Awatar użytkownika
spadlamznieba
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3267
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:57

skurcze łydek

04 wrz 2010, 22:16

Czy któraś z Was miewa/miewała takie objawy? Skurcz kilka razy złapał mnie rano jak się obudziłam, cała łydka była twarda, strasznie bolała, bo wszystkie mięśnie były napięte. Skąd to się bierze i czy można jakoś temu zaradzić? To niedobór magnezu?

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

04 wrz 2010, 22:45

Tez tak mialam.
Skurcze łydek są objawem często pojawiającym się w czasie ciąży, szczególnie w ostatnich dwóch miesiącach jej trwania.
Powodem tej dolegliwości może być utrudniony odpływ krwi z nóg, ucisk ciężarnej macicy na nerwy ścian miednicy lub też zbyt niski poziom wapnia lub nadmiar fosforu w organizmie ciężarnej.
Skurcze łydek często pojawiają się w nocy i są tak silne, że budzą Cie uniemożliwiając spokojny sen i ja tak właśnie miałam, najczęściej w nocy.
Ból może się utrzymywać przez kilka godzin. Długo utrzymujący się ból w kończynach dolnych może świadczyć o wytworzeniu się w żyle skrzepu.

[ Dodano: 2010-09-04, 22:46 ]
Coś takiego znalazłam:
Konieczne może okazać się przepisanie odpowiednich preparatów witaminowych i mikroelementów zmniejszających tę dolegliwość. Gdy ból utrzymuje się dłużej konieczna jest diagnostyka w kierunku zakrzepicy żylnej. Potwierdzenie tego schorzenia wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

i jeszcze coś takiego :
Leczenie domowe
W momencie pojawienia się skurczu w łydce należy wyprostować nogę w stawie kolanowym, unieść ją nieco wyżej oraz przygiąć mocno stopę w stawie skokowym. Po kilku minutach skurcz powinien ustąpić, choć nieznaczny ból może utrzymywać się jeszcze nawet przez kilka godzin. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się skurczów łydek niezbędne jest przestrzeganie odpowiedniej diety bogatej w wapń. Spożycie jogurtu czy też twarożku pozwolą uzupełnić dzienną dawkę wapnia. Spożywanie większej ilości mleka oraz witaminy B może również ograniczyć ryzyko pojawienia się przykrych kurczy łydek. Warto również wprowadzić dietę wzbogaconą w produkty zawierające magnez jak np. migdały, orzechy, banany, fasola. Zapobiegać skurczom łydek można również poprzez zwracanie szczególnej uwagi na to, by nie forsować zbytnio obciążonych w ciąży nóg. Nie należy zbyt dugo przebywać w pozycji stojącej bądź siedzącej, unikać zakładania nogi na nogę oraz spania z wyprostowanymi nogami. Na stan nóg wpływa korzystnie ciepła kąpiel, odpoczynek z nogami uniesionymi nieco wyżej czy też wieczorny masaż nóg. W ciąży warto również nosić ciążowe rajstopy ściągające.

Powodzenia żeby zniknely skurcze, bo wiem jakie sa okropne :ico_sorki:

Awatar użytkownika
mania6891
Biegaczostruś na forum
Biegaczostruś na forum
Posty: 224
Rejestracja: 03 sie 2010, 22:44

04 wrz 2010, 22:54

Ja mam od półtora tygodnia skórcze w łydkach, tak jak tyspadlamznieba, właśnie nad ranem. I dzisiaj sama z siebie sie smiałam bo obudził mnie skurcz, i podobno wtedy trzeba palce do góry tak jakby podciągać, mój był tak silny że musiałam stanąc na jednej nodze i całym ciezarem ciała nacisnac na ta stope :D i jakoś kolano mi sie ugięło aż, nie wiem jak to opisać, skonczyło sie tym że spadłam na pupe, obudziłam tym moją córkę która usiadła na łóżku, patrzy na mnie i ze zdziwieniem mówi do mnie " mamo, nie wygłupiaj sie, jest rano, nie siedź na podłodze tylko idź spać " :ico_haha_01: :ico_szoking:

Awatar użytkownika
spadlamznieba
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3267
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:57

04 wrz 2010, 23:08

Joasiu (czy tak mogę się zwracać do Ciebie?) dziękuję wielkie :ico_oczko: wyedukowałaś mnie na amen! :-)

Mnie jak pierwszy raz złapał skurcz rano, obudziłam się z krzykiem, moj M podskoczył do sufitu ze strachu i pierwsze co spojrzał nie na moją twarz tylko na moje majtki, czy nikt przypadkiem stamtąd nie wyszedł :-D Wybąknęłam tylko "k... łydka!"

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

04 wrz 2010, 23:21

Joasiu (czy tak mogę się zwracać do Ciebie?)
Ależ powinnaś wkoncu takie imie nosze :ico_oczko: :ico_oczko:
Mnie jak pierwszy raz złapał skurcz rano, obudziłam się z krzykiem, moj M podskoczył do sufitu ze strachu i pierwsze co spojrzał nie na moją twarz tylko na moje majtki, czy nikt przypadkiem stamtąd nie wyszedł Wybąknęłam tylko "k... łydka!"
Sie uśmiałam niezłe :-D

Awatar użytkownika
spadlamznieba
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3267
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:57

04 wrz 2010, 23:26

:-D noooo jak przestało mnie boleć zaczęłam tego zboczucha naparzać poduchami! Potem przyznał się, że śnił mu się poród i dlatego odruchowo 'tam' spojrzał. Zestresowany tatuś :ico_puknij:

katke
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3258
Rejestracja: 14 sty 2009, 02:47

05 wrz 2010, 04:36

:-D noooo jak przestało mnie boleć zaczęłam tego zboczucha naparzać poduchami! Potem przyznał się, że śnił mu się poród i dlatego odruchowo 'tam' spojrzał. Zestresowany tatuś :ico_puknij:
:-D :ico_haha_01: :-D

pysia29
Częstowpadacz na plotki
Częstowpadacz na plotki
Posty: 135
Rejestracja: 25 sie 2010, 20:40

05 wrz 2010, 11:48

Prosze lykac magnez 2 razy dizennie a powinno pomóc

lilo

05 wrz 2010, 18:08

Prosze lykac magnez 2 razy dizennie a powinno pomóc
Łykanie jakichkolwiek preparatów w ciąży powinno być konsultowane z lekarzem, nie powinno się tego robić na jakiekolwiek zalecenia nieznanych osób z netu :ico_sorki:

Awatar użytkownika
Miluśka
Jestem mózgiem tego forum!
Jestem mózgiem tego forum!
Posty: 1883
Rejestracja: 25 sie 2010, 20:46

05 wrz 2010, 18:32

mi naszczęście nie dokuczają skurcze (jeszcze).

kiedyś jak nie byłam w ciąży to owszem. czasami takie że na drugi dzień chodzić nie mogłam. Więc wiem jaki to ból :ico_sorki:

Wróć do „Ogólnie o zdrowiu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość