askra
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2648
Rejestracja: 22 paź 2010, 19:12

29 sie 2011, 12:26

a to nie jest tak że jak się kończy umowa określonego dnia (no bo podpisywana co miesiąc) to nie można tak zwolnienia ciągnąć?
wydaje mi się, ze nie można....ja miałam taką sytuację. Umowa mi się trzymiesięczna kończyła x dnia to po tym dniu miałam prawo tylko do 14 dni zwolnienia płatnych przez ZUS. Ale to było dawno. Nie wiem czy nadal obowiązuje. :ico_noniewiem:

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

29 sie 2011, 12:29

mal, czyli tak: jutro ide do pracodawcy i przedłużam L4 przez np miesiąc i przez te 30 dni nadal zanosze do pracodawcy? a po tym miesiącu do ZUSU dorze zrozumiałam?
dobrze zrozumiałaś
dokładnie co do ilości dni czy to jest na pewno 33 a następne od 34 dnia do ZUS to zadzwoń do Państwowej Inspekcji Pracy albo i do ZUS ,tam także udziela tobie odp

misia81
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6721
Rejestracja: 17 paź 2008, 00:52

29 sie 2011, 12:53

wszystkim serdecznie dziękuje za pomoc pójde do lekarza i będę ciągneła L4 ile sie da zawsze ten 1000 będzie :ico_sorki:

gosia888
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6322
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:00

29 sie 2011, 13:07

Kod: Zaznacz cały

Zwolnienie lekarskie po zakończeniu zatrudnienia należy odesłać do byłego pracodawcy (tj. płatnika składek) w celu uzupełnienia dokumentacji związanej z ustaniem zatrudnienia. Po uzupełnieniu wymaganej dokumentacji jest ono przekazywane do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania byłego pracownika. Podawana jest również data jego dostarczenia do pracodawcy. Z dyspozycji zawartej w art. 64 ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jedn. tekst: Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). wynika, że płatnicy składek wypłacają zasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych bieżąco po stwierdzeniu uprawnień. Zasiłki te wypłaca się nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. WK

misia81
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6721
Rejestracja: 17 paź 2008, 00:52

29 sie 2011, 13:18

gosia888, czyli generalnie moge na L4 iść i je przedłużać tylko po 33 dniach donosić do ZUSU tak?

gosia888
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6322
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:00

29 sie 2011, 13:39

gosia888, czyli generalnie moge na L4 iść i je przedłużać tylko po 33 dniach donosić do ZUSU tak?
mi się wydaje że nie po 33 dniach. Bo te 33 dni obowiązują jak się normalnie pracuje.
Doczytałam się że jedno zwolnienie te co obejmuje i ten czas co masz umowę i dalszą czyli np do 10 września dajesz pracodawcy.
Myślałam że kolejne już dajesz do zusu, a tutaj napisane że dalej do pracodawcy :ico_noniewiem: ale nie napisane jak długo do pracodawcy.
A i najważniejsze co wyczytałam nie może być przerwy w zwolnieniach.

[ Dodano: 2011-08-29, 13:42 ]
W dniu 31 października 2010 r. kończy mi się umowa o pracę, obecnie choruje już od jakiegoś czasu. Czy po zakończeniu tego okresu będąc dalej na zwolnieniu L4, będą wypłacane świadczenia, mimo to że nie będą już związany z obecnym pracodawcą umową o pracę ?
Odpowiedź
Na podstawie art. 7 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa -tekst jedn.: Dz. U z 2005 r. nr 31, poz. 267 (dalej : ustawa) przysługuje Pani/Panu prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy będzie Pani/Panu wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS). Ważna ciągłość zwolnienia lekarskiego. Nie może ono być w ogóle przerwane.
Jak stanowi art. 8 niniejszej ustawy można chorować nie dłużej jednak niż 182 dni. Po zakończeniu 182 dni zasiłku chorobowego, jeżeli dalsze leczenie lub rehabilitacja pozwolą uzyskać zdolność do pracy, ubezpieczony może mieć przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres do 12 miesięcy kalendarzowych. Tak wynika z art. 18 ust. 2 powyższej ustawy.
Należy pamiętać o tym, że przebywając na zwolnieniu lekarskim po zakończeniu zatrudnienia nie należy rejestrować się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy. Powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego ( art. 13 ust. 1 pkt 4 ustawy). Poza tym ZUS ma prawo kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego ( art. 68 ust. 1 ustawy). Może Panią/Pana na podstawie art. 59 ustawy wezwać na badania kontrolne.

Podstawa prawna:
- art. 7 , - art. 8 ,-art. 18 - art. 59, - art. 68ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U z 2005 r. nr 31, poz. 267)

Stan prawny na 18 pażdziernika 2010 r.
czyli popatrz to Ci zus płaci, a nie pracodawca i jest to zasiłek chorobowy

[ Dodano: 2011-08-29, 13:44 ]
a i jeszcze jedno znalazłam w końcu jak to jest z tymi 33 dniami
W dniu 15.10.09R miałam wypadek w drodze do pracy.Zgłosiłam to zdarzenie do bhp itd. 21 pażdziernika poszłam na zwolnienie lekarskie,w tym tez dniu kończyła mi się umowa(praca przez agencje).Dziś zadzwoniła do mnie pani z agencji i poinformowała,że za 21-ego zapłaci mi agencja, a dalej to już ZUS.Czy nie jest tak,że przez 33 dni płaci firma,a dopiero póżniej Zus?Przeciez zanim to pójdzie do zus-u to kto wypłaci mi za chorobowe od 22 do końca miesiąca?proszę o radę!!

Przez okres 33 dni w ciągu roku pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę. Począwszy od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (płaci ZUS).

Ale to w przypadku jeśli jest nadal pracownikiem, natomiast jeśli umowa została rozwiązana z dniem w niej wskazanym wówczas za czas niezdolności do pracy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, zakład pracy ma obowiązek przekazać odpowiednie dokumenty do ZUS.
czyli zwolnienie dajesz pracodawcy a od 1 września za zasiłek chorobowy płaci zus. Czyli dostaniesz z opóźnieniem.

Awatar użytkownika
madzens
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2206
Rejestracja: 09 lis 2009, 15:09

29 sie 2011, 20:40

Misia tak ja dziewczyny pisza po 33 dniach powinnas dalej ciągnąc zwolnienie i z tego co wiem dawać do Zusu. Możesz tak przeciągnąć do pół roku bo dalej to już komisja. Wiem, że tak można bo moja koleżanka też była zatrudniona przez agencje i jak sie dowiedziała że już nie dostanie umowy to do razu poszła na zwolnienie i tak ciągnęła przez dobre pół roku :-)

igna34
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 1
Rejestracja: 30 sie 2011, 08:03

30 sie 2011, 08:06

Z tymi ubezpieczeniami najgorsze jest to, że przepisy się ciągle zmieniają :/. Nie zawsze też te informacje z sieci są aktualne. Myślę, że najlepiej zadzwonić do zusu i się zapytać. Albo szukać informacji z jakiegoś pewnego źródła.
Ja ostatnio znalazłam taką stronkę i generalnie ją polecam. Jest też trochę w tym temacie: Link usunięty przez moderatora !
tylko jakby od strony pracodawcy.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2011, 08:35 przez igna34, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

30 sie 2011, 14:07

misia81, w sumie racja, następne L-4 zanosisz do Zusu po ustaniu zatrudnienia

ja wiem tylko tyle ze moja teściowa była zatrudniona na okres próbny- 3 miesiecy
i powiedzieli jej że nie przedłuzą jej umowy, od następnego dnia poszła na L-4 (na tydzień przed zwolnieniem) i zaniosła pracodawcy L-4
następne zaniosła do Zusu, kolejne zanosiłam już ja bo teściowa była w szpitalu, na dostarczenie tego L-4 miałam 2 tygodnie, musi być jednak ciągłość zachowana miedzy kolejnymi L-4 nie mozesz mieć ani jednego dnia przerwy

misia81
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6721
Rejestracja: 17 paź 2008, 00:52

31 sie 2011, 17:59

w sumie racja, następne L-4 zanosisz do Zusu po ustaniu zatrudnienia
tak jak piszesz :-)

Dziś zaniosłam L4 jeszcze do pracodawcy a następne zwolnienia juz do ZUSU...

Bardzo dziekuję wszystkim za pomoc :ico_sorki:

Wróć do „Prawo, praca i polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 1 gość