moni26
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5989
Rejestracja: 09 mar 2007, 11:55

Zasiłek dla bezrobotnych

14 sty 2013, 18:49

Czy przysługuje zasiłek osobie która prowadziła działalność gospodarczą? Była na dużym Zusie, opłacała wszystkie składki.

Awatar użytkownika
aniawlkp86
Wodzu
Wodzu
Posty: 24940
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:59

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

14 sty 2013, 20:36

u mnie na stronie PUP pisze tak:
Zasiłek


Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy (z zastrzeżeniem art. 75 Ustawy), jeżeli:




1. Nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych,
2. W okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres, co najmniej 365 dni:

- był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z zastrzeżeniem art.104a i art.105 ustawy; w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni,
- wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą i osiągnął z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca, z zastrzeżeniem art.104b ust.2.
- opłacał składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
- wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- wykonywał pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, będąc członkiem tej spółdzielni, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego w państwie niewymienionym w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. a - c,, w wysokości 9,75% przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc zatrudnienia,
- był zatrudniony za granicą przez okres co najmniej 365 dni, w okresie 18 miesięcy przez zarejestrowaniem się w Powiatowym Urzędzie Pracy, i przybył do Rzeczypospolitej Polskiej jako repatriant,
- był zatrudniony, pełnił slużbę lub wykonywał inną pracę zarobkową i osiągał wynagrodzenie lub dochód, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. ( art. 71 ust. 1 Ustawy).

Podstawa prawna: art. 71 ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy(t.j. Dz.U. z 2008r. Nr 69, poz.415 ze zm.)

moni26
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5989
Rejestracja: 09 mar 2007, 11:55

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

14 sty 2013, 21:45

u mnie pisze to samo.

Trzeba iść i zapytać osobiście, bo przepisy zmieniają się co róż a ponoć kiedyś np było tylko tak że przez 3 miesiące wypłacali. I pytałam z ciekawości czy ktoś był w takiej sytuacji.

marlenna
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 12
Rejestracja: 05 lut 2013, 16:09

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

15 mar 2013, 19:02

Chciałam uzyskać potwierdzenie, że mając zasiłek dla bezrobotnych i jednocześnie zasiłek rodzinny może wzrosnąć od 20 do nawet 140%. Czy któraś mama korzysta z obu zasiłków i może podzielić się wiedzą na ten temat? Ja na chwilę obecną znalazłam artykuł http://zasilek-rodzinny.pl/zasilek-rodz ... bocie.html na ten temat i chciałam się nim podzielić.

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość