Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

ślub a renta rodzinna w drodze wyjatku

28 maja 2009, 10:37

dostaje rente rodzinną ale przyznaną w drodze wyjatku (bo nie należała mi się bo rodzice mieli czelnosc umrzeć przekraczając 18 miesiecy od ustania zatrudnienia)
tak wiec ta moja renta nie jest normalna, do niej istnieja odrębne przepisy
np. przy normalnej rencie rodzinnej mozna zarobić chyba 300zł miesięcznie
ja przy mojej nie moge legalnie nawet złotóweczki :ico_nienie:

i tak samo bym sie musiała dowiedzieć jak jest w kwestii ślubu, bo przy normalnej rencie chyba nie zabierają męzatkom prawa do świadczeń :ico_noniewiem: :ico_noniewiem:
nie orientujecie sie czasem jak to jest ?
ja nic nie umiem znaleźć na stronie Zusu :ico_noniewiem: :ico_noniewiem:
znalazłam tylko informalcje ze przysługuje mi do ukończenia 25 roku życia pod warunkiem dostarczania zaświadczenia ze szkoły... nic a nic o ślubie

myślimy z Przemkiem chociaż o ślubie cywilnym ale chciałabym wiedzieć czy nie zabiora mi wtedy tej renty????
w sumie mam ją dostawać do marca 2010 roku więc jeszcze pare miesięcy moglibyśmy sie wstrzymać[/b]

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

28 maja 2009, 12:05

izuś_85, z tego co poczytałam- zwykłej renty po rodzicach nie zabierają wtedy, gdy wychodzisz za mąż.

[ Dodano: 2009-05-28, 12:11 ]
Znalazłam też informację,że warunkiem przyznania renty w drodze wyjątku jest brak niezbędnych środków utrzymania. Osoba ubiegająca się o świadczenie musiwykazać brak niezbędnych, a nie niewystarczających środków utrzymania. A jak już wyjdziesz za mąż to mąż będzie miał dochód no i obawiam się,że moga Ci odebrać rentę.

[ Dodano: 2009-05-28, 12:13 ]
izuś_85, hmmmm... najlepiej zadzwoń do jakiegokolwiek ZUSu i zapytaj, będziesz mieć informacje z pierwszej ręki.. :-)

kasiulinka
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2790
Rejestracja: 07 mar 2007, 19:08

28 maja 2009, 12:16

w 2002 roku wzięłam ślub (w październiku) a decyzję o przyznaniu mi renty dostałam jeszcze przed ślubem.i miałam ją przyznaną na rok bo w listopadzie 2003 roku kończyłam 25 lat.chciałam żeby w drodze wyjątku przyznali mi tą rentę jeszcze do końca roku szkolnego bo był to ostatni rok studium ale niestety ZUS stwierdził że skoro jestem mężatką to renta mi się nie należy ponieważ mam środki na utrzymanie (pensja męża).podejrzewam więc że ZUS jak to ZUS będzie się czepiał wszystkiego żeby ci renty nie dać.na razie dopóki masz decyzję o rencie do marca przyszłego roku to po prostu im nie zgłaszaj że wyszłaś za mąż (jeśli weźmiecie ślub) ale później nie liczyłabym na przedłużenie.

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

28 maja 2009, 12:19

Kocura Bura, no właśnie dlatego sie zastanawiam...
do tej pory miałam tez dodatek z opieki na edukację w wysokości 500zł na miesiąc a jednak rente dostałam :ico_noniewiem: :ico_noniewiem: :ico_noniewiem:

dodatek mi wstrzymano, bo moje mieszkanie zostało zalane, trwał tam remont i już babki z opieki tam nie wchodziły na wywiad ( no bo jak w takich warunkach? ) no wiec pytały gdzie w tym wypadku mieszkam, no i już nie ukrywałam tego ze u mojego faceta, po co mieszać w papierach sobie...
teraz tych 500zł nie dostaje bo Pzremkowi dochód przekracza :ico_zly: pomimo iż nie jest moim męzem, oficjalnie mieszkam u niego tylko na czas remontu, ale świadczenia na edukację już nie mam

natomiast zusu nie interesuje to czy ja mieszkam sam, czy z kimś gdzie i dlaczego :ico_noniewiem: bez wzgledu na wszystko rente dostaję... oni wymagają ode mnie tylko zaświadczenia ze szkoły wiec... pomyślałam ze może i slub ich obchodzic nie bedzie :ico_noniewiem:

najlepiej chyba bedzie jak pójde sie osobiscie do okienka zapytać

[ Dodano: 2009-05-28, 12:25 ]
Kocura Bura pisze:Znalazłam też informację,że warunkiem przyznania renty w drodze wyjątku jest brak niezbędnych środków utrzymania

a jednak nie do końca... bo ja dostałam rentę po smierci rodziców, jak już pisałam nie miałam do niej prawa ale wywalczył mi to brat u którego zamieszkałam, brat też wystąpił o ustanowienie go i jego zony rodziną zastępczą (obydwoje mieli dochody) i do tego dostawałam już te świadczenie z opieki :ico_noniewiem: :ico_noniewiem:
czyli na chłopski rozum pieniadze nażycie miałam i własne (opieka) i mojego opiekuna prawnego ( brat dostawał kase na mnie jako rodzina zastępcza i do tego dostawali oboje pensję)

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

28 maja 2009, 18:25

izuś_85,
(bo nie należała mi się bo rodzice mieli czelnosc umrzeć przekraczając 18 miesiecy od ustania zatrudnienia)
niestety takie sa twarde przepisy ,jesli nie udowodni sie ZUS-owi lat pracy i skladek to ZUS nic nie da za darmo,bo niby na jakiej podstawie ,.....mialals i tak szczescie ze dostalas rente w drodze wyjatku ,bo moja sasiadka nie miala juz takiego szczesacia .....

podam tobie linka na pw i tam wyraznie pisze ze renta nie ma nic wspolnego z wyjsciem za maz ,takze powinnas ja nadal otrzymywac ,ale zawsze mozesz dla pewnosci zapuyac sie ZUS o to

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

28 maja 2009, 19:36

mal, dziekuję Ci bardzo, kochana jesteś :ico_sorki: :-D upewnie sie jeszcze w zusie jak by co

Awatar użytkownika
Ania_R
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3237
Rejestracja: 10 mar 2007, 16:58

29 maja 2009, 17:43

izuś_85, ja otrzymywałam rente rodzinną przed ślubem i po też :-) Dodatkowo można trosze przedłużyć rente (powyżej 25 roku) jeśli np. 25 lat kończysz w maju a szkołe kończysz we wrześniu (tak jest tylko jeśli jest to twój ostatni rok nauki np. na studiach). :-)

Awatar użytkownika
iw_rybka
Wodzu
Wodzu
Posty: 17728
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:40

29 maja 2009, 18:25

ja dostawalam rente rodzinna,ale taka normalna,po tacie i oczywiscie dopoki sie uczylam i do 25 roku zycia.Wyszlam za maz w wieku 24 i renty nie stracilam. A moze zadzwon jako pani Iksinska do Zus-u do wydzialu rent cywilnych i zapytaj jak to jest.Bedziesz miala pewnosc na 100%. Powodzenia.

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość