Awatar użytkownika
Aga26
4000 - letni staruszek
Posty: 4158
Rejestracja: 08 mar 2007, 09:40

Ospa

01 mar 2013, 23:20

Dziewczyny pomóżcie bo ja lata temu mialam ospę i wielu rzeczy nie pamietam.Moja Emilka przywlokla z przedszkola ospę. Byłam dzisiaj z nią u lekarza i dostała heviran, clemastin i takie cudo do smarowania.,
Teraz moje pytania. Emilce gorączka podchodzi do 40 stopni. Jak długo goraczka się utrzymuje?? Zbijam jej tą gorączkę ibuprofenem na zmiane z paracetamolem plus oklady z wody z octem. Czy przy takiej gorączce mogę ją wsadzić do wanny i zrobić jej kąpiel na zbicie gorączki?? Wogóle to można dziecko kąpać jak ma ywysypke??
Rano wylazly jej krostki i do wieczora może ze 20 na całym ciele było. Jak dlugo wychodzą te kroski??
No i jeszcze takie pytanie mam. Bo to że syn będzie miał ospę to pewnie juz przesądzone, tylko jak długo muszę czekać aż młodego obsypie??
Dzięki za info i ewentualne rady :)

dzwoneczek82
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2143
Rejestracja: 24 lut 2011, 22:32

Re: Ospa

01 mar 2013, 23:42

aga rok temu Dawidek miał ospę...gorączka utrzymywała sie kilka dni...a krosty pojawiały sie nawet do tygodnia nowe. Jak najbardziej można kąpać...oczywiście chlupanie w samej wodzie, bez dodatkow :ico_oczko: . Pytałam o to pediatry. Osobiście Dawidka codziennie kąpałam. Nam krostki utrzymywały sie z trzy tyg.

Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

Re: Ospa

02 mar 2013, 10:45

Aga26 niekoniecznie może synka wysypać,jeśli tak to zazwyczaj po 2 tyg od wystąpienia krostek u jego siostry,czyli może czekać cię miesiąc ospy :ico_sorki:
kąpać chyba można,ja nie kąpałam póki krostki nowe wychodziły,dopiero jak przestały to około tydzień Hania się nie kąpała ;-)
no i ja tylko smarowałam Pudroderm nic więcej nie podawałam
krostki jak dobrze kojarzę to do tygodnia mogą wychodzić

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

Re: Ospa

02 mar 2013, 14:51

Zuzia miała ospę dokładnie rok temu.
Maciuś dostał dokładnie dwa tygodnie po niej- w Wielką Sobotę :ico_haha_01:
Zuzię smarowaliśmy i normalnie kąpaliśmy, tzn. pod prysznicem, ale moczenie w wannie odradzałabym, no chyba,że tak raz dwa...
Temperaturę miała, ale krótko.
Zuzia nic nie dostała z leków, Maciek miał Heviran. Ważne,żeby ten Heviran podać bardzo wcześnie, więc wypatruj u synka :ico_oczko:

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

Re: Ospa

02 mar 2013, 18:50

moczenie nie wskazane ale lekka kapiel albo prysznic jak najbardziej,przynosi ulge i oczyszcza cialko. krosty u drugiego wyjda po ok 2 tyg i uprzedzam ze pewnie przejdzie gorzej. u nas tak bylo syn z pkola przyniosl ale tam wiadomio stycznosc z chorym mial 1-2 dni a mloda w domu przeciez ciegle z bratem to jak z;apala to chyba nie bylo miejsca gdzie krost nie miala..no ale u nas puder w kremie i hydroksyzyna zeby tak nie swedzialo i jakos dalismy rade. nie jestem pewna ale ktoregos leku chyba w ospie na goraczke sie nie daje,ale moge sie mylic...

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

Re: Ospa

02 mar 2013, 21:02

nie jestem pewna ale ktoregos leku chyba w ospie na goraczke sie nie daje,ale moge sie mylic...
tak, masz rację, chyba chodzi o pyralginę. Nie mogliśmy dawać nurofenu, dawaliśmy paracetamol.

Awatar użytkownika
Aga26
4000 - letni staruszek
Posty: 4158
Rejestracja: 08 mar 2007, 09:40

Re: Ospa

02 mar 2013, 21:36

Dzięki dziewczyny za info odnośnie nie stosowania niektórych leków. Wygrzebalam że nie wolno podawać ibuprofenu.
Oczywiście lekarka ani slowem się nie odezwała i zbijalam Emilii gorączkę ibumem na zmianę z paracetamolem.
Ech jak tu wierzyć lekarzom :/

Awatar użytkownika
olala
4000 - letni staruszek
Posty: 4269
Rejestracja: 19 lip 2007, 20:34

Re: Ospa

02 mar 2013, 22:01

u mnie młodsza dostała ospę po 13 dniach po starszej. Heviran trzeba podać w ciągu pierwszych 24 godzin, można dać po 7 dniach od kontaktu z chorym. Ja młodszej dałam dzień wcześniej zanim ją wysypało. Obydwie córki przeszły ospę ekspresowo więc Heviran chyba mocno pomogł. Krostki wychodziły tylko przez dwa dni dopoki była temp, później juz zasychały. Starsza po tygodniu juz chodziła do przedszkola. Młodsza po tygodniu tez juz byla po ospie, bez niemal żadnej krostki, ale akurat była przerwa świąteczna wiec jeszcze tydzien posiedziala w domku.
Moczyc długo nie mozna, szybki prysznic. Moje moczyły tylko pupke po pare minut w nadmanganianie potasu, bo w pupce miały najgorzej. Po tygodniu juz kąpiel wyglądała normalnie.

Awatar użytkownika
Aga26
4000 - letni staruszek
Posty: 4158
Rejestracja: 08 mar 2007, 09:40

Re: Ospa

02 mar 2013, 22:31

Olala jej chciałabym żeby nam tak ekspresowo ospa przeszła :) Emilia w czwartek w przedszkolu dostała gorączkę w nocy goraczkowala a w piątek rano pojawiły się pierwsze krosty więc od razu poleciałam z nią do lekarza i jeszcze w piątek dostała 3 dawki heviranu. Krostek ma sporo z tym że większość jest malutka. Może z 15-20 ma takich wypełnionych płynem. Dzięki za podpowiedz odnośnie kąpieli w nadmanganianie potasu. Właśnie z intymnymi częściami u nas najgorzej.
Kurcze człowiek więcej z forum się dowie niż w przychodni.
Muszę jeszcze do mojego prywatnego lekarza zadzwonić i zapytać czy profilaktycznie mogę dac synowi heviran wcześniej.
Dzięki jeszcze raz :)

Małgorzatka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7230
Rejestracja: 08 mar 2007, 12:27

Re: Ospa

03 mar 2013, 00:15

U nas co tydzień nowa osoba w domu zarażona była ale podobno do 2 tygodni może wysypać.

Ja dzieci i siebie kąpałam codziennie prysznicem lub na kilka minut zanurzaliśmy się w wannie- ulga niesamowita i nic się nie działo i właśnie dawałam tabletki nadmanganianu potasu.

Wróć do „Zdrowie dziecka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość