Awatar użytkownika
aga216
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5370
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:39

31 mar 2009, 10:05


Obrzęki w ciąży

DEFINICJA
Opuchlizna pewnych części ciała, mogąca powstać na skutek znacznego zatrzymania wody w organizmie w czasie ciąży.

OBJAWY I PRZEBIEG
U kobiety ciężarnej, obrzęki najczęściej pojawiają się w okolicy kostek stóp, rąk, nóg jak również mogą pojawić się na twarzy, gdzie przeważnie lokalizują się pod oczami. Przeważnie występują w drugiej połowie ciąży. Bardzo często pojawiają się wieczorem, szczególnie jeżeli był to dzień pełen wysiłku fizycznego np. praca wymagająca długiego stania lub siedzenia. Obrzęki te najczęściej znikają po odpoczynku nocnym.

Na powstawanie obrzęków ma wpływ zwiększona ilość krwi krążącej w czasie ciąży. Ryzyko ich wystąpienia znacznie wzrasta w ciąży wielopłodowej. Do powstania obrzęków może także dojść w przypadku zbyt szybkiego przyrostu masy ciała. Najbardziej niebezpieczne jest występowanie obrzęków wraz z podwyższonym RR i białkomoczem. Zespół tych objawów stanowi bardzo niebezpieczne w czasie ciąży tzw. zatrucie ciążowe określane jako EPH-gestoza.

WEZWIJ LEKARZA, GDY...
Niewielkie obrzęki kostek nóg nie są powodem do niepokoju. Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem jeżeli obrzęk staje się uogólniony, nie ustępuje po nocnym wypoczynku lub, gdy dołączają się do nich inne objawy, szczególnie nadciśnienie. Konieczna wtedy staje się dokładna diagnoza, aby w porę wprowadzić leczenie.

LECZENIE DOMOWE
W związku z tym, że występowanie obrzęków może być spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej lub siedzącej, kobiety ciężarne powinny się oszczędzać i więcej odpoczywać. Ważne jest, by podczas chodzenia obuwie było tak dobrane, aby stopy miały przewiew i swobodę. Należy pamiętać również o odpowiedniej diecie, która zapobiegnie nadmiernemu lub zbyt szybkiemu przyrostowi masy ciała, a tym samym pozwoli zminimalizować ryzyko powstania obrzęków.

Nie należy ograniczać płynów, bowiem pozawalają one na usunięcie z organizmu wielu toksyn, a ich wpływ na powstawanie obrzęków może być jedynie minimalny. W celu zmniejszenia obrzęków można również układać nogi nieco wyżej, jak także odpoczywać i sypiać leżąc na lewym boku.

Katka, tyle znalazłam,może cos pomoże...
A tak wogóle to hejka wszystkim....

Katka
Wodzu
Wodzu
Posty: 11450
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:43

31 mar 2009, 10:06

Katka, przeskoczy Ci jak bedzie w 26 tygdoniu i 6 dniu ja juz patrzyłam kiedy sie zacznie 7 miesiac :-)
ooo, to już niedługo :ico_brawa_01:

[ Dodano: 2009-03-31, 10:08 ]
Kajunia25 dziękuje :ico_haha_02: w czwartek mamy wizyta, pogadam z ginkiem o mojej przypadlości

Zuza_00
Beze mnie to forum nie istnieje!
Beze mnie to forum nie istnieje!
Posty: 1976
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:16

31 mar 2009, 10:25

Katka, oooo to nie dobrze ze tak spuchłas,dobrze ze masz wizyte to mozesz zapytac co zrobic,ja naszczescie nie puchne,sprawdzam czy mam napuchniete kostki i zawsze mi sie połozna pyta na wizycie u gina czy puchna mi ale odpukac nie.Tak jak Aga wkeiła jak jeszcze jest nadcisnienie to moga byc obajwy zatrucia ciazowego ,dlatego ja tez badam cisnienie codziennie ale mam w normie ostatnio a miałam czasami wysokie. Ja umyłam jedno okienko i na dzis koniec,jutro drugie :-) ,wyprasuje firanki i moj D powiesi jak wroci z pracy.
Ostatnio zmieniony 31 mar 2009, 10:27 przez Zuza_00, łącznie zmieniany 1 raz.

Katka
Wodzu
Wodzu
Posty: 11450
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:43

31 mar 2009, 10:27

Zuza na szczęście moje ciśnienie jest w normie.Mysle sobie, ze ja za dużo chodze i siedze.Leże własciwie tylko podczas nocnego odpoczynku. Teraz mamy takie zamieszanie z tym znalezionym Maxiem. Latamy z nim do weta, zmieniamy sie w opiece nad nim.Jak on pojdzie do nowego domku, to ja zwolnie tempo.

Zuza_00
Beze mnie to forum nie istnieje!
Beze mnie to forum nie istnieje!
Posty: 1976
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:16

31 mar 2009, 10:32

Katka, mozliwe wiesz ja chodze ale duzo tez leze,najlepiej wiesz zapytac lekarza on bedzie wiedział co zrobic :-) .Ja jak mi skakalo te cisnienie ,i czytajac na internecie to juz sobie wmowiłam zatrucie ciazowe az mi moj D powiedział ze sobie wmawiam i zabronił mi czytac i odtad mam cisnienie oki i juz nic nie czytam na necie i dobrze sie czuje.

Awatar użytkownika
aga216
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5370
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:39

31 mar 2009, 10:35

Zuza_00, ja tez mierze sobie cisnienie ,kontroluje je bo podczas ostatniej ciazy na kancówce miałam lekko podwyzszone,wiec teraz staram sie uważac,ja narazie nie puchne,ale zobaczymy co bedzie potem jak zobi sie cieplej.

Zuza_00
Beze mnie to forum nie istnieje!
Beze mnie to forum nie istnieje!
Posty: 1976
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:16

31 mar 2009, 10:45

aga216, Czesc. :-) Ja tez, nie puchne ale to moze sie zmienic ,zobaczymy.

Awatar użytkownika
Kajunia25
4000 - letni staruszek
Posty: 4709
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:08

31 mar 2009, 11:01

Witam się w przedostatni dzień marca :ico_haha_02:
Katka, podziękowania należą się adze :ico_oczko: :ico_oczko:

U nas wczoraj było tak pięknie, że prawie 2,5 godz. spędziliśmy z małą na dworze :ico_brawa_01:

Zuza_00
Beze mnie to forum nie istnieje!
Beze mnie to forum nie istnieje!
Posty: 1976
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:16

31 mar 2009, 11:14

Ja zmykam pod kocyk i zrobie sobie drzemke :-) na dzis zrobiłam wszystko ,na obiadek mamy nalesniki ale bede piec po 14.Zmykam ,miłego dnia. :-) .Czesc :-) Kajunia25.

Awatar użytkownika
eve81
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3419
Rejestracja: 01 maja 2007, 14:24

31 mar 2009, 12:35

hejka

Zuza_00, na zgage mozesz bez obaw wziasc renni, szybko pomaga, polecam:)

katka mnie tak sopy puchly w ciazy z szymciem ale w okresie letnim jak byly uplay, mialam tak spuchniete ze kostek nie bylo widac, na wesele do rodzinki musialam kupic sobie ozdobne, ladne klapki bo zadne buty na noge mi nie weszly. ale zapytaj ginka moze cos doradzi. ja jeszcze smarowalam stopy takim żelem chlodzacym do stop dla kobiet w ciazy z firmy pharmaceris M.

wstalismy dzis o 7.30 wiec super pospalismy
nawet sie z M. rano nie widzialam bo juz pojechal wczesniej do pracy.
szymcio poszedl na drzemke
ja ogarne mieszkanko
i pojdziemy do parku jak wstanie :-)

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość