Awatar użytkownika
Kathrin
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1664
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:46

Zasiłek rodzinny

21 wrz 2008, 10:34

ZASIŁEK RODZINNY

I. KTO MOŻE OTRZYMAĆ ZASIŁEK RODZINNY?

Zasiłek rodzinny przysługuje rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 504 zł lub 583 zł (w rodzinie z dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności).
W okresie zasiłkowym 2007/2008 tj. od 01.09.2007r. do 31.08.2008r. wykazujemy dochody za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy czyli za rok 2006. Uprawnionym wnioskodawcą jest rodzic; prawny lub faktyczny opiekun dziecka (musi wystąpić do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka).
Uprawnionym wnioskodawcą jest rodzic; prawny lub faktyczny opiekun dziecka (musi wystąpić do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka).
O przyznanie zasiłku może zwrócić się także pełnoletnia osoba ucząca się jeśli ma zasądzone alimenty od rodziców (lub rodzice nie żyją) w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 24 roku życia.

II. OD CZEGO ZALEŻY PRZYZNANIE ZASIŁKU RODZINNEGO?

Zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez dziecko:
a) 18 roku życia lub
b) nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia albo
c) 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności

III. ZASIŁEK RODZINNY NIE PRZYSŁUGUJE, JEŻELI:

1. dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;
2. dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (dom pomocy społecznej, placówka opiekuńczo-wychowawcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy oraz szkoła wojskowa lub inna zapewniająca nieodpłatnie pełne utrzymanie) lub w rodzinie zastępczej;
3. osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
4. pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko
5. osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba, że;

a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
b) ojciec dziecka jest nieznany,
c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone
d) sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka.

IV. WYSOKOŚĆ ZASIŁKU RODZINNEGO OD 01.09.2006 r.

Zasiłek rodzinny wynosi miesięcznie:
• 48 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
• 64 zł na dziecko powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia;
• 68 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia;

V. JAK JEST WYPŁACANY ZASIŁEK RODZINNY?

Zasiłek rodzinny wraz z dodatkami przyznaje się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego lub do miesiąca, w którym uprawnione dziecko kończy 18/21/24 lata lub do miesiąca ukończenia nauki przez pełnoletnie dziecko.

VI. CO POWODUJE WSTRZYMANIE WYPŁATY ZASIŁKU RODZINNEGO?

Wypłata zasiłku rodzinnego zostaje wstrzymana w sytuacji, gdy
• wnioskodawca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie, wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.
• Wnioskodawca nie podejmuje świadczeń rodzinnych przez trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
[/b]

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

17 paź 2008, 23:02

Kathrin pisze:Zasiłek rodzinny przysługuje rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 504 zł


Chce tutaj poinformowac o bardzo ważnej sprawie o której nie informują za bardzo w MOP'sie a to bardzo ważne. Mi teraz przekroczył dochód na osobę 504 zł o 20, 59 gr dokłdanie i zasiłek również mi się naliży tyle, że tzw.warunkowy na mocy art. 5 ust.3 jeśli poprzednim razem niałam przyznamy ( poprzedni okres zasiłkowy). Jeśli zostanie przyznany warunkowy, to jeśli znóe nam następnym razxem przekroczy to nie dostaniemy pieniażków, bo tylko raz może w damym roku się tak zarzyć. Co jest istotne, dochód może przekroczyć jedynie 48 zł, jeśli będzie więcej to nic się nie należy niestety. 14 października złożyłam wniosek o świdaczenia rodzinne i obiliczyli, że mi przekracza tą kwotę o 20 zł z groszami ale pieniążki na dzieciaki odstanę. Natomiat dziś czekała mnie następna niespodzianka, listem poleconym przyszło mi takie oto pisamo (wezwanie) z MOP: " (...) na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku obliczono dochów na członka rodziny w wysokości 524,59 zł. Ze zgromadzonych wcześniej akt sprawy wynika, iż istnieje możliwość dokoniania utraty dochodów z 2007 roku. W tym celu należy przedstawić PIT 11 lub PIT 40 za 2007 z PDPS w POgórzu. Niezastowanie się do wezwania spowoduje warunkowe przyznanie świadczeń"

Awatar użytkownika
Kathrin
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1664
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:46

17 mar 2011, 01:37

Nowe kwoty zasiłku rodzinnego:

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:
* 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
* 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
* 98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.
Kryterium dochodowe na osobę niestety się nie zmieniło.

Awatar użytkownika
lalunia
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3198
Rejestracja: 16 mar 2007, 13:10

10 sie 2011, 19:58

Witam, czas leci, czy coś nowego się zmieniło odnośnie zasiłków rodzinnych w 2011 roku? Wiecie coś o alimentach? Jest jakiś próg finansowy? Ile wypłaca opieka ? Kiedyś było że max 500 na jedno dziecko, podobno teraz fundusz alimentacyjny wznieśli do 700 na dziecko? Coś ktoś wie?

Awatar użytkownika
Kathrin
Mam Doktorat z forum!!!
Mam Doktorat z forum!!!
Posty: 1664
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:46

12 wrz 2011, 17:16

lalunia, jeżeli chodzi o zasiłek rodzinny to narazie się nic nie zmieniło, kryteria dochodowe są te same czyli 504 zł na osobę lub 538 zł jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Jeżli chodzi o fundusz alimentacyjny to na jedno dzoecko przysługuje max. 500 zł. Alimenty z funduszu można otrzymać gdy dochód na osobę nie przekracza 725 zł. Przy obliczaniu dochodu brany jest pod uwagę dochód uzyskany oraz dochód utracony.

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

13 wrz 2011, 14:21

mam pytanko

staram się pierwszy raz o zasiłek rodzinny, mam dwuletnią córkę i jestem opiekunem prawnym nieletniej siostry mojego męża :ico_oczko:
od października 2010 jesteśmy jej rodzina zastępczą a od maja 2011 ojciec jej ma odebrane prawa rodzicielskie i małolata pozostaje pod nasza opieką prawną z orzeczenia sądu, matka nie żyje

w związku z tym mam pytanie czy należy nam się rodzinne na tą małoletnią?

bo wg tego cytatu
III. ZASIŁEK RODZINNY NIE PRZYSŁUGUJE, JEŻELI:

1. dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;
2. dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (dom pomocy społecznej, placówka opiekuńczo-wychowawcza, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy oraz szkoła wojskowa lub inna zapewniająca nieodpłatnie pełne utrzymanie) lub w rodzinie zastępczej;
sie nie należy :ico_noniewiem:
a ja słyszałam ze sie należy :ico_noniewiem:
i teraz to już mam mętlik w głowie :ico_olaboga:

Awatar użytkownika
Kaja
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2184
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:53

13 wrz 2011, 15:31

izuś_85, z tego co kojarzę to rodzinny się Wam należy na małą. Zapis ten dotyczy rodziców którym dziecko zostało odebrane i umieszczone np. w rodzinie zastępczej

violcia
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2011, 20:44

13 wrz 2011, 20:56

Witam!
Dochodzę do wniosku, ze w naszym kraju nie powinno mieć się dzieci......

Przyznano mi od kwietnia zasiłek - urodziłam trzecie dziecko, mąż nie pracował, minimalnie zmieściliśmy się z moim dochodem. Od 5 września mąż zaczął pracować w Holandii legalnie i dzis pani w MOPS mnie postraszyła, że może się okazać, że będę musiała wszystko zwrócić. Byłam w P Ośrodku Polityki Społecznej, ale z panią nie mogłam się dogadać, albo ona jest zakręcona, albo ze mną coś nie tak......... Czy mam sama zrezygnować z zasiłku i mieć święty spokój..... Przy trójce maluszków (4lata, 2 lata, 6 miesięcy) nawet te niecałe 300 zł to jakiś zastrzyk i troszkę ułatwia mi życie. Na następny okres pani wyliczyła mi, że z samego mojego dochodu mogę warukowo mieć przyznany zasiłek (214 zł na osobe). Co robić? Rezygnować? Ryzykować? Pomóżcie....

lilo

13 wrz 2011, 21:10

violcia, ja bym poszła do kierownika MOPSu i prosiła o wyjaśnienie.
Ja bardzo często nie mogłam się dogadać z paniami w tej instytucji albo każda mówiła coś innego i wtedy szliśmy do kierownika, jeśli jest to sprawa istotna to trzeba prosić o wyjaśnienia na piśmie.

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

14 wrz 2011, 13:18

izuś_85, z tego co kojarzę to rodzinny się Wam należy na małą. Zapis ten dotyczy rodziców którym dziecko zostało odebrane i umieszczone np. w rodzinie zastępczej
no tak, na trzeźwo jak przeczytałam drugi raz to zrozumiałam :ico_sorki:
dziękuję :ico_oczko:
kurcze nawet nie wiem o czym ja pomyślałam, w sumie logiczne ale wiesz, w naszym kraju to nic mnie nie zdziwi :ico_olaboga:

dziś np byłam załatwić zaświadczenie o wysokosci dochodu potrzebne do tego rodzinnego
i dowiedziałam sie ze nie figuruję w ich ewidencji :ico_szoking: :ico_szoking: :ico_szoking:
szok, przecież zgłaszałam im pit-3 aktualizacyjny ten po zmianie adresu zamieszkania i numeru dowodu osobistego :ico_szoking:
i nagle sie okazuje ze oni tego nie mają :ico_szoking:
ZUS mnie rozliczył, pit dostałam do domu a dziś sie okazuje ze guzik
i złożyłam nowy druk dopiero teraz, dobrze ze miałam przy sobie ten pit z zusu :ico_olaboga: bo afera by była ze ja sie nie rozliczyłam w tamtym roku :ico_puknij:

jak sie czegoś dwa razy samemu nie sprawdzi to w niezłe bagno wdepnac można :ico_zly:

[ Dodano: 14-09-2011, 13:22 ]
a jeszcze mam pytanko- jak widać po suwaczku na dniach bedę mieć synka
a skłądam wniosek za tydzień jak US wyda mi te zaswiadczenie
i we wniosku na razie umieszczam nasza Maję i siostrę męża Natalię
i na nie dwie sie staram o rodzinne

a jak sie syn urodzi to pisze na wniosku zeby to zgłosić
czyli na niego wtedy też dostanę rodzinne?
nawet jeśli zgłosze to w połowie października tak?

[ Dodano: 14-09-2011, 13:22 ]
i dodatek do rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka też?

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość