Jest ona dzielona w równej części na wszystkie wnuki
tak jest jeżeli mieszkanie jest własnościowe! A jeżeli komunalne to w stosunek najmu wchodzi tylko i wyłącznie syn lub córka.
Darowizna nie wiele da bo ciotki mogą pisać o zachówek
wydaje mi sie, że tu sie mylisz bo od darowizny nie ma odwolania. jeżeli dziadek sporządziłby testament to wtedy ciotki moga domagac sie zachówku.
[ Dodano: 2009-07-22, 09:01 ]
U nas akurat zacznie sie sprawa spadkowa i wiem mniej więcej co i jak.
ale mieszkanie chyba własnościowe macie co??
[ Dodano: 2009-07-22, 09:12 ]
Często najemcą lokalu jest jedna osoba. Gdy umiera, cała rodzina mogłaby pozostać bez dachu nad głową z powodu wygaśnięcia umowy najmu. Wstąpienie w stosunek najmu to konstrukcja prawna, która pozwala uniknąć tego problemu
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
+zobacz więcejPolega ona na przejęciu prawa do zajmowania mieszkania w określonych sytuacjach, a opisana jest w art. 691 kodeksu cywilnego.
Kto jest uprawniony
Po śmierci najemcy prawo do najmu mieszkania przejmie małżonek, który nie był współnajemcą lokalu. Takie prawo będzie przysługiwać również:
- dzieciom zmarłego najemcy,
- dzieciom jego współmałżonka,
- innym osobom, wobec których najemca był zobowiązany do alimentów, a także
- osobie, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
Nie musi tutaj chodzić o jedną osobę, istnieje możliwość, aby kilka osób wstąpiło w stosunek najmu, z zachowaniem pozostałych wymogów.
Osoba bliska najemcy może żądać ustalenia prawa do najmu bez względu na to, czy powstał on na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale czy na podstawie umowy najmu. Do wstąpienia w stosunek najmu dochodzi bowiem z mocy samego prawa, bez konieczności uznania tego przez sąd.
Prawo nie wymaga, by poinformować wynajmującego o śmierci najemcy i wstąpieniu w stosunek najmu, ale w praktyce dobrze jest to zrobić.
Trzeba razem mieszkać
Żeby wstąpić w stosunek najmu, trzeba spełnić podstawowy warunek – należało stale zamieszkiwać z najemcą do chwili jego śmierci.
Trzeba zwrócić uwagę na pojęcie „stałe zamieszkiwanie”. Chodzi tutaj o faktyczne przebywanie w mieszkaniu wraz z najemcą i towarzyszący temu zamiar stałego pobytu. Z orzecznictwa wynika, że dana osoba zajmuje lokal na stałe, jeżeli stanowi on jej tzw. centrum spraw życiowych. Osoba zajmująca lokal powinna więc posiadać w nim swoje rzeczy, mieć do niego klucz, spożywać w nim posiłki, spać lub przyjmować gości.
Wnuk nie jest uprawniony
Wśród osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu nie ma wnuka i wnuczki. Sąd Najwyższy orzekł, że nie należą oni do osób wymienionych w art. 691 kodeksu cywilnego i to nawet wtedy, gdy łączyła ich z najemcą więź gospodarcza i uczuciowa. Nie pomoże więc tutaj w uzyskaniu tytułu do najmu to, że wnuk opiekował się najemcą.
Gdy pojawiają się kłopoty
Sytuacja się komplikuje, gdy wynajmujący, z którym zmarły najemca zawarł w przeszłości umowę najmu, kwestionuje prawa wstępujących.
Wówczas pozostaje w zasadzie skierowanie do sądu pozwu o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu (patrz ramka niżej).
Jeżeli żadna z bliskich osób nie zamieszkiwała na stałe z najemcą przed jego śmiercią, lub gdy nie ma osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu, wówczas stosunek najmu wygasa.
Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym. (art. 923 kodeksu cywilnego). Uprawnienie to przysługuje im bez względu na to, czy dziedziczą po spadkodawcy. Zmarły najemca nie może ich tych uprawnień pozbawić nawet w testamencie.
Art. 923 kodeksu cywilnego nie ogranicza uprawnień małżonka i innych osób bliskich spadkodawcy, które wynikają z najmu lokali lub ze spółdzielczego prawa do lokalu.
Jak złożyć powództwo
Składający pozew do sądu o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu powinien oprzeć swoje roszczenie na art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, w którym stwierdza się, że powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.
Żeby jednak powództwo o ustalenie prawa bądź stosunku prawnego było uwzględnione, muszą być spełnione dwie przesłanki:
- strona powodowa musi mieć interes prawny w ustaleniu tego prawa,
- twierdzenia powoda o istnieniu danego prawa bądź stosunku prawnego, który decyduje o zasadności powództwa, muszą być prawdziwe.
Uwaga: żądanie ustalenia wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego nie ulega przedawnieniu. Potwierdził to Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 12 lutego 2002 r. (sygn. I CKN 527/00).
Jeżeli wynajmujący skieruje przeciwko osobom zajmującym lokal pozew o eksmisję, pozwani mogą się bronić w procesie twierdząc, że wstąpili oni w stosunek najmu na podstawie art. 691 kodeksu cywilnego. Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 5 grudnia 1995 r. (sygn. II CRN128/95).
Sprawami związanymi z tą tematyką zajmują się wydziały cywilne sądów rejonowych. Opłata stała od pozwu w sprawie o wstąpienie w stosunek najmu wynosi 200 zł – zgodnie z art. 27 ust. 12 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU nr 167, poz. 1398).
Rzeczpospolita