lidziu ja takie zrzeczenie podpisywałam przed zabiegiem w szpitalu nie chciałam mieć wydanego ciała dziecka, które ma 10 tc
to było dla mnie za wiele, jeszcze by musiałam je wziąć, a wiadomo dziecka to nie przypomina.
i tak też było napisane o urlopie.
[ Dodano: 2009-02-16, 23:02 ]
to tak do informacji:
Poronione dzieci mogą być chowane na cmentarzach, ich matkom przysługuje urlop macierzyński, a ZUS wypłaci im zasiłek pogrzebowy. Niestety, poznanianki zwykle o tym nie wiedzą.
Można pochować
Jeszcze do niedawna kartę informującą o zgonie dziecka wystawiano dopiero po 22. tygodniu ciąży lub kiedy ważyło co najmniej 501 g. Ale przepisy się zmieniły. Nowe uregulowania, dające większe prawa kobietom roniącym, wprowadziły też sporo zamieszania. Jak informuje strona internetowa Poronienie.pl skupiającą osoby zajmujące się od kilku lat tym problemem, kobieta po poronieniu ma prawo do kilku rzeczy. Przede wszystkim do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. I nie ma znaczenia, czy dziecko zostało poronione w pierwszych tygodniach ciąży czy przedwcześnie urodzone. Do zarejestrowania szpital musi tylko wystawić tzw. pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. Rodzice otrzymają w USC odpowiedni akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Podobny dokument wystawia się również w przypadku poronień pozaszpitalnych. W przypadku kiedy nieznana jest płeć dziecka, rodzice mogą wpisać taką, jaką chcą, albo tylko imię.
Mamom należą się urlopy macierzyńskie. Oczywiście w wymiarze niepełnym, obecnie jest to 8 tygodni. W praktyce wszystko zależy od biurokracji, czyli tego, czy szpital wystawi odpowiednie zaświadczenie. Z tym bywa różnie. Jedne wystawią, inne nie. Zdarza się, że szpitale określają swoje własne warunki, np. że dziecko musi się urodzić żywe.
Portal informuje również, że rodzice mają prawo do pochowania dziecka. Egzekwowane jest ono na podstawie wystawionej przez szpital karty zgonu dziecka. Pochować można dziecko poronione w każdym momencie ciąży. Mało tego. Rodzicom należy się zasiłek pogrzebowy, który jest wypłacany na podstawie aktu zgonu (jeśli dziecko umarło po urodzeniu) lub zapisu o martwym urodzeniu. Kościół nie powinien stwarzać problemów z katolickim pogrzebem, ma do tego nawet specjalne modlitwy. Wystarczy, że oboje rodzice zapewnią, że chcieli ochrzcić dziecko.
[ Dodano: 2009-02-16, 23:04 ]
wiem, że pewnie mało o tym kto wiedział, już w szpitalu rozmawiałam z 2 kobietami, które to wcześniej spotkało i o tym nie wiedziały, ja na czas kiedy podpisywałam bardzo bolecne druki w szpitalu za bardzo tego nie czytałam, chciałam mieć ten zabieg za sobą.
umieściłam to bo uważam, że mamy prawo to wiedzieć.
[ Dodano: 2009-02-16, 23:06 ]
ale, życzę nam wszystkim żeby nam ta wiedza już nie była potrzebna
lidziu a ty kiedy zaczynasz staranka?
ja narazie nie umie się pozbierać
[ Dodano: 2009-02-16, 23:29 ]
lidziu czy musiałaś, jakieś dodatkowe badania robić, aby móc starać się znów o dziecko?
mi narazie lekarz, które wypisała mnie z szpitala powiedziała, aby 6 miesięcy odczekać
[ Dodano: 2009-02-16, 23:40 ]
dla wszystkich starających się przesyłam :ico_buziaczki_big: