gosia888, czyli generalnie moge na L4 iść i je przedłużać tylko po 33 dniach donosić do ZUSU tak?
mi się wydaje że nie po 33 dniach. Bo te 33 dni obowiązują jak się normalnie pracuje.
Doczytałam się że jedno zwolnienie te co obejmuje i ten czas co masz umowę i dalszą czyli np do 10 września dajesz pracodawcy.
Myślałam że kolejne już dajesz do zusu, a tutaj napisane że dalej do pracodawcy
ale nie napisane jak długo do pracodawcy.
A i najważniejsze co wyczytałam nie może być przerwy w zwolnieniach.
[ Dodano: 2011-08-29, 13:42 ]
W dniu 31 października 2010 r. kończy mi się umowa o pracę, obecnie choruje już od jakiegoś czasu. Czy po zakończeniu tego okresu będąc dalej na zwolnieniu L4, będą wypłacane świadczenia, mimo to że nie będą już związany z obecnym pracodawcą umową o pracę ?
Odpowiedź
Na podstawie art. 7 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa -tekst jedn.: Dz. U z 2005 r. nr 31, poz. 267 (dalej : ustawa) przysługuje Pani/Panu prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy będzie Pani/Panu wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS). Ważna ciągłość zwolnienia lekarskiego. Nie może ono być w ogóle przerwane.
Jak stanowi art. 8 niniejszej ustawy można chorować nie dłużej jednak niż 182 dni. Po zakończeniu 182 dni zasiłku chorobowego, jeżeli dalsze leczenie lub rehabilitacja pozwolą uzyskać zdolność do pracy, ubezpieczony może mieć przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres do 12 miesięcy kalendarzowych. Tak wynika z art. 18 ust. 2 powyższej ustawy.
Należy pamiętać o tym, że przebywając na zwolnieniu lekarskim po zakończeniu zatrudnienia nie należy rejestrować się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy. Powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego ( art. 13 ust. 1 pkt 4 ustawy). Poza tym ZUS ma prawo kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego ( art. 68 ust. 1 ustawy). Może Panią/Pana na podstawie art. 59 ustawy wezwać na badania kontrolne.
Podstawa prawna:
- art. 7 , - art. 8 ,-art. 18 - art. 59, - art. 68ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U z 2005 r. nr 31, poz. 267)
Stan prawny na 18 pażdziernika 2010 r.
czyli popatrz to Ci zus płaci, a nie pracodawca i jest to zasiłek chorobowy
[ Dodano: 2011-08-29, 13:44 ]
a i jeszcze jedno znalazłam w końcu jak to jest z tymi 33 dniami
W dniu 15.10.09R miałam wypadek w drodze do pracy.Zgłosiłam to zdarzenie do bhp itd. 21 pażdziernika poszłam na zwolnienie lekarskie,w tym tez dniu kończyła mi się umowa(praca przez agencje).Dziś zadzwoniła do mnie pani z agencji i poinformowała,że za 21-ego zapłaci mi agencja, a dalej to już ZUS.Czy nie jest tak,że przez 33 dni płaci firma,a dopiero póżniej Zus?Przeciez zanim to pójdzie do zus-u to kto wypłaci mi za chorobowe od 22 do końca miesiąca?proszę o radę!!
Przez okres 33 dni w ciągu roku pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę. Począwszy od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (płaci ZUS).
Ale to w przypadku jeśli jest nadal pracownikiem, natomiast jeśli umowa została rozwiązana z dniem w niej wskazanym wówczas za czas niezdolności do pracy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, zakład pracy ma obowiązek przekazać odpowiednie dokumenty do ZUS.
czyli zwolnienie dajesz pracodawcy a od 1 września za zasiłek chorobowy płaci zus. Czyli dostaniesz z opóźnieniem.