Awatar użytkownika
mmarta81
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7911
Rejestracja: 20 mar 2008, 09:59

28 maja 2009, 23:19

wydaje mi sie ze w powinno sie wiecej inwestowac pieniedzy na udzielanie informacji przyszlym mama jakie benefity daje karmienie piersia !!!
ale nie tylko polozne ktore przychodza po porodzie powinny im duzo pomoc.
W przystawianiu dziecka do piersi i udzieleniu wszystkich informacje !!!
szczegolnie tej ze NIGDY NIE MA SIE ZA MALO MLEKA I NIE TRZEBA DZIECKA DOKARMIAC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
moze kiedys


ale sie teraz nakrecilam na karmienie piersia mpwie Wam :-D
jak jakas kumpela urodzi a nie bedzie karmic ma przerabane :-D

BeataW
Wodzu
Wodzu
Posty: 10941
Rejestracja: 07 mar 2007, 13:58

29 maja 2009, 10:10

wydaje mi sie ze w powinno sie wiecej inwestowac pieniedzy na udzielanie informacji przyszlym mama jakie benefity daje karmienie piersia !!!
Ja się zgadzam z tym,jak miałam kryzys laktacyjny mniej więcej na przełomie 2-3 m-ca,to nie miałam możliwości skontaktowania się z doradcą. Pomocy szukałam na forach...bo u mnie w mieścinie nie ma czegoś takiego jak doradca laktacyjny, jest położna środowiskowa,która na takie kryzysy ma jedną radę: dokarmiać butlą! :ico_zly: Wiem,bo przy Izie dostałam od niej taką radę na początku i to był powolny początek końca karmienia cycem :ico_noniewiem:
Do Krakowa do poradni laktacyjnej trudno sie dodzwonić (były wakacje). Napisałam maila do doradcy,którego znalazłam na necie...odpowiedź dostałam...po tygodniu :ico_zly:
W końcu dałam radę sama,metodą prób i błędów, szczęsliwie karminy się do dzisiaj,ale naprawdę potzreba jest WIĘCEJ ludzi,którzy umieją pomóc w takich przypadkach :ico_sorki: :ico_sorki:

Awatar użytkownika
mmarta81
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7911
Rejestracja: 20 mar 2008, 09:59

29 maja 2009, 19:39

jest położna środowiskowa,która na takie kryzysy ma jedną radę: dokarmiać butlą
:ico_szoking: :ico_szoking: :ico_szoking:
to juz szczyt :ico_szoking: nie rozumiem tego :ico_nienie:

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

29 maja 2009, 21:13

Ale niestety tak jest :ico_placzek: i to jest przerażające. Całe te "super hiper" wypasione poradnie laktacyjne to jeden wielki haos i bałagan a na dodatek prawie- przynajmniej w Cieszynie gdzie rodziłam- są stare baby- które nie umieją pomóc, ale są już tak "nasiąknięte" tym wszystkim do szpiku kości, że i im się po prostu nie chce nic robić, żeby pomóc kobiecie w karmieniu. Wyobraźcie sobie, że leżałam 3 doby z Wojtusiem w szpitalu i kiedy prosiłam o pomoc bo nie umiałam przystawić do piersi to owszem przyszła doradczyni :ico_szoking: stara helga, z miną niewolnicy izaury, poszczypała mnie po cycach do krwi, stwierdziła, że mleko jesy i nie widzi problemu dlaczego nie umiem karmić i poszła :ico_placzek: Jak ja płakałam z bezsilności, mały dwie nocy darł się z głody, nie spał wcale w szpitalu, w końcu wściekłe położne mi go wzięły do siebie, żebym już dała im spokój i ...i dokarmiły go butelką :ico_placzek: Dopiero rano przyszła jedyna młoda jakas dziewczyna, zobaczyła mnie zaryczaną, zapytała co się dzieje. Opowiedziałam jej co mnie gryzie, z czym mam problem ....a ona mnie uspokoiła, przytuliła i przystawiła małego do piersi. To mi dużo dało. Ale co z tego, jak przyjechałam do domu i mam mi za uszami brzeczała, że mam chude mleko, ciotka, że nie powinnam dawać się terroryzować i karmić co 3 godziny- bo one tak robiły....

Och, gdybym tylko mogła dać dziewczynom które dopiero stawiają pierwsze kroki w cycusiowaniu, siły, wsparcia, mobilizacji do przezwyciężenia problemów, kóe przecież będą- mniejsze i większe. Weby się nie poddawały... Mi dużo dało i daje to forum ... DZIĘKUJĘ WAM, jesteście cudowne, naprawdę, moje Cycusiowe mamy!

[ Dodano: 2009-05-29, 21:55 ]
Jak zostać Międzynarodowym Dyplomowanym Konsultantem Laktacyjnym IBCLC - International Board Certified Lactation Consultant?



Organizowaniem egzaminu dla kandydatów na Międzynarodowych Dyplomowanych Konsultantów Laktacyjnych zajmuje się IBLCE - International Board of Lactation Consultant Examiners (Międzynarodowa Rada Egzaminatorów Konsultantów Laktacyjnych). IBLCE jest organizacją non-profit, zrzeszającą ekspertów w dziedzinie laktacji z różnych stron świata. Od 1985 roku przygotowuje egzamin dla profesjonalistów ochrony zdrowia, zaangażowanych w pomoc karmiącym matkom i ich dzieciom. Egzamin odbywa się co roku w ostatni poniedziałek lipca w kilkudziesięciu krajach na całym świecie i tłumaczony jest na kilkanaście języków. Od 2004 organizowany jest również w Polsce. W roku 2005 na całym świecie było około 15 000 konsultantów w 68 krajach, najwięcej w Australii. W Europie przodują Niemcy (ponad 900 IBCLC) i Szwajcaria.

Siedzibą IBLCE są Stany Zjednoczone (więcej www.iblce.org). Organizacja posiada swoje biura regionalne w Australii (obejmuje obszar Pacyfiku i Afryki) i w Austrii (dla Europy, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki).

Regionalnym Administratorem w Austrii jest Ilse Bichler. Kierowane przez nią biuro obsługuje około 3000 konsultantów w 34 krajach. (więcej www.iblce-europe.org)

IBLCE ma również swoich narodowych przedstawicieli w poszczególnych krajach. Koordynatorem w Polsce jest Malwina Okrzesik.
Kontakt do koordynatora:
ul. Przemysłowa 25
43-310 Bielsko-Biała
tel 0502 127 588
e-mail: pl@iblce-europe.org.

U koordynatora można uzyskać wszelkie informacje dotyczące egzaminu i recertyfikacji: wymogi przystąpienia do egzaminu, terminy składania wniosków, dokumenty potrzebne do przystąpienia do egzaminu itp.

Międzynarodową profesjonalną organizacją konsultantów laktacyjnych jest ILCA – International Lactation Consultant Assosation (www.ilca.org)
W Europie konsultanci działają w ramach VELB - Verband Europaischer Laktationsberaterinnen (www.stillen.org) . Obie organizacje planują połączenie w latach 2006/2007.
Rada Międzynarodowych Konsultantów Laktacyjnych została uroczyście przyjęta do VELB w maju 2006 roku na V Zjeździe VELB w Maastricht.


Co trzeba zrobić, żeby zostać konsultantem laktacyjnym IBCLC?

Po pierwsze: mieć udokumentowane doświadczenie w pracy z matkami karmiącymi, które przelicza się na tzw. godziny BC (breastfeeding consultancy hours). Ilość godzin BC koniecznych do zakwalifikowania się do egzaminu (tzw. ścieżka edukacyjna) zależy od Twojego wykształcenia. Konsultantem laktacyjnym może zostać również osoba nie posiadająca wykształcenia medycznego. Osoba taka musi odbyć dodatkowe podstawowe szkolenia z dziedzin wskazanych przez IBCLE.

Ścieżki kwalifikacyjne, które mają zastosowanie w Polsce:
A- osoby, które ukończyły studia wyższe lub licencjat, dyplomowane położne i pielęgniarki - muszą udokumentować minimum 2500 godzin BC
D- praktykujący lekarz musi udokumentować minimum 900 godzin BC
E- osoby, które mają wykształcenie inne niż w podanych wyżej ścieżkach muszą udokumentować 6000-8000 godzin BC. Sytuacje takie rozpatrywane są indywidualnie.

Doświadczenie zdobywasz pracując bezpośrednio, “w cztery oczy” z matką karmiącą. Może to być praca na oddziale położniczym, sali porodowej, oddziale intensywnej opieki noworodka, praca w środowisku czy poradni laktacyjnej. Konsultantem może zostać również osoba zaangażowana w grupę wsparcia matek karmiących czy stowarzyszenie zajmujące się taką pomocą poza systemem ochrony zdrowia. Do godzin BC zalicza się też poradnictwo przez telefon i internet oraz wykłady o karmieniu piersią prowadzone w szkole rodzenia.
Własne, nawet bogate doświadczenia w karmieniu naturalnym i pomoc bliskim matkom karmiącym nie wystarczą, aby uzyskać kwalifikacje konsultanta laktacyjnego.
Konieczne jest również, aby inny pracownik ochrony zdrowia lub konsultant laktacyjny, mając możliwość obserwowania twojej pracy, mógł potwierdzić, że udzielasz porad matkom karmiącym.

Po drugie: odbyć profesjonalne szkolenie na temat laktacji w wymiarze minimum 80 godzin. W ramach szkolenia przekazywana jest aktualna wiedza o laktacji z uwzględnieniem zagadnień obowiązujących do egzaminu. Po ukończeniu szkolenia w ciągu trzech lat trzeba przystąpić do egzaminu. Obecnie profesjonalne kursy wiedzy o laktacji organizuje w Polsce KUKP (patrz szkolenia w menu głównym). Jeśli masz niewielkie doświadczenie w pracy z matkami karmiącymi warto poszerzyć swoją wiedzę na kursie mniej zaawansowanym, zdobyć praktykę i dopiero potem zgłosić się na kurs przygotowujący do egzaminu.

Po trzecie: zdać międzynarodowy egzamin. Egzamin odbywa się w lipcu, zakodowane wyniki są zamieszczane na stronie IBLCE 15 października oraz wysyłane do wszystkich zdających pocztą. Certyfikat IBCLC przyznawany jest na 5 lat, potem wymaga odnowienia (jak to zrobić: patrz niżej).

Ważne terminy:
Dokumentację do egzaminu wysyła się do krajowego koordynatora i w zależności od terminu złożenia ustalona jest opłata egzaminacyjna (im później złożysz dokumenty, tym więcej zapłacisz za egzamin):
wczesny termin: do 31 marca
standardowy termin: do 30 kwietnia
późny termin: do 15 maja

Więcej informacji na temat egzaminu znajduje się w Informatorze dla Kandydata The International Standard in Lactation Consultant Certification. (www.iblce-europe.org)

W razie pytań i wątpliwości skontaktuj się z koordynatorem IBLCE w Polsce.


Recertyfikacja: stanowi gwarancję, że jesteś na bieżąco z wiedzą i Twoje kwalifikacje są cały czas najwyższej jakości.
Certyfikat IBCLC wygasa 31 października, pięć lat po zdaniu egzaminu. Można go odnowić na kolejne 5 lat na dwa sposoby:
- zdać powtórnie egzamin
- zdobyć co najmniej 75 punktów CERP (Continuing Education Recognition Points)
Opłata za wniosek o recertyfikację jest taka sama w obu przypadkach.

10 lat po uzyskaniu certyfikatu musisz powtórnie zdać egzamin.

Recertyfikacja przez punkty CERP może odbyć się w dowolnym czasie rok przed terminem wygaśnięcia certyfikatu.
Ważne terminy:
wczesny termin uiszczenia opłaty za wniosek - 28 lutego
standardowy termin - 31 sierpnia
termin późny - 31 października

Jeden punkt CERP odpowiada jednej godzinie szkoleniowej. Każdy punkt musi mieć oznaczoną kategorię:
L CERP- tematy dotyczące bezpośrednio laktacji
R CERP- tematy związane z laktacją
E CERP- zagadnienia etyczne

Wśród 75 punktów musi znaleźć się co najmniej 5 E CERP i co najmniej 50 L CERP. Pozostałe 20 może pochodzić z dowolnej kategorii.
Punkty CERP zdobywasz rozszerzając swoją wiedzę i dzieląc się nią, czyli:
- uczestnicząc w konferencjach, szkoleniach, seminariach,
- przygotowując prezentacje i szkolenia dla profesjonalistów,
- publikując artukuły w czasopismach dla profesjonalistów,
- układając pytania do egzaminu IBLCE lub przekazując zdjęcia ze swojej praktyki klinicznej,
- prowadząc badania naukowe dotyczące laktacji.

Szczegółowe informacje znajdują się w informatorze przesyłanym po egzaminie do wszystkich konsultantów. Pytania i wątpliwości zgłaszaj do koordynatora.

Opracowanie: Malwina Okrzesik

W tej kategorii nie ma tymczasem żadnych pozycji. Zapraszamy wkrótce!



Rany !!!!!!!!!!!!!! Ta babeczka mieszka 30 minut ode mnie :ico_szoking: Przecież ona w Bielsku mieszka :ico_szoking: ...muszę się z nią skontaktować, przeciez tego tak nie można zostawić, niech wie jak jest naprawde w Polsce z karmieniem piersią ... może by jej tak podac namiary na nasze forum, co /wy na to? Może by poczytała, doradziła ...

Awatar użytkownika
mmarta81
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7911
Rejestracja: 20 mar 2008, 09:59

29 maja 2009, 22:16

Rany !!!!!!!!!!!!!! Ta babeczka mieszka 30 minut ode mnie Przecież ona w Bielsku mieszka ...muszę się z nią skontaktować, przeciez tego tak nie można zostawić, niech wie jak jest naprawde w Polsce z karmieniem piersią ... może by jej tak podac namiary na nasze forum, co /wy na to? Może by poczytała, doradziła ...
koniecznie kochana
ja widze ile wysilku i pieniedzy tutaj przeznacza sie na karmienie piersia-zeby pomagac m,atka jak tylko mozna :ico_sorki:
Małgorzatka, ja tez taka zapalona matka karmiaca sioe zrobilam :-D bo kurcze wiem ile to radosci daje matce i jak wazne dla malenstwa :ico_sorki: mimo przeciwnosci :ico_sorki: wszystko mozna pokanac :ico_sorki:

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

29 maja 2009, 22:44

ja tez taka zapalona matka karmiaca sioe zrobilam :-D bo kurcze wiem ile to radosci daje matce i jak wazne dla malenstwa :ico_sorki: mimo przeciwnosci :ico_sorki: wszystko mozna pokanac :ico_sorki:
Ja też... a jak czytam co piszecie, ile radochy od Was bije jak opowiadacie o karmieniu to jeszcze bardziej się pozytywnie nakręcam ! Jednak kurcze- co by tutaj nie mówić- wsparcie i mobilizacja innych to połowa sukcesu :ico_brawa_01:
koniecznie kochana
ja widze ile wysilku i pieniedzy tutaj przeznacza sie na karmienie piersia-zeby pomagac m,atka jak tylko mozna :ico_sorki:
No ..już zaczęłam maile do niej pisać ..ale jutro skończę na spokojnie, żeby to miało ręce i nogi, bo zmęczona jestem już i nie chce, żeby jakies głupoty wyszły hehe

Awatar użytkownika
mmarta81
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7911
Rejestracja: 20 mar 2008, 09:59

29 maja 2009, 22:49

No ..już zaczęłam maile do niej pisać ..ale jutro skończę na spokojnie, żeby to miało ręce i nogi, bo zmęczona jestem już i nie chce, żeby jakies głupoty wyszły hehe
no to czekam z niecerpliwoscie na wiesci :-D

karina22
Beze mnie to forum nie istnieje!
Beze mnie to forum nie istnieje!
Posty: 1900
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:18

02 cze 2009, 11:34

witam dziewczynki:))
czy wasze maluchy to tez tylko cyc widza i nic wiecej??moja juz ma ponad 15 miesiecy i tylko na cycu by wisiała,co jej do jedzenia chce dac to nie tylko cyc i nic,normalnie szok,a jeszcze niedawno jadła normalnie :ico_noniewiem:

emilia7895
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7551
Rejestracja: 14 maja 2007, 09:41

02 cze 2009, 21:24

karina22, witaj
moj Marcel tez tylko cyca pije, zajrzyj czasem do nas na lutowki i marcowki, co??

Awatar użytkownika
mmarta81
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7911
Rejestracja: 20 mar 2008, 09:59

02 cze 2009, 22:07

najfajniejsze jest to ze cycus jest dobry na wszystko :-D
na upal,chorobe,zasypianie,zabawe,pocieszenie,rozsmieszenie,zadowolenie...i moznaby tak wymieniac :-D

Wróć do „Noworodki i niemowlęta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość