pusia16
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2008, 15:00

12 lis 2008, 21:22

Cześc dziewczyny!!
Ja wpadam sporadycznie bo nie mamy jeszcze internetu u siebie w domku!! widze ze forum faktycznie sie ozywiło!! Pisze bo mam pytanko, chodzi mi o wolne które nalezy sie podobno tatusiowi jak sie urodzi nam dzidzius?? Tylko słyszelismy ze dostaje sie 2 tygodnie wolnego platnego normalnie ale tez pojawily sie pogloski ze nam sie nie nalezy bo ja nie pracuje albo ze on jest polakiem to mu sie nienalzy i dlatego sie zastanawiamy jaka jest prawda napiszcie czy słyszalyscie o czyms takim a jezeli tak to jak sie to załatwia!!!???
Przeczytałam ostatnie wpisy dziewczyn i moge tylko sie podzielic moimi doswiadczeniami <choc oczywiscie nie sa tak duze jak Siuni> ja przyjechałam do Norwegii w piatym miesiacu i tez nic nie wiedziałam ale najpierw zalatwiłam pozwolenie które dostałam tylko do konca roku tak jak moj maz ale teraz złozylismy o przedłuzenie i czekamy na odpowiedz bo u nas w Drammen czeka sie nawet do trzech miesiecy, a pozniej złozyłam o numer tymczasowy tylko przez to pozwolenie takie krótkie ale najciekawsze jest to ze jak narazie to czekamy na ten numer jeszcze <powinnien przyjsc na dniach> a do lekarza z ciaza chodze normalnie tzn poszłam pierwszy raz z mezem i na jego numer chodze co wizyte mam badana krew i mocz i jakies tam badania na rózne choroby <zoltaczke> miałam robione i nie zaplacilam ani jednej korony wiec polecam wizyte u lekarza ogolnego bo do ginekologa nie chodze ale miałam robione usg do 8 miesiaca w polsce i było wszystko ok wiec sie nie martwimy!!!ja juz mam coraz blizej do rozwiazania bo termin mam ustalony tutaj na 2 grudnia ale w Polsce lekarz powiedział ze do 17 wiec mysle ze jeszcze poczekamy chwilke na nasza bejbike!!!Pozdrawiam wszystkie mamusie :-))))

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

12 lis 2008, 23:56

pusia16, odnosnie tych 2 tygodni wolnego, tez kiedys o tym slyszalam, ale to nie prawda przynajmniej u nas, nastawilismy sie na 2 tyg a co sie okazalo to tylko chyba 1 czy 2 dni mogl maz wziac wolnego. Ale tu nie chodzi o narodowosc.
No to na prawde rozwiazanie tuz tuz, powodzenia zycze i lekkiego porodu pozdrawiam.

Awatar użytkownika
manenka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5404
Rejestracja: 13 cze 2007, 16:57

13 lis 2008, 01:17

pusia16, tutaj znalazłam cos odnośnie twojego pytania

Prawo wyraźnie mówi, że, aby uzyskać prawo do płatnego urlopu macierzyńskiego, należy mieć przepracowane min. 6 miesięcy przed pójsciem na urlop macierzyński. Jeżeli matka nie wypracowała sobie prawa do fødselspenger to otrzymuje ona po urodzeniu dziecka tzw. engangsstønad który wynosi 33 584kr.
Ustawowo 3 tygodnie przed porodem i 6 tygodni po porodzie należy się matce. Resztą urlopu macierzyńskiego matka i ojciec mogą sie podzielić pod warunkiem ,że matka dziecka wróci do pracy . Fakt ten należy jednak zaplanować wcześniej i zglosić się z tym planem do pracodawcy i Nav-u. 5 tygodni urlopu należy się ojcu i jeżeli nie zostaną przez niego wykorzystane to przepadają , ojciec ma prawo do dwóch tygodni urlopu po urodzeniu dziecka, jednak jest to urlop bezpłatny. Zdarza się , że niektórzy pracodawcy jednak płacą za ten urlop.
Przejście na urlop macierzyński zaczyna się dokładnie na 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Jeżeli sie z nich zrezygnuje i nadal chodzi do pracy to one przepadają.
Urlop macierzyński w Norwegii trwa 44 tygodnie i 100% wypłaty lub 54 tygodnie i 80% wypłaty.
Jeżeli matka otrzymała engangsstønad a ojciec dziecka wypracował sobie prawo do fødselspenger to ma on prawo do 29 tygodni urlopu macierzyńskiego 100% płatnego , lub do 39 tygodni z 80% dochodu. Jezeli matka prowadzi wlasną działalność gospodarczą to należy się 65% od 17-ego dnia urlopu (jeżeli nie ma się dodatkowego ubezpieczenia) naliczone na podstawie dochodu z 3-ech ostatnich lat. Te 65% rozkłada się na 44 ze 100% , lub 54 tygodnie z 80%.

Jesli zona jest w domu mąż nie może isc na urlop macierzynski. Jezeli zona wroci do pracy nalezy sie mu 29 tygodni 100% platnych lub 39 tygodni z 80% dochodu.

to wszystko co znalazłam na ten temat :-D


życzę szybkiego rozwiazania :-D

pusia16
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2008, 15:00

14 lis 2008, 15:45

Bardzo dziekuje za odpowiedzi !!!
pytałam tez w innych miejscach i jedna z moich znajomych, która mieszka w Drammen powiedziała ze ona rodziła 4 miesiace temu i jej mezowi sie to nalezało poszedł wypisał wniosek i dostał, ale wspomniała tez ze to zalezy gdzie sie pracuje bo nie kazda prywatna firma takie cos stosuje. Z tego co moj maz wie to z naszej fabryki niektórzy tatusiowie z tego korzystali wiec poszedł i wypisał wniosek i jak narazie szef nie powiedział ze mu sie nie nalezy wiec moze sie uda ze spedzimy cały grudzien tylko z nasza dzidzia ;-))))
pozdrawiam serdecznie!!!

Awatar użytkownika
manenka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5404
Rejestracja: 13 cze 2007, 16:57

14 lis 2008, 15:56

pusia16 pisze:jak narazie szef nie powiedział ze mu sie nie nalezy wiec moze sie uda ze spedzimy cały grudzien tylko z nasza dzidzia ;-) )))

no i super :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
siunia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5366
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:12

15 lis 2008, 00:53

pusia16, u nas na tyg sie nalezy ale bezplatnego, a tylko 2 czy dzien platnego, wiec my nawet na to nie szlismy,
Niech sie dokladniej dowie czy to oby na pewno platne??
Wiem ze na poczatku nas zakrecili ze 2 tyg sie naleza platnego a co do czego doszlo to owszem 2 tyg sie naleza ale wolnego bezplatnego.
A moj maz u prywaciarza nie robi tylko w fabryce.

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

18 lis 2008, 21:05

Dziewczyny czy znacie jakąś stronkę w necie z ofertami pracy w języku angielskim? Oczywiście oferty pracy w Norwegii :ico_oczko: . Pozdrawiam wszystkie miło :)

Awatar użytkownika
manenka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5404
Rejestracja: 13 cze 2007, 16:57

19 lis 2008, 13:17

Izunia, ja jedynie znam norweską stronę
i jest to http://www.nav.no/
tam jest dużo ofert
ale bedziesz musiała sobie przetłumaczyć tą stronę
tyle, że czasami stronę nie da rady przetłumaczyć to musisz tłumaczyć tekst
a więc podam ci jeszcze link to tłumaczenia stron i tekstów z no na pl

http://translate.google.pl/translate_t#submit

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

19 lis 2008, 13:21

manenka, a czy możen podanie przesyłać e.mailem w języku angielskim.?
Własnie zadzwoniła do mnie koleżanka z Norewgii i powiedziała że na razie tam też wysyłają na urlopy bo nie ma dużo pracy. Ale zobaczymy. Nie wiem czy sobie mój mąz poradzi z tym tłumaczeniem ;) Dzięki!

Awatar użytkownika
manenka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5404
Rejestracja: 13 cze 2007, 16:57

19 lis 2008, 13:26

Izunia, nie wiem czy moze po angielsku
ale jak wejdziesz w ten link z tlumaczeniem tekstu to napiszesz podanie po polsku to ci w sekunde przetlumaczy na norweski
a wiec super sprawa
wejdz i sprawdz czy działa
bo ten tlumacz to rewelacja
ja tez wszysko sobie tam tlumacze

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 1 gość