Awatar użytkownika
sierpniówka
Profesor Tik-takologii
Profesor Tik-takologii
Posty: 1724
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:09

10 mar 2009, 20:23

izuś_85, to podaj mi proszę moja dorga jakies pomysły na jedzenie z duuużą ilością żelaza.. bo wyniki mam kiepiskie :(

Awatar użytkownika
Renia0601
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5742
Rejestracja: 15 lis 2007, 14:27

11 mar 2009, 10:08

Witam i stawiam poranną :ico_kawa:
u mnie noc z przygodami bo jak się Artur obudził to przynajmniej godzinę miałam wyjętą ze snu :/

Awatar użytkownika
Tweety123
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2358
Rejestracja: 20 sie 2008, 08:08

11 mar 2009, 13:44

sierpniówka, dużo żelaza mają wątróbki, możesz sobie je ugotować, bo smażonych nie polecam, no i brokuły, też podobno mają dużo

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

11 mar 2009, 15:42

sierpniówka, prosze przeczytaj ten artykuł, jest pomocny, bo nie tylko ze lazo jest potrzebne przy niskiej hemoglobinie- powinnas zadbać o duża zawartosć kwasu foliowego, wit B12, miedzi, kobaltu- one biorą udział w procesach krwiotwórczych, oraz o obezcność witaminy C, bo pomaga przy wchłanianiu

Warto wiedzieć, że żelazo z produktów pochodzenia roślinnego wchłania się dużo gorzej niż z produktów pochodzenia zwierzęcego. Z badań wynika, że wchłanianie żelaza z ryżu i szpinaku wynosi 1%, z kukurydzy 3%, z sałaty 4%, a z pszenicy 5%. Natomiast wchłanianie żelaza z ryb wynosi 11%, z wątroby 12%, a z mięsa cielęcego 22%. Taka różnica jest spowodowana odmienną formą chemiczną: w produktach pochodzenia zwierzęcego mamy żelazo hemowe - dwuwartościowe, a w produktach roślinnych żelazo niehemowe - trójwartościowe.

Ze względu na zawartość żelaza artykuły spożywcze możemy ogólnie podzielić na produkty o niskiej zawartości żelaza (ok. 1 mg/100 g) np. mleko, ziemniaki, owoce; produkty o średniej zawartości żelaza (1 - 4 mg/100 g) - np. drób, mięso, kasze, warzywa; produkty o wysokiej zawartości żelaza (4 mg/100 g) np. podroby, warzywa strączkowe.

Leczenie dietetyczne niedokrwistości ma znaczenie głównie wspomagające. Decyzję o terapii farmakologicznej (preparaty żelaza i inne witaminowo - mineralne) oraz o diecie podejmuje lekarz wraz z pacjentem. Dieta w niedokrwistości z niedoboru żelaza powinna uwzględniać głównie produkty, które zapewniają odpowiednią podaż białka, żelaza, witaminy B6, B12, C i wielu mikroelementów (miedzi, kobaltu, manganu).

Najważniejsze zasady diety

# Wybieraj tylko produkty pełnowartościowe, które oprócz kalorii dostarczają również białka, węglowodanów, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Doskonałym źródłem węglowodanów złożonych i wartościowego białka są produkty zbożowe wytworzone z całych ziaren (kasze) lub mąk grubego przemiału (ciemne pieczywo) oraz warzywa, zwłaszcza strączkowe.
# Unikaj wyrobów cukierniczych, słodyczy, białego pieczywa, cukru. Są one jedynie źródłem pustych kalorii.
# Jedz więcej chudego mięsa, wątroby, chudych gatunków wędlin. Jest to źródło żelaza dobrze przyswajanego przez organizm. Ponieważ jednak te produkty dostarczają również dużej ilości tłuszczu, należy ograniczyć jego dodatek, zwłaszcza tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, do potraw. Nie zaleca się smażenia czy duszenia poprzedzonego obsmażaniem.
# W każdym posiłku uwzględnij warzywa i owoce o dużej zawartości witaminy C. Zwiększa ona znacznie wchłanianie żelaza (nawet 2 - 3-krotnie). Zawartość witaminy C w dziennej racji pokarmowej powinna wynosić co najmniej 150 mg. Jest ona wrażliwa na temperaturę, dlatego też lepiej spożywać świeże warzywa i owoce. Najlepszym źródłem tej witaminy są: papryka czerwona, natka pietruszki, brokuły, pomidory, truskawki, czarne porzeczki, cytrusy, aronia oraz soki owocowe, zwłaszcza pomarańczowy, grejpfrutowy, z czarnej porzeczki.
# Ograniczaj picie kawy i herbaty. Zawierają one taniny - związki hamujące wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Ich działanie możemy zmniejszyć, pijąc te napoje nie w czasie posiłku czy bezpośrednio po nim, lecz między posiłkami. Warto również dodawać do kawy i herbaty śmietankę.


należy jednak uważać z wątróbką w ciaży- wątróbka jest zakazana w dużych ilościach gdyż zawiera bardzo duze ilości witaminy A- a jak wiadomo ta witamina jest bardzo szkodliwa dla rozwoju dziecka w brzuchu matki...

tak wiec zalecam przede wszystkim zdrowy rozsądek i zażywanie preparatów o zwiększonej zawartości zelaza, ja miałam anemię, teraz moje krwinki jeszcze nie są w normie ale lekarz kazał mi brać prenatal z żelazem, przed ciażą brałam ascofer

[ Dodano: 2009-03-11, 14:47 ]
a tak wogóle to Witam :-D :-D

zaraz lecę robić pyszny obiadek, warzywa na patelnię (brokuły, kalafior, marchew i fasola szparagowa) w sosie serowym :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:
Przemcio jak zwykle ma filet, musze go zmusić do zjedzenia warzyw więc dostanie warzywa zamiast ziemniaków, wkroje pare plasterków ziemniaków do tych warzyw i bedzie musiał zjeść... jak nie to wyrzuce talerz przez okno a od jutra bedzie sam sobie gotował
Ostatnio zmieniony 11 mar 2009, 16:48 przez izuś_85, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Renia0601
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5742
Rejestracja: 15 lis 2007, 14:27

11 mar 2009, 16:13

jak nie to wyrzuce talerz przez okno a od jutra bedzie sam sobie gotował
hehe, no żeby warzywek nie lubić :ico_puknij: choć Marcin też fileta dzisiaj jadł a ja zrobiłam takie inne kotlety tylko zapomniałam posolić :ico_szoking:

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

11 mar 2009, 17:42

ech... ale sie nażarłam, zjadlam całą paczke warzyw, dobrze ze zrobiłam dwie paczki :-D

zaraz musze sie ruszyc z psem na spacer, a cos wcale mi sie nie chce... brrr


jutro mam wizyte u nowej ginki :-D :-D może zobacze dzidziola :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: super by było :-D :-D

Awatar użytkownika
betina
4000 - letni staruszek
Posty: 4466
Rejestracja: 06 sty 2009, 21:11

11 mar 2009, 18:36

witam
u mnie w miare ok wrocilam wlasnie z zakupow kupilam sobie olejek dla :ico_ciezarowka: i wrescie zaczal mi brzuch rosnac to trzeba jakos ustrzec sie przed rozstępami kupilam tez stanik sobie taki bawelniany bo piersi mnie wieczorami bola i trudno mi czasem bez stanika
wczorajszego dnia nie bede wspominac bo nie byl mily (juz nie lubie tych randek z muszla)

izuś_85, daj znac co u dzidzi ja niestety jeszcze miesiac musze czekac na usg ale za to zrobie takie na maxa wypasione bo 4d i to juz bedzie polowkowe czyli wrescie dowiem sie kto mieszka w moim brzuszku :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

dziś mam z moim K rocznice -2 lata razem tylko nie wiem czy sie nawet spotkamy bo on biedny ostatnio ma masakre w pracy i gdy wraca do domu zasypia od razu wiec moze randke przelozymy na weekend

Awatar użytkownika
sierpniówka
Profesor Tik-takologii
Profesor Tik-takologii
Posty: 1724
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:09

11 mar 2009, 19:55

należy jednak uważać z wątróbką w ciaży- wątróbka jest zakazana w dużych ilościach gdyż zawiera bardzo duze ilości witaminy A- a jak wiadomo ta witamina jest bardzo szkodliwa dla rozwoju dziecka w brzuchu matki...
NO WŁASNIE WITAMINA a JEST szkodliwa a praktycznie występouje w kążdym"zbiorze" witaminowym dla kobiet w ciąży, Feminatal N, Centrum Materna. A jak nie ma wit. A to nie ma żelaza i kółko się zamyka :(

Awatar użytkownika
Beata_Tychy
Wodzu
Wodzu
Posty: 14131
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:20

11 mar 2009, 20:40

Dziewczyny wprawdzie ja Lipcówka jestem z terminem na 27 ale jako że to chłopiec to może być przenoszony i trafie tutaj
więc wiecie liczę na przyjęcie wrazie czego :-D
jak co to sierpniówka, jest na bieżąco :ico_haha_01:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Tagar
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Posty: 413
Rejestracja: 14 mar 2007, 00:34

11 mar 2009, 23:29

Renia, ten Twoj Arturek to niezly mix tam wywija!

A co do uszkodzen to przy cesarkach tez sie zdarzaja i to calkiem sporo - mam przyklady w rodzinie, wiec to nie ma znaczenia jak sie rodzi. Ta dziewczyna miala przenoszona ciaze o rowne dwa tygodni i zielone wody przy porodzie - wina lekarzy ze tak dlugo czekali. A moja kumpela tak sie bala porodu i niedotlenienia ze zaplacila kuuuuuuuuuuupe forsy za cesarke, zrobili jej i co? Od 2 miesiaca z dzieciakiem chodzi na rehabilitacje...

Wczoraj bylam u gin, wszystko ok, ale z tego wszystkiego nie zapytalam o plec :(

Izus no niezle niezle z tymi przepisami. Ja chyba o porady niedlugo sie odezwe, tylko wiecej czasu potrzebuje. Ale pare nowosci by sie przydalo, wiec wkrotce bede pytac :D

Sciskam mocno i ide spac.

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość