Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

14 sie 2008, 21:42

martuchafrost, A norweski tylko na poczatku jest przerazajacy, a jak tylko zasiegniesz 1 lekcji to zobaczysz ze to fajny jezyk jest :-)
Tak jeszcze dla ulatwienia szukania mieszkania podaM DOKLADNIE LINKA GDZIE TAM MASZ WCHODZIC I SZUKAC, oj sorki za capsa.

http://www.finn.no/finn/realestate/lettings/browse1

Jeszcze na PW podam ci stronke , gdzie znajdziesz wiecej informacji na temat zycia w Norwegii.

Awatar użytkownika
martuchafrost
Profesor Tik-takologii
Profesor Tik-takologii
Posty: 1758
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:50

19 sie 2008, 14:45

dziewczyny czyli co mam zrobić??? najlepiej by bylo zatrudnić sie przez agencje i tam jechac samej???? a potem najwyzej ściągnąć moją rodzinkę jak sie ustawie??? bo inaczej to chyba nie da rady, przez neta sobie domu nie załatwie i pracy tez za bardzo ( a jesli juz tak to i tak musze miec jakis dach nad głową)

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

20 sie 2008, 00:01

martuchafrost, ciezko mi cos doradzic, bo my z mezem jak tu przyjezdzalismy to juz mielismy mieszkanie zalatwione przez znajomego norwega, wiec nam latwiej bylo.
Powiem ci tak ze mieszkanie moze i by sie dalo zalatwic telefonicznie, a prace mailowo ( bo tak manenki maz dostal oferte, wyslal CV a oni napisali zeby przyjechac na probe)
Jesli lawiej ci samej wyjechac i najpierw sie zakaterowac to i moze wygodniej by bylo.
A jesli zdecydowalal bys sie przyjechac z mezem i dzieckiem , to tez zle by nie bylo, bo wiedz ze jesli cokolwiek by sie dzialo dla twojego synka to lekarz dla niego jest za darmo.
Sami musiscie cos postanowic
Choc wydaje mi sie ze nawet jak bys przyjechala tu pierwsza na miesiac to przez ten czas powinnas znalesc mieszkanie i prace.
A przy wszystkich formalnosciach jakis trzeba zalatwic my mozemy pomoc w miare mozliwosci. Jesli oczywiscie bedziesz gdzies tam miala neta.
Szkoda ze ja nie moge ci za bardzo pomoc bo nas tu duzo w domu, ale chyba sobie dasz rade.
No nie wiem jesli bys juz sie zdecydowala tu przyjechac to moge podac ci moj nr na PW, w razie jakis pytan, w miare mozliwosci odpowiem.

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

20 sie 2008, 19:59

martuchafrost, decyduj się ja bym chętnie do Norwegii się przeprowadziła ale mój mąz nie bardzo chce... :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
martuchafrost
Profesor Tik-takologii
Profesor Tik-takologii
Posty: 1758
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:50

20 sie 2008, 20:23

Siunia dziekuje za szczere chęci, ale widzisz w moim przypadku musze sama jakoś rade dać bo najpierw musze miec mieszkanie a potem prace nie? ale jakby co to skorzystam z pomocy internetowej :ico_oczko:
a co do zostawienia mojego syna to chyba mi serce pęknie jak zdecyduje sie najpierw sama wyjechać, bo nawet teraz jak jestem w pracy to umieram z tesknoty do niego a co dopiero tak dlugo go nie widziec :ico_placzek:
Izunia mój ukochany tez nie chce jechać, ale ja postanowiłam i juz, w naszym związku to ja jestem głową bo jakbym miała patrzec na mojego J. to jeszcze bym w Polsce robiła za 600 zł netto :ico_oczko: hihihihi mój Jacy jest taki ze On akceptuje moje decyzje, a pozatym zrobi tak zebym ja byla szcześliwa ( i żeby nam sie lepiej żyło), a tu nie jestem szcześliwa i On też nie, ze względy na rasizm , który daje nam w kość :ico_olaboga:

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

20 sie 2008, 23:05

martuchafrost, oj najgorsze to zostawienie na jakis czas dziecka, ja tez normalnie nie wyobrazam sobie zostawic swoich chlopakow, normalnie nigdy nie zostali be ze mnie na caly dzien a co mowiac na jakis miesiac czy cos, normalnie serce by mi peklo z tesknoty, dlatego bardzo bardzo ci wspolczuje, no ale z drugiej strony robisz to dla synka i lepszego zycia.

Tam na marginesie , wiesz co mi sie tu podoba, ze w pracy caly czas za wszystko cie chwala i to takie fajne i motywujace. :-)

No i tez dobrze ze to co ty zadecydujesz to maz akcpetuje, u mnie na szczescie maz pierwszy tu przyjezdzal sezonowo i razem postanowilismy przyjechac na stale.

Tak na wstepie moge ci powiedziec co bedziesz na samym poczatku musiala zalatwic, jesli znajdziesz prace to :
pozwolenie na pobyt ( na ten okres na ktory zostaniesz zatrudniona ) a do tego papierku beda ci potrzebne 2 zdjecia twoje, wiec miej je przy sobie
druga rzecz to karta podatkowa ( to w sumie latwe bo w urzedzie jest w jezyku polskim, musisz mniej wiecej przewidziec ile bedziesz zarabiala)
To takie 2 pierwsze najwazniejsze sparwy do zalatwienia.

Awatar użytkownika
martuchafrost
Profesor Tik-takologii
Profesor Tik-takologii
Posty: 1758
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:50

21 sie 2008, 11:33

Siunia no włąsnie chce ten krok zrobić tylko i wyłącznie dla mojego syna zeby w życiu miał lepiej, bo jeśli bym byla sama to bym tu została, ale mam dziecko i teraz myślę o jego przyszłości , spokoju i szczęsciu, ale jak tu zajechałąm to tez mi bylo ciężko i jakby mi kto powiedział, ze tu takie miejsce nieciekawe i ze ludzi są takimi rasistami ( oczywiście nie wszyscy bo wiadomo ze znalazłam tez wspanialych ludzi) to bym sie nie decydowałą tutaj przylecieć ( ja zdaje sobie sprawe ze wszedzie bedziemy tymi "obcymi" i ze wszedzie jest rasizm, ale bez przesady) no włąsnie przeraża mnie ta rozłąka z dzieckiem, bo wiem ze mój jacy sie zajmie nawet lepiej malym niz ja :ico_oczko: ale to jednak rozłąka :ico_placzek:
Jezu zawsze sie dziwilam mojej kolezance z pracy ze "zostawila" dziecko w Polsce na 3 miesiace zeby tu przyleciec do pracy, a potem mąż z dzieckiem dołączyli do niej a teraz sama sie zastanawiam nad takim krokiem :ico_placzek:
dlatego tylko ze wzdgledu na dziecko jest mi ciezko sie zdecydować bo jakbym byla bez dziecka to spoko od razu lece,
a jeszcze jedno pytanko: jakie miejsca mi polecacie na przyjazd??????

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

21 sie 2008, 22:35

martuchafrost, no my tez teraz myslismy pod wzgledem lepszej przyszlosci dla dzieci.
a co do miejsc, to w sumie nie wiem, my mieszkamy na samym poludniu norwegiii ( Grimstad, wieksze miasta to Arendal i Kristansand) , a mozesz sie rozejrzec albo w tych regionach, albo regiony Oslo, Stavanger, Bergen, to chyba takie najglowniejsze miasta ktore znam, choc slyszalam ze u nas jest najtaniej ( jesli chodzi o mieszkania) z reszta sama sobie luknij na tej stronce co podalam,
Np nasze wojewodztwo to Aust-Agder , tam np wchodzisz w Arendal i patrzysz mieskzania, jesli bedzie gdzies napis ze studiami, to widomo ze dla studentow
slowo soverom oznacza sypialnie( ilosc sypialni w domu)
Leie pr. mnd. np 4.000,- -wynajem za miesiac
Leieperiode -okres na jaki wynajmuja
Depositum - ile musisz wplacic takiego jak by zabezpieczenia, czasem tego nie wymagaja
To wszystko bedzie napisane po prawej stronie jak wejdziesz w dane mieszkanie do wynajecia
Tam tez bedzie nr tel, zapisz sobie najlepiej Mobil- bo to nr na komórkę, jak chcesz mozesz zadzwonic juz z domu i spokojnie dogadac sie po angielsku.
No i najlepiej przyjechac tu na jesien , gdzie juz skonczyl sie sezon i nie ma tylu polakow.
Zazwyczaj w kazdym wiekszym miescie jest adecco, oni takze pomagaja w szukaniu pracy
Zabierz wszystkie potrzebne papierki o pokonczonych szkolach, oraz CV, moze byc po angielsku.

Mam nadzieje ze troche pomoglam.
W razie czego pytaj.

Awatar użytkownika
martuchafrost
Profesor Tik-takologii
Profesor Tik-takologii
Posty: 1758
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:50

21 sie 2008, 23:04

Siunia dziekuje Ci bardzo za pomoc :ico_prezent: napewno skorzystam z rad
co do adecco to patrzylam juz ale oni mają wiekszośc ofert dla facetów, no ale nie poddaje sie i szukam dalej :)

[ Dodano: 2008-08-21, 23:09 ]
aha: co do mieszkań to i tak nie wiem o co chodzi bo wszystko po norwesku a ja juz sie zdecydowałam jechać przez agencje pracy tak jak tu przyjechałąm,, fakt faktem mieszkania musialam szukac sama, ale na jakis czas dali mi zakwaterowanie

pusia16
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2008, 15:00

27 sie 2008, 15:13

Czesc Dziewczyny!!! Mam kilka pytań do Was, mój mąż pracuje w Norwegii już rok dopiero teraz od lipca dostał kontrakt pod firmą gdzie pracuje bo wcześniej był pod pośrednikiem, wiec teraz jest na okresie próbnym!!!Własnie jestesmy w trakcie przeprowadzki i jestem w szóstym miesiącu ciąży!!!A Pytanie brzmi tak : złozyłam tydzien temu papiery o pozwolenie na policji z tego co słyszałam czeka sie na nie do 3 miesiacy , i własnie w tym jest problem nie wiem czy zdarzę z wszystkimi formalnościami przed porodem ?? Napiszcie ile sie czeka i co dokładnie jeszcze musiałabym załatwić zeby za porod w Norwegii nie płacic i zeby przysługiwały mi sie pieniążki na dziecko???? Jestem teraz w kropce bo boje sie ze nie zdarzę z wszystkim i żeby nie zapłacic za porod tutaj bede musiała wracac do polski!!!Aha napiszcie jeszcze co z lekarzem jak narazie systematycznie latam do Polski do swojego lekarza bo tutaj jeszcze nie mam numeru personalnego żebym mogla isc do lekarza za darmo!!!Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi oraz z góry dziekuje!!!

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość