15 wrz 2010, 18:35
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że ojciec, nie będący mężem matki, obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.
Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Takie roszczenie nie jest jednak roszczeniem ściśle alimentacyjnym i przysługuje ono matce dziecka, a nie samemu dziecku, jak w przypadku alimentów. Powinna więc złożyć Pani w sądzie pozew, w którym należy udowodnić, jakie wydatki poniosła Pani np. na płatne badania, ubrania ciążowe, leki, odżywki, wózek, łóżeczko. Wydatki te ojciec powinien pokryć w wysokości odpowiadającej sytuacji życiowej oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym uprawnionej, czyli Pani i zobowiązanego, czyli jego samego.
Art. 141 k.r.o. mówi o „pokryciu kosztów trzymiesięcznego utrzymania” nie konkretyzując tych kosztów, dlatego też sąd ustalając wysokość kosztów utrzymania, z zasady bierze pod uwagę środowisko, z którego wywodzi się matka dziecka, dotychczasowe przeciętne jej zarobki w okresie poprzedzającym poród itp. Omówione wyżej roszczenia matki przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu.
Podstawa Prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964, Nr 9, poz. 59)
[ Dodano: 2010-09-15, 18:38 ]
Zgodnie z Art. 141 Kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe. W judykaturze i doktrynie panuje zgodny pogląd, że z roszczeniem z art. 141 matka dziecka pozamałżeńskiego może wystąpić nie wcześniej niż po ustaleniu ojcostwa mężczyzny nie będącego jej mężem, czyli od chwili uznania przez niego ojcostwa lub też ustalenia ojcostwa w drodze wyrokowania. Nie ma przeszkód, aby roszczenie to łączyć z powództwem o ustalenie ojcostwa. Z oczywistych względów warunek ten nie ma zastosowania, gdy dziecko urodziło się nieżywe.