alex
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 47
Rejestracja: 17 lip 2008, 22:51

pytanie o płatny urlop wychowawczy dla samotnej matki

17 lip 2008, 23:05

Witam, chcę starać się o płatny urlop wychowawczy dla samotnej matki. Co i gdzie muszę przedstawić by go otrzymać? Jaka musi być kwota na członka rodziny i czy rzeczywiście są to dochody za ubiegły rok czyli moja pensja z ubiegłego roku dzieli się na dwoje dzieci i mnie,czyli na 3 osoby,tak? Słyszałam gdzieś że była to kwota 504zł na członka rodziny, czy to nadal aktualne? I czy ktoś wie jaka jest to kwota pieniążków jakie otrzymuje samotna matka i przez jaki okres?

Awatar użytkownika
myszka_g
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1554
Rejestracja: 16 maja 2007, 13:44

18 lip 2008, 12:54

alex, Jak jesteś na urlopie wychowawczy to dostajesz 400zł + 48zł rodzinnego. Urlop jest przyznawany na 3 lata z tym, że tylko dwa lata dostaje sie pieniądze. Urlop można przerwać w każdym momencie, ale tylko bodajże 2 razy go wznowić.

alex
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 47
Rejestracja: 17 lip 2008, 22:51

18 lip 2008, 21:50

Dzięki,dzięki za szybką odpowiedź!! :-) Spróbuję zatem, ale czuję już nosem że i tak nic z tego nie będzie, za duże dochody za ubiegły rok!!! pozdrawiam wszystkie mamy

myszkagno
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2008, 20:29

Re: pytanie o płatny urlop wychowawczy dla samotnej matki

27 sie 2008, 20:39

jestem po urlopie macieżyńskim wrócilam do pracy teraz nie mam z kim zostawic dziecka chcialabym wziasc urlop wychowawczy i czy bede miala platny gdyz jestem matka samotnie wychowujaca dziecko

Awatar użytkownika
Kathrin
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1664
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:46

21 wrz 2008, 10:24

[size=150]Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okr. korzystania z urlopu wychowawczego[/size]

Dodatki do zasiłku rodzinnego przysługują osobom uprawnionym do zasiłku rodzinnego na to dziecko.

OD CZEGO ZALEŻY PRZYZNANIE DODATKU?
Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje osobie, która jest uprawniona do urlopu wychowawczego na to dziecko i dziecko przebywa pod faktyczną opieką tej osoby. Dodatek przysługuje przez okres:
a) 24 miesięcy kalendarzowych
b) 36 miesięcy kalendarzowych jeśli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
c) 72 miesięcy kalendarzowych, jeśli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie przysługuje, jeżeli:
a) osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba, że;
• rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
• ojciec dziecka jest nieznany,
• powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;
• sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
b) bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy w okresie krótszym niż 6 miesięcy;
c) podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
d) dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w nim z całodobowej opieki, w żłobku albo w przedszkolu, z wyjątkiem:
• dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności przebywającego w żłobku albo w przedszkolu z powodów terapeutycznych,
• dziecka przebywającego w zakładzie opieki zdrowotnej, z wyjątkiem instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie oraz w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem
e) w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego.

WYSOKOŚĆ DODATKU

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400 zł miesięcznie.

JAK JEST WYPŁACANY DODATEK?

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przyznaje się, począwszy od pierwszego dnia miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami lub od dnia przyznania urlopu wychowawczego do końca okresu zasiłkowego lub do dnia przyznania urlopu wychowawczego lub do dnia w którym upływa 24, 36 lub 72 miesięczny okres jego pobierania
Dodatek przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 dodatku miesięcznego za każdy dzień. Kwotę dodatku przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.

WYMAGANE DOKUMENTY

a) zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie na jaki został on udzielony oraz na które dziecko
b) zaświadczenie o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w zatrudnieniu bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego
c) aktualne zaświadczenie organu emerytalno-rentowego (ZUS) stwierdzające, że osoba ubiegająca się była zgłoszona do ubezpieczeń społecznych
d) zaświadczenie lekarza zalecające przebywanie dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności z powodów terapeutycznych w żłobku lub przedszkolu
e) zaświadczenie specjalne ośrodka szkolno-wychowawczego, w przypadku umieszczenia w nim dziecka, o niekorzystaniu w nim z całodobowej opieki.

[ Dodano: 2008-09-21, 10:27 ]
Więc dziewczyny z tego wychodzi, że jeżeli macie przyznane alimenty to nie wiem czy dostaniecie taki zasiłek wychowawczy tak samo jest z dodatkami dla matek samotnie wychowujących . Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu lub opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ:
a)drugi z rodziców dziecka nie żyje
b) ojciec dziecka jest nieznany
c) powództwo o ustalenie świadczeń alimentacyjnych od drugiego z rodziców zostało oddalone
A Wy dziewczyny jesteście po rozwodzie czy jak jest z ojcem dziecka bo może możecie się starać o iine dodatki

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość