cyn_inspiration
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2236
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:28

spis ludności po co?

16 cze 2011, 19:21

Czy ktoś mógł by mi wyjaśnić po co robią te spisy ludności? po co to im wiedzieć? Nie mogę nic konkretnego znaleść na necie, moze Wy mi to wytłumaczycie. Z góry dzięki.

gosia888
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6322
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:00

16 cze 2011, 21:00

Czy ktoś mógł by mi wyjaśnić po co robią te spisy ludności?
- żeby wiedzieć ile mieszkańców mieszka w Polsce - teraz ciężko zmierzyć mnóstwo emigruje
- poznać warunki w jakich mieszkają ludzie ( w wersji rozszerzonej były pytania odnośnie mieszkania i warunków)
- poznać wykształcenie, zawody

i można by tak wymieniać i wymieniać ogólnie potrzebny ten spis do celów statystycznych państwo powinno mieć pojęcie o swoich mieszkańcach. Np teraz może ocenić gdzie kto mieszka tylko po meldunku a sama wiesz że często jest tak że meldunek gdzieś tam a mieszka się gdzieś tam.

[ Dodano: 2011-06-16, 21:03 ]
fajny artykuł znalazłam przekopiuje Ci
Socjolog dr Izabela Grabowska-Lusińska uważa, że rozpoczynający się 1 kwietnia spis powszechny pozwoli zweryfikować niektóre informacje na temat zjawisk zachodzących w naszym społeczeństwie, m.in. migracji Polaków i imigracji do Polski.

Niektórych danych, np. o całych rodzinach, które opuściły kraj - w ocenie ekspertki - nie da się jednak uzyskać. Nowością w tegorocznym spisie powszechnym jest możliwość wypełnienia formularza przez internet. Wystarczy po 1 kwietnia zalogować się na stronę internetową i wypełnić ankietę on-line. Dzięki temu można "spisać się" w dowolnym czasie, bez konieczności bezpośredniej rozmowy z ankieterem.
"Spis powszechny to najszersze badanie społeczne, jakie się wykonuje, na największej próbie. Dzięki temu uzyskuje się bardzo dużo danych" - podkreśliła dr Izabela Grabowska-Lusińska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Ta wielka liczba danych pozwoli zweryfikować niektóre informacje na temat zjawisk zachodzących w naszym społeczeństwie. Zdaniem socjolog, badacze mają szanse np. ustalić, jak Polacy przemieszczają się także w obrębie kraju.

"Jedną z obserwowanych obecnie tendencji jest stosunkowo niska mobilność wewnętrzna Polaków. Wielu ludzi przenosi się do Warszawy, ale poza tym Polacy są raczej niemobilni. Przy czym, dane nie są pełne, bo opierają się głównie na informacjach o meldunkach, a osoby zmieniające miejsce zamieszkania często nie przemeldowują się. Spis pozwoli zweryfikować te dane" - wyjaśniła.

Inną tendencją, które wymieniła, jest bardzo niska dzietność Polaków. Na statystyczną Polkę przypada 1,4 dziecka. Poza tym kobiety liczebnie przeważają nad mężczyznami. To - zdaniem ekspertki - dane wiarygodne, więc na ten temat spis powszechny raczej nie dostarczy nowej wiedzy.
Ma natomiast pomóc dowiedzieć się, ilu Polaków wyjeżdża z kraju, gdzie, na jak długo. "Spis zawiera pytania o pobyt za granicą w przeszłości oraz o osoby z rodziny, które wyjechały. To, czego nie jesteśmy w stanie wychwycić to rodziny, które wyjechały w całości. To zjawisko ma np. miejsce na Opolszczyźnie, skąd wielu ludzi wyjechało do pracy, najczęściej do Niemiec" - mówiła Grabowska-Lusińska.

Dodała, że kwestionariusz zawiera też pytania o pracę wykonywaną za granicą, np. czy była zgodna z posiadanymi kwalifikacjami. Dlatego badacze będą mogli ocenić nie tylko to, ilu Polaków wyjechało i dokąd, ale też jak im się tam wiodło.

Trudniej zbadać sytuację imigrantów w Polsce. Przybysze z zagranicy mniej chętnie bowiem godzą się na objęcie spisem. "Zwłaszcza osoby, które przebywają na terenie Polski nielegalnie mogą obawiać się podawania danych na swój temat, ale nie tylko oni. Oczywiście to zależy od postaw rachmistrzów i od ich wyszkolenia" - tłumaczyła Grabowska-Lusińska.

Jednak, jak zaznaczyła, postawy imigrantów bywają zaskakujące. "W Irlandii w 2006 r. przeprowadzono spis. Irlandczycy chcieli dowiedzieć się, ilu przybyło do nich obcokrajowców. Spisowi poddało się wtedy ponad 63 tys. Polaków. Krytykowano ten wynik, ponieważ szacowano, że w Irlandii mieszkało wtedy ok. 100 tys. Niemniej to i tak duża grupa osób, które zechciały przyjąć rachmistrzów i zdradzić im czasem dość intymne informacje na swój temat" - powiedziała socjolog.

Przypomniała, że opracowanie danych zebranych w czasie spisu będzie trwało nawet rok. Części z nich socjologowie mogą zaś użyć do zbadania bardziej szczegółowych zagadnień, co posłuży za podstawę np. do opracowania nowej polityki społecznej. (PAP)

Awatar użytkownika
Kajunia25
4000 - letni staruszek
Posty: 4709
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:08

16 cze 2011, 22:50

U mnie juz byl przedstawiciel od spisu ludności :ico_sorki: :ico_sorki:

gosia888
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6322
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:00

17 cze 2011, 09:28

U mnie juz byl przedstawiciel od spisu ludności :ico_sorki: :ico_sorki:
ja się przez internet spisywałam :ico_haha_01:

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

17 cze 2011, 09:47

ja sie spisałam przez net 2 dni temu. siebie , córki i męża.
ale nudne pytania były :ico_haha_01:

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

20 cze 2011, 14:46

A ja niee

Awatar użytkownika
geheimnis
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2248
Rejestracja: 25 mar 2008, 12:25

20 cze 2011, 21:41

Ja się nie spisywałam przez neta i jak dotąd jeszcze nikt u mnie się nie pojawił :ico_noniewiem:

cyn_inspiration
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2236
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:28

06 lip 2011, 12:33

dzięki za wyjaśnienie ;). nadal uważam, że to dziwne ale nie przeszkadza mi to ;)

atka_1987
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3544
Rejestracja: 22 mar 2009, 16:47

06 lip 2011, 20:52

nawet nie wiedzialm, ze cos takiego teraz bylo

Jasnooka
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 7
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:19

18 lip 2011, 15:25

Ze strony GUS - takie lanie wody przez urząd, chyba dla podkreślenia własnej roli

"Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) był pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno–społecznej oraz społeczno–ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

link usunięty przez moderatora
Ostatnio zmieniony 18 lip 2011, 15:29 przez Jasnooka, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość