chodziło, ale jak coś to pytaj konkretniej.
Ale tą propozycję co dostał twoj mąż to dobre wynagrodzenie. :ico_oczko:

Awatar użytkownika
Ewcik
4000 - letni staruszek
Posty: 4042
Rejestracja: 09 mar 2007, 10:28

24 sty 2008, 16:48

siunia, właśnie o to mi chodziło. Wiem ze nie ma sensu przeliczać tego na złotówki bo to zupełnie inne życie. Wielkie dzięki za odpowiedź.

[ Dodano: 2008-01-24, 17:11 ]
a jeśli dziecko nie ma jeszcze roku?

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość