Awatar użytkownika
szkrab
Dorosłem już do Liceum!
Dorosłem już do Liceum!
Posty: 1382
Rejestracja: 21 mar 2007, 16:23

12 sie 2008, 12:00

Dziewczyny ten festyn to musi super wygladac kolorowo i wesolo :ico_brawa_01: Chociaz przyznam ze ja nie lubie iprez gdzie ludzie depcza sobie po nogach zeby sie gdziekolwiek dopchac :ico_olaboga:

CO do wolnego to u nas w Austrii luksusy Od 32 tygodnia ciazy jest calkowity zakaz pracy i w tym czasie do porodu dostaje sie pieniazki ktore obliczaja na podstawie 3 miesiecy ostatnich zarobkow wiec wychodzi i tak mniej wiecej pensja :ico_brawa_01: Po porodzie jest tez 8 tygodni lub 12 przycc zakazu pracy(pieniazki takie jak przed) Potem urlop wychowawczy i tutaj mozna wybrac sobie z trzech wariantow albo 30,20lub15 miesiecy i tutaj jest stawka dzienna od 14,60 za dzien w tym najdluzszym wariancie(wzrasta przy krotszych).No i do tego dochodzi jeszcze zasilek rodzinny :ico_brawa_01: Te zasady obowiazuja przy kazdej ciezarnej ktora jest tu zameldowana obojetnie czy pracowala czy nie.

Awatar użytkownika
ananke
Wodzu
Wodzu
Posty: 16042
Rejestracja: 09 lut 2008, 12:06

12 sie 2008, 12:10

Osita, cudnie tam macie :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: u mnie akurat jest tydzień festiwalu w Edynburgu, też mnóstwo imprez i atrakcji, ale ja, podobnie, jak szkrab, nie lubię łazić, jak mi depczą po nogach i zamiast skupiać się na oglądaniu to mam przyzwyczajenie z Polski, że torebki i kieszeni pilnuję w tłumie... :ico_noniewiem:

aa, odnośnie zasiłków, ja dostaję na syna 18funtów tygodniowo, na drugie dziecko dostanę ciut ponad 12f. Do tego będziemy się starali o jednorazowy zasiłek z okazji narodzin dziecka - wynosi on 500f, ale ciężko go dostać, bo trzeba pobierać inne benefity, a my mamy tylko jeden, jednak złożymy wniosek, może akurat.... :-)

Awatar użytkownika
shoo
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2650
Rejestracja: 20 maja 2008, 17:56

12 sie 2008, 13:11

szkrab, hmm po tym, co przeczytalam, to nie ma to jak jechac do Austrii i rodzic dzieci :-D
Dobrze zrozumialam? Nawet jak nie pracowalas, to przysluguje Ci kasa panstwowa?

ananke, ja tez mam zwyczaj pilnowania torebki i sprawdzania, czy mi portfel juz buchneli, czy dopiero za chwile :ico_noniewiem: z tego, co zauwazylam, to ani Hiszpanie ani moj A. (ktory jest Anglikiem) nie maja tego w zwyczaju.. owszem, pilnuja, zeby nie wymachiwac portfelem, ale nie sprawdzaja, czy go maja co 10 minut :( ..no coz, nawyki z Polski nie zawsze sa zdrowe :P

osita, rzeczywiscie.. my w porownaniu z tubylcami, to mamy szare zycie w tej Polonii.. hehe :-) no moze nie szare, ale zdecydowanie bardziej ubogie w imprezy, tance i uliczne zycie towarzyskie (nie mylic z prostytucja :-D)

Awatar użytkownika
ananke
Wodzu
Wodzu
Posty: 16042
Rejestracja: 09 lut 2008, 12:06

12 sie 2008, 13:13

owszem, pilnuja, zeby nie wymachiwac portfelem, ale nie sprawdzaja, czy go maja co 10 minut :(
no właśnie... to najgorsze chyba, co ze sobą przywiozłam :-)

ja to się chyba walnę na drzemkę, bo normalnie nie w sosie jestem...

później jeszcze do Was wdepnę :-)

Awatar użytkownika
osita
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3480
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:22

12 sie 2008, 13:21

nie ma to jak jechac do Austrii i rodzic dzieci :-D
nie? tylko meldunek trzeba sobie zalatwic :ico_brawa_01:
A! w hiszpanii przysluguje "becikowe" w wys 2500€ (3500 dla samotnych matek i dla liczebnych rodzin) :ico_brawa_01: wprowadzili rok temu, wiec super!!! shoo, ty sie nie zalapiesz, obcokrajowcy musza udowodnic min. 2 lata pobytu :ico_sorki: a! i przysluguje ten zasilek matkom, ojciec nie ma tu nic do rzeczy w sensie ze np. czesto bywa, ze ojciec hiszpan, matka nie i niedawno sie sprowadzila... nie dostana tego zasilku :ico_szoking: a mi sie ta kaska przyda, oj przyda!!! :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
shoo
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2650
Rejestracja: 20 maja 2008, 17:56

12 sie 2008, 13:31

osita, :ico_zly: :ico_zly: cholerne ograniczenia... swoja droga, ciekawe czy na Polskie becikowe moge liczyc.. jestem zameldowana w Polsce, mam tam swoj adres itp. jak sadzisz? Jak to dziala?

[ Dodano: 2008-08-12, 13:33 ]
GRRRRRRRRRRRRR... wlasnie weszlam na strone www.becikowe.com i od razu wyskoczyl mi napis:

1000 złotych becikowego dostają rodzice każdego dziecka któro przyjdzie na świat. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktu urodzenia. Jest to właściwe becikowe, dla wszystkich, wg. projektu LPRu. Niżej przeczytasz jak i gdzie złożyć wniosek.

Podejrzewam, ze gibraltarskiego aktu urodzenia polscy becikowcy nie uznaja :ico_zly:

[ Dodano: 2008-08-12, 13:34 ]
Warunkiem otrzymania becikowego jest zamieszkiwanie jednego z rodziców, co najmniej od roku przed dniem urodzenia się dziecka na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku wątpliwości pracownicy ośrodków pomocy społecznej mogą zwrócić się o dokumentowanie tego faktu.

I co to niby ma znaczyc? To trzeba mieszkac na terenie RP czy nie? Ta "porada" jest w dziale "Porod za granica"
:ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
adia26
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2398
Rejestracja: 18 mar 2008, 15:46

12 sie 2008, 14:00

Warunkiem otrzymania becikowego jest zamieszkiwanie jednego z rodziców, co najmniej od roku przed dniem urodzenia się dziecka na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku wątpliwości pracownicy ośrodków pomocy społecznej mogą zwrócić się o dokumentowanie tego faktu.

I co to niby ma znaczyc? To trzeba mieszkac na terenie RP czy nie? Ta "porada" jest w dziale "Porod za granica"

heh sama jestem ciekawa jak z tym becikowym

w Irlandi mamy 26 tygodni maciezynskiego :ico_brawa_01: przez ktory jest wypalacany zasilek tygodniowy od ok.220 euro do 280euro, jesli wczesniej mialas przepracowane 40 tygodni, do tego raz w miesiacu kazda matka ktora pracowala lub nie, dostaje child benefit ok. 150, a co trzy miesiace jakies 450 euro, nie wiem czy to tak na 100 procent ale chyba jakos tak to wyglada :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
ananke
Wodzu
Wodzu
Posty: 16042
Rejestracja: 09 lut 2008, 12:06

12 sie 2008, 15:48

osita, no, nooo, to u Was też fajnie :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: a kaska to się zawsze przyda ;-)

shoo, jak napisałaś o tym becikowym w Polsce to się zaśmiałam... kurczę, też mam odruch... ale od razu czułam, że sprawdzą z milion razy, czy na pewno Ci przysługuje...

ja wiem, że długo trwa załatwianie paszportu polskiego dla dziecka, u mnie to nawet do 6 miesięcy... bo najpierw trzeba brytyjski akt urodzenia przetłumaczyć, załatwić cosik w konsulacie i dopiero można wysłać do Polskiego USC no i kosztuje jak za tonę zboża :-) ... heh... u Was też tak?

Awatar użytkownika
estreya
Nakręcona katarynka
Nakręcona katarynka
Posty: 166
Rejestracja: 12 sie 2008, 15:22

12 sie 2008, 15:54

cześć dziewczyny....
jak to wyglada z paszportem? czy jak urodzi sie dzidzia to musi czekać bardzo dlugo na dokumenty zeby polecieć pokazać sie babciom? moje maleństwo urodzi sie w listopadzie.... bardzo chcialam poleciec do Polski na świeta.
Brytyjski paszport to nawet pół roku? Czy da sie wyrobić szybciej jakies polskie dokumenty?

Awatar użytkownika
ananke
Wodzu
Wodzu
Posty: 16042
Rejestracja: 09 lut 2008, 12:06

12 sie 2008, 16:02

estreya, cześć :-)

noo, niestety z tego co mówią moje koleżanki to załatwiały tonę czasu... do tego wielki problem ze zdjęciem, bo Polska ma jakieś wymagania co do fotek w paszporcie...
Czy da sie wyrobić szybciej jakies polskie dokumenty?
wiem, że trzeba, po zarejestrowaniu dziecka w urzędzie miejskim, jak najszybciej stawić się w konsulacie... wtedy można też prosić o przyspieszenie wydania dokumentów, prawdopodobnie za dodatkową opłatą...

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość