Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

Ile czasu ma pracodawca na dostarczenie zwolnienia do ZUS?

22 paź 2009, 10:16

Może Wy mi pomożecie, bo nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi. :ico_noniewiem:
Ile czasu ma pracodawca na dostarczenie mojego zwolnienia lekarskiego do Zus-u?
Mam teraz przez to opóźnienie problem z zarejestrowaniem się w Urzędzie Pracy, no i od jutra zostaję bez ubezpieczenia....

Awatar użytkownika
DUSIA555
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2227
Rejestracja: 11 mar 2009, 21:54

22 paź 2009, 11:48

Kocura Bura, dzwoniłaś do ZUS-u ? Ja na Twoim miejscu zadzwoniłabym tam i zapytała. Powinnaś otrzymac jednoznaczną i rzetelną odpowiedź. Pozdrawiam :ico_haha_02:

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

22 paź 2009, 11:53

kocura tutaj znalazłam info:

http://www.prawo-pracy.pl/forum/viewtopic.php?t=15306

wynika z niego, że skoro Ty musisz w ciągu 7 dni dostarczyć zwolnienie do pracodawcy on "niezwłocznie" musi przekazać je do zus-u czyli też w ciągu tych 7 dni.

albo najlepiej zadzwoń do zus-u, powinni Ci udzielić takiej informacji.

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

22 paź 2009, 14:42

Wczoraj byłam w Zusie.
Problem jest taki,że nigdzie nie ma jednoznacznie napisane, ile wynosi to dni, nawet w ustawie nie znalazłam (może jest w jakimś rozporządzeniu). Moje chorobowe wynosiło ponad 33 dni, ale zakład pracy zatrudnia ponad 20 osób i sam wypłaca zasiłki w imieniu Zus. Dlatego zawsze mogą się tłumaczyć, że zamknęli listę wrześniową czy jakąś. Facet w Zusie powiedział, że zostaje mi powództwo cywilne. No, nie będę szaleć, ale chciałam tylko babce pokazać, że może jednak popełnili błąd. Być może jestem na pozycji straconej.

Alkasbir
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2115
Rejestracja: 01 cze 2009, 18:46

22 paź 2009, 18:30

jeśli pracodawca wypłaca zasiłki chorobowe to zwolnienie chorobowe pracownika zostaje w dokumentacji pracodawcy, w płatniku robi odpowiedni formularz na którym ujmuje pracowników na chorym i dla każdego pracownika też sporządza taką dokumentacje. wszystkie sprawozdania przesyła do zus do 15 każdego miesiąca (czyli jeśli chodzi o wrzesien to do 15 października). ważne jest teraz to żebyś miała dowód na to, że dostarczyłaś L4 do pracodawcy na czas. takim dowodem może byc np. potwierdzenie nadania listu poleconego.

[ Dodano: 2009-10-22, 18:34 ]
i jeszcze jedno - jeśli chorobowe wynosiło np. 36 dni to za pierwsze 33 dni należy Ci się wynagrodzenie chorobowe, które płaci pracodawca, kolejne dni jest już zasiłek chorobowy, który płaci Ci zus.

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

22 paź 2009, 21:37

Alkasbir, odpuszczam sprawę, bo nic nie wskóram z takim gigantem....
Zwolnienie zaniosłam i niestety, jak na złość, tym razem nie zrobiłam kopii z potwierdzeniem wpłynięcia :ico_zly:
Zaniosłam pod koniec sierpnia, więc centrala miała na początku września, więc czemu nie wysłali po 15 września? Czekali jak skończy mi się chorobowe, czyli do 25 września? A umowa wygasła mi 24 września. Zus nie ma zwolnienia i nie może mi wystawić zaświadczenia do UP, a tamci nie mogą mnie bez niego zarejestrować :ico_zly:

Alkasbir
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2115
Rejestracja: 01 cze 2009, 18:46

22 paź 2009, 22:15

Kocura Bura masz zwykła zwolnienie - czy może jesteś w ciązy?? kurcze to faktycznie kiepsko wygląda sprawa. a wypłacili Ci chorobowe za 24 dni września?? generalnie taki pracodawca nie przesyła zwolnienia do zus, tylko nie wiem jak jest w przypadku, kiedy umowa wygasa w trakcie trwania choroby. jedno jest pewne nie mogą Cie zwolnic podczas chorobowego. masz już świadectwo pracy?? jak Ci wypisali - ile dni wynagrodzenia chorobowego i ile zasiłku?? i kiedy rozwiązanie umowy nastąpiło. tam powinnaś miec te wszystkie informacje. chcesz miec ciągłość i dlatego potrzebujesz to zaświadczenie z zus - tak?? generalnie UP rejestruje Cie na podstawie świadectwa pracy - tam sa wszystkie informacje. pracodawca ma obowiązek dostarczyć Ci świadectwo w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy.

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

22 paź 2009, 22:26

Miałam umowę na zastępstwo i ona wygasła, więc mogłam zostać zwolniona. W ciąży nie jestem. Świadectwo już mam. Kaska się zgadza. Tylko chodzi o ten jeden dzień, za który kaskę wypłaci mi Zus, ale jeszcze nie zwolnienia. Mi nawet o kasę nie chodzi, tylko o ubezpieczenie. I jestem uziemiona!
Aha, już nie jestem na chorobowym.

Alkasbir
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2115
Rejestracja: 01 cze 2009, 18:46

22 paź 2009, 23:17

to wydaje mi sie ze sprawa jest prosta - skoro wypłacili Ci za te 24 dni września to musieli miec L4 poproś o ksero tego zwolnienie albo niezwłoczne przekazanie tego ksera zwolnienia do zus (bądź samego L4). masz dowód na to, ze to zwolnienie jest ponieważ Ci zapłacili na jego podstawie - jesteś pewna ile dni chorobowego było więc się domagasz swego. może najlepiej wystosuj do nich pismo iż prosisz o niezwłoczne przekazanie L4 do zus, alby zus wypłacił Ci należna kase za dzień choroby. pismo wyślij pocztą poleconym i zrób sobie kopię tego pisma. a potem sie przypomnij w razie w. bardzo jestem ciekawa jak sie sprawa potoczy.

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

24 paź 2009, 17:45

Alkasbir, dzwoniłam wczoraj do Zusu, mają to moje zwolnienie wreszcie!
Wiesz, najbardziej mnie wkurza,że tak z nim zwlekali, lae chyba mają do tego prawo, skoro oni płacili mi w imieniu Zus.

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość