zyrafa
Nakręcona katarynka
Nakręcona katarynka
Posty: 195
Rejestracja: 24 maja 2007, 12:24

Krzywe nogi

06 mar 2009, 11:16

Proszę o poradę, moja córka zaczęła chodzić mając 10 mies. i ma krzywe nogi tzn. od kolan w dół się rozszerzają na zewnatrz. Czy to jest normalne czy iść do ortopedy? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Awatar użytkownika
ruda
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 311
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:50

06 mar 2009, 12:30

mała ma tzw iksy - to fizjologiczne ale radzę iść do ortopedy to poredzi na co zwrócic uwage - moja starsz np musi siadac po turecku albo na piętach, może będą potrzebne wkładki, ale to nic strasznego wierz mi bo przechodziłam i Kinga ma coraz prostsze nogi a już z wkładek nie korzytamy i tylko pilnuję jej siadania.

aniulek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3286
Rejestracja: 05 gru 2007, 14:16

06 mar 2009, 17:03

zyrafa, lepiej idż do ortopedy bo z opisu wygląda ze to koślawość kolanek.Nie wiem czy u niespełna rocznego brzdąca tak musi być czy to już początek koślawości,lepiej sprawdzić.
U mojej córki jest niewielka i pojawiła się póżniej,nie mamy wkładek tylko buciki ortopedyczne z obcasem Thomasa(niestety,mało w nich chodzi :ico_placzek: najlepiej jej w skarpetkach po domu chodzić)
Jak chodziliśmy do ortopedy na początku zeby sprawdzić stawy biodrowe(było ok) to mówił zeby się pokazać na kontrolę jak dziecko zacznie chodzić i byliśmy jak Gabi miała ok roku.Wtedy było jeszcze wszystko było ok.

Awatar użytkownika
Agnes
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6396
Rejestracja: 10 kwie 2007, 20:39

06 mar 2009, 20:02

zyrafa mój ma koślawość kolan i stóp i żaluję że wcześniej z nim nie poszłam do ortopedy, :ico_placzek: pediatra mnie uspokajał że to minie, ale nie minęło tylko się pogłębiło. Mój brat załatwił mi rehabilitantkę,przepisała Adrianowi wkładki i kazała ubierać jak najzwyklejsze buciki, żeby przy chodzeniu w palcach ładnie sie zginały.Dostaliśmy również skierowanie od ortopedy na rehabilitacje,ciężarki.prądy i ćwiczenia niestety po ciężarkach jest jeszcze gorzej także nie polecam :ico_sorki: :ico_sorki: Ja bym się na Twoim miejscu wybrała do ortopedy wez skierowanie od pediatry nie dawaj sobie przemówić że to minie :ico_sorki: idż i niech zobaczy nóżki :-) lepiej zawczasu niż jak my teraz :ico_oczko:

[ Dodano: 2009-03-06, 19:05 ]
siedzenie po turecku jak najbardziej, ja też tego pilnuję, my jeszcze mamy plastry zalecone na nóżki :-)

Awatar użytkownika
olala
4000 - letni staruszek
Posty: 4269
Rejestracja: 19 lip 2007, 20:34

06 mar 2009, 20:11

idź do lekarza, żeby sprawdził. Asia miała krzywe nóżki, łydki w literke O i stawiała stópki do środka. Lekarz sprawdził, ze w tym wieku może tak być i do dwóch latek minie. I rzeczywiscie minęło, ładnie stawia stópki a nóżki prościutkie. Ale zawsze trzeba to sprawdzić i skonsultować, bo jakby co to im szybciej tym lepiej.

malgoska
Profesor Tik-takologii
Profesor Tik-takologii
Posty: 1756
Rejestracja: 25 sie 2007, 10:10

06 mar 2009, 20:21

zyrafa, na Twoim miejscu przeszłabym się do pediatry po skierowanie do ortopedy. Ponoć do dwóch latek dziecku mają prawo nóżki "uciekać", mają prawo być zaokrąglone. Tak mi mówili wszyscy w koło. Z kolei prawdą jest też, że dziecko, które zaczyna chodzić powinien obejrzeć ortopeda.
Ja jednak kiedy zauważyłam, że Tosi nózki zaczynają w kostkach i kolankach "uciekać" na zewnątrz poszłam do pediatry. No i skończyło się skierowaniem do ortopedy (czekamy jeszcze na wizytę - umówieni jesteśmy na USG bioderek, kolanek i stawów skokowych. Dodatkowo kontrol ogólna postawy.
Nasza pediatra powiedziała, że niestety teraz dzieci coraz szybciej zaczynają chodzić, kiedy nóżki nie są w stanie udźwignąć takiego ciężaru.
Tosia zaczęła chodzić mając 9 miesięcy i trzy tygodnie, a jest wcześniakiem urodzonym w 36 tygodniu ciąży.

zyrafa
Nakręcona katarynka
Nakręcona katarynka
Posty: 195
Rejestracja: 24 maja 2007, 12:24

07 mar 2009, 15:28

Dzięki za rady :-)

Wróć do „Zdrowie dziecka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość