Awatar użytkownika
zoola27
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5989
Rejestracja: 24 sie 2008, 20:07

ciaza na wychowawczym

26 wrz 2010, 11:26

dziewczyny tak sie zastanawiam nad moja sytuacja ....musze informowac szefostwo ze jestem w ciazy ???

do grudnia2012 jestem na wychowawczym czytałam w necie ze jest taka mozliwosc zeby zrezygnowac z wychowawczego i isc na zwolnienie lekarskie wtedy bedzie płatny ten okres.......dobrze by było kilka dni przepracowac ale teoretycznie nie musze bo np. składam prosbe o powrót z wychowawczego a w tym czsie dowiaduje sie ze ciaza jest zagrozona wiec z dniem kiedy mam przyjsc do pracy dostarczam L4....grze sie udac zeby ktos mi dokladnie wytłumaczył i poradził co zrobic w mojej sytuacji ?? kasa by sie przydała a do tej pracy i tak juz nie wróce.......
no i jeszcze kwestia czy zus od razu bedzie pałacił czy pracodawca przez miesiac...wczesniej tez była na zwolnieniu bo jezeli zus to moze bym sie jakos dogadała z szefowa ????

moze jest na forum ktos kto był w takiej sytacji???

Awatar użytkownika
Ewka_82
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5490
Rejestracja: 29 mar 2007, 20:20

26 wrz 2010, 19:01

zoola27, kochana jestes w ciazy???? :ico_szoking: :-D :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
spadlamznieba
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3267
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:57

26 wrz 2010, 19:44

zoola27, ale masz cudne usmiechnięte maleństwo :) niestety nic nie poradzę, bo nie wiem jak to działa w takiej sytuacji...

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

26 wrz 2010, 20:10

zoola27, Tak, pierwsze 33 dni chorobowego płaci zasiłek pracodawca.
Oczywiście, możesz wcześniej zakończyć wychowawczy.
No, ale pewno jak powiesz o ciąży i że pójdziesz na L4 to się nie ucieszą :ico_noniewiem:

[ Dodano: 2010-09-26, 20:11 ]
A po info możesz się zwrócić do Zusu.

Awatar użytkownika
mama Kasia
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 344
Rejestracja: 16 mar 2007, 19:19

26 wrz 2010, 22:40

Ja miałam podobną sytuację, tyle że akurat mi się skończył wychowawczy(płatny), a że byłam w 3 m-cu, od razu "zapodałam" L4. Oczywiście szef zachwycony nie był, bo 1 m-c płacił on. Ale ja także nie miałam zamiaru wracać do pracy.
Obecnie mam w firmietaką sytuację. Koleżanka na wychowawczym zaszła w ciążę, co więcej kończyła jej się umowa. Przyszła do szefa(na pracy jej zależało), przedstawiła sytuacje, i umówili się że zwróci mu za ten m-c koszt ZUS-u, (Umowa automatycznie jej się przedłuża do dnia porodu).Koniec końców szef darował jej ten m-c. Dziewczyna jest w tej chwili na L4.

[ Dodano: 2010-09-26, 22:43 ]
Najlepiej tak jak pisze Kocura Bura, zadzwonić na informację do ZUS-u.

Awatar użytkownika
Lady
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1697
Rejestracja: 06 mar 2007, 14:05

27 wrz 2010, 08:39

Najlepiej tak jak pisze Kocura Bura, zadzwonić na informację do ZUS-u.
albo tak , albo idź do pośredniaka oni tam też mają odpowiednich doradców i znają sie na tym i mogą ci powiedzieć coś konkretniejszego , ale nie ukrywam że chyba najlepiej wytłumacza w zusie

Awatar użytkownika
rybcia82
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2068
Rejestracja: 22 wrz 2008, 12:26

27 wrz 2010, 12:34

zoola27, :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:
ale super rodzeństwo się szykuje
...jesli wiesz ze sie nie dogadasz z szefostwem to zanies l4 bo z czegos musisz zyc;)
co innego jak twoje zwierzchnictwo to ''ludzie''.
najlepiej jak bys miala jakas znajoma ksiegowa czy cos w tym stylu-bo w zusie moga cie poinformowac o wszystkich mozliwosciach moralnych a nie o wszystkich dostepnych srodkach
wiadomo ze nie bedzie im sie usmiechalo placic ci za zwolnienie :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
zoola27
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5989
Rejestracja: 24 sie 2008, 20:07

27 wrz 2010, 12:54

dzieki dziewczyny za podpowiedzi , pisałam na forum prawne i faktycznie to wszystko jest mozliwe tylko nie mam jasnosci kto płaci pierwszy miesiac poniewaz jak byłam z Natasza w ciazy i dzwoniłam do szefostwa to ona powiedziała ze juz za pierwszy miesiac nie bedzie płacic bo płaciła jak lezałam w szpitalu z pierszwa ciaza :ico_noniewiem: w sumie jeszcze mam troche czasu zeby sie dowiedziec .najpierw musze jechac do mojego gina :ico_oczko:

Awatar użytkownika
mama Kasia
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 344
Rejestracja: 16 mar 2007, 19:19

28 wrz 2010, 20:43

hm, ale to była "inna" ciąża. Potem byłaś na macierzyńskim, po którym mogłaś wrócić do pracy... jesteś na wychowawczym, składki do ZUSu idą tak jakbyś pracowała. Moim zdaniem ten pierwszy miesiąc płaci pracodawca. Ale może się mylę :ico_noniewiem:

ulamisiula
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3099
Rejestracja: 17 kwie 2007, 15:17

29 wrz 2010, 18:47

zoola27 ja byłam-jestem w takiej samej sytuacji wiec mogę cos napisać.
Byłam na wychowawczym jak zaszłam w drugą ciażę.Złożyłam podanie do pracodawcy o skrócenie urlopu wychowawczego i wczesniejszy powrót do pracy.Tego dnia, kiedy miałam się stawic w pracy maż dostarczył zwolnienie do pracodawcy i przeszłam na L4.Za pierwsze 33 dni płaci Ci pracodawca.
A potem płaci ZUS.
Takie rady:
Jeśli pracodawca jest ok to możesz mu wszystko powiedzieć ale niestety częsciej zdarzaja sie tacy jak moja i jeśli nie przykombinujesz to zostaniesz oszukana.
1. Pamietaj o tym że pracodawca ma prawo nie skrócić Ci wychowawzego, ale musi wtedy podać uzasadnienie i to na piśmie.
2. Jeśli przyjdziesz nawet na jeden dzień do pracy po urlopie wychowawczym pracodawca ma prawo Ciebie zwolnić.
3.Wynagrodzenie za L4 pracodawca ma obowiazek zapłacic Ci w terminie czyli np.jeśli zaczynasz L4 15 września to za te 15 dni pracodawca musi ci zapłacić w tym czasie kiedy powinnaś dostać normalne wynagrodzenie (czyli np jeśli wcześniej dostawałaś pęsję do 10 następnego miesiaca to za te 15 dni powinnaś też otrzymać wynagrodzenie w tym czasie).
Czasem pracodawca wypłaca za całe 33 dni.Ale pamietaj że jesli nie zapłaci ci w ciągu 30 kolejnych dni masz prawo to zgłosic w Inspekcji pacy ponieważ to jest naruszenie Twoich praw.
A mówienie proacodawcy ze nie zapłaci to możesz nawet nie słuchać.Poprostu musi i tyle, takie są przepisy.

Jeśłi będę mogła jeszcze jakoś pomóc to pisz.Sama duzo nie wiedziałam, na szczęscie mam koleżanke, która zna sie na tym wszystkim i jeśłi ja nie bedę czegos wiedzieć to zawsze mogę ja o to zapytać.

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość