Znakomite zajęcie dla erudytów i wszystkich, którzy lubią łamigłówki. Można bawić się w układanie kalamburów, palindromów, homonimów, metagramów, anagramów... Są to krótkie wierszowane zagadki. Kalambur to taka, gdzie w pierwszym wersie zawarte są objaśnienia członów składowych rozwiązania, mające własne, odrębne znaczenie. W drugim wersie znajduje się objaśnienie rozwiązania, które jest zlepkiem tych członów, ale stanowi wyraz o własnym znaczeniu. Przykład:
Rzeka rodaka -
krzewinka. Jaka?
Rzeka - Po (inna nazwa Padu); rodaka - ziomka; krzewinka - poziomka. Jak widać, objaśnienia muszą występować w tej samej liczbie i przypadku, co człony składowe i całe rozwiązanie.
Palindrom to wyraz lub wyrażenie, które czyta się (i pisze) tak samo od początku i od końca. Przykład wyrazu - kajak; przykład wyrażenia - a to idiota. Wytrawni szaradziści układają całe poematy wierszowane, naszpikowane takimi wyrazami i wyrażeniami.
Homonim to wyraz (wyrazy) pisane identycznie, ale mające różne znaczenie. Przykład: lata - jako jednostki czasu i lata - jako tryb oznajmujący czasownika latać.
Metagramy to wyrazy różniące się jedną literą, bez ich przestawiania. Przykłady: katar - kanar, kanar - konar, konar - komar.
Anagram to wyraz, składający się z tych samych liter (i o tej samej ich liczbie) co inny wyraz. Przykład: katar - krata - tarka - karat. Zawsze tyle samo i takich samych liter, dowolnie przestawionych.
Miłej zabawy!