Awatar użytkownika
CrazyCat
Biegaczostruś na forum
Biegaczostruś na forum
Posty: 239
Rejestracja: 14 paź 2014, 10:34

Praca na umowie o dzieło albo na zleceniu

25 lis 2015, 12:09

Aktualnie poszukuję pracy i chciałabym rozkminić temat składek w przypadku umowy zlecenia/o dzieło. Na początek poprawcie mnie jeśli się mylę, ale umowa zlecenie i o dzieło od strony prawnej to chyba to samo, racja? Z tą różnica, że w przypadku zlecenia liczy się wykonywa praca w przypadku dzieła efekt końcowy naszej pracy. Enyłej. Z tego co się orientuję, to przy zleceniu składka zdrowotna jest obowiązkowa, a ubezp. chorobowe jest dobrowolne i jeśli sobie go życzymy to pracodawca nie może go nam odmówić. Przypuszczam, że przy umowie o dzieło działa to tak samo. A co z ubezp. emerytalnym i rentowym? Wykonawca umowy zlecenia/o dzieło podlega takiemu ubezpieczeniu? Zaznaczam, że cały czas mówię tu o sytuacji, w której zleceniobiorca aktualnie nie pracuje, nie pobiera renty/emerytury, ani nie jest zarejestrowany w PUPie.

Awatar użytkownika
kijanka
Biegaczostruś na forum
Biegaczostruś na forum
Posty: 246
Rejestracja: 02 paź 2012, 13:57

Re: Praca na umowie o dzieło albo na zleceniu

25 lis 2015, 15:25

Praca na umowie o dzieło nie gwarantuje Ci niczego. Żadncyh składek zdrowotnych oraz żadnego ubezpieczenia , emerytury .Jest to dobra umowa dodatkowa jeśli masz pracę na pełen etat ale na pewno nie jest to praca na cale życie. Sama pracowałam na taką umowę jak byłam studentka bo było to dla mnie wygodne ale potem zrezygnowałam .
Zerknij sobie na ten artykuł;
http://www.postawnaswoim.pl/kariera/umo ... c-skladki/

Masz tutaj informacje o umowie o dzieło. Musisz wiedzieć.ze nie zawsze można pracownika zatrudnić na taka umowę. Czasami w danej pracy można zatrudnić jedynie na umowę o pracę.

zalamka13
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 47
Rejestracja: 28 paź 2015, 07:52

Re: Praca na umowie o dzieło albo na zleceniu

05 gru 2015, 10:26

Praca na umowę o dzieło i umowę zlecenie nie daje ci żadnych praw, czy przywilejów. Nie masz dosłownie nic. Dobra na dorobienie sobie na wakacje, ale nie jako pomysł na pracę na dłuższy okres czasu. Poszukaj sobie normalnych ofert pracy tu http://praca.gratka.pl/ Jest spory wybór i przypuszczalnie szybko coś znajdziesz zgodnego z swoim wykształceniem.

magdulas
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 4
Rejestracja: 27 sty 2016, 17:38

Re: Praca na umowie o dzieło albo na zleceniu

27 sty 2016, 17:46

Kochana i jak tam z Twoją pracą?

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość