17 sie 2008, 02:15
Czy wiesz, że utrata krwi na skutek nacięcia jest porównywalna z utratą krwi przy cesarskim cięciu?
Nacięcie krocza zwiększa ryzyko:
dodatkowego pęknięcia skóry i mięśni
infekcji
przedłużonego gojenia się rany
przedłużonej bolesności krocza oraz problemów w podjęciu współżycia seksualnego po porodzie.
Co możesz robić, aby uniknąć nacięcia lub pęknięcia krocza?
Masaż krocza w ciąży
Masaż warto wykonywać regularnie, już od połowy ciąży. W przypadku infekcji pochwy nie stosuj masażu, aż do wyleczenia.
Do masażu przydadzą się naturalne oleje: z oliwek, awokado, kiełków pszenicy, słodkich migdałów - ułatwiają masowanie i uelastyczniają tkanki. Do olejku możesz dodać kilka kropli wit. E w płynie.
Najwygodniejsze pozycje do masażu to klęk na jednym kolanie z drugą nogą lekko odwiedzioną i opartą stopą o podłogę, albo pozycja stojąca z nogą opartą np. o krzesło.
Odrobinę olejku rozgrzej w dłoniach. Jednym palcem nanieś olejek na obszar wejścia do pochwy i na wargi sromowe od wewnątrz, i wykonuj delikatne ruchy okrężne wokół pochwy. Gdy śluzówka wchłonie olejek, włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg (w kierunku odbytu) w środku i na zewnątrz, do momentu, w którym poczujesz pieczenie. Nie naciskaj więcej, poczekaj, aż pieczenie ustanie. W ten sposób zwiększasz swoją odporność na ból i uczucie rozciągania w okolicach pochwy. Masaż wykonuj regularnie w ten sam sposób przez kilka dni, a następnie dołącz do masowania drugi palec. W zależności od samopoczucia dojdź do masowania czterema palcami - wtedy krocze może się rozciągnąć już do 2/3 wielkości główki noworodka.
Ćwiczenia Kegla
Są to ćwiczenia mięśni dna miednicy. Mają na celu naukę kontrolowania (napinania i rozluźniania) mięśni miednicy mniejszej. Wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie ułatwiają poród, zapobiegają opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.
Napnij mięśnie krocza i odbytu, utrzymaj je tak przez 10 sek., rozluźnij i odpocznij. Ćwicz regularnie, w różnych pozycjach, kilkadziesiąt razy w ciągu dnia, od pierwszych miesięcy ciąży, a także po porodzie, aby uelastycznić rozciągnięte w czasie ciąży tkanki.
Wertykalne pozycje porodowe
Badania naukowe potwierdzają, że w porodach w pozycjach spionizowanych rzadziej zachodzi konieczność nacięcia krocza. Dzieje się tak, ponieważ:
poród przebiega sprawniej, szyjka macicy rozwiera się szybciej i lepsze jest dotlenienie dziecka, co sprawia, że rzadziej dochodzi do konieczności szybszego ukończenia porodu,
tkanki krocza rozciągają się równomiernie w trakcie wyłaniania się główki (w pozycji leżącej największy nacisk główka wywiera na okolice odbytu zwiększając ryzyko poważnego pęknięcia),
w pozycjach pionowych kość ogonowa, guziczna odchyla się nawet o 30% w stosunku do swojego położenia w pozycji leżącej, tym samym poszerzając otwór dolny miednicy.
Odpowiednie prowadzenie II okresu porodu
Poproś położną, która będzie Ci towarzyszyła, aby starała się ochronić krocze. Ważne jest, aby w momencie rodzenia się główki, na polecenie położnej powstrzymać się od parcia. Sama siła skurczu i siła grawitacji, zwłaszcza w pozycji wertykalnej, pozwolą, by główka dziecka spokojnie i powoli wysuwała się na zewnątrz, stopniowo rozciągając tkanki krocza.
Poród w wodzie lub ciepłe kompresy
Woda rozluźnia i uelastycznia tkanki krocza. Jeśli to możliwe, skorzystaj w czasie porodu z wanny. W II okresie porodu, pomiędzy skurczami, możesz również zastosować ciepłe okłady na krocze - z naparu lawendy, rumianku lub kawy.
Bądź aktywna w czasie ciąży!
Spaceruj, gimnastykuj się, pływaj - wzmocnisz w ten sposób mięśnie i uelastycznisz tkanki. Będziesz także miała więcej siły, aby wypierać dziecko w pionowej pozycji.
Bez względu na to, czy miałaś nacięte czy też pęknięte krocze, przynajmniej przez okres połogu powinnaś unikać podnoszenia ciężarów (np. wypełnionej wodą wanienki). Unikaj wykonywania prac domowych wymagających długiego pochylania się. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może mieć poważne konsekwencje - mięśnie miednicy mniejszej i więzadła macicy mogą nigdy nie wrócić do stanu poprzedniej elastyczności - powodując dolegliwości przypisywane porodom z ochroną krocza, czyli obniżenie się narządu rodnego i nietrzymanie moczu.