ivon
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5984
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:41

11 lut 2011, 11:35

Witam

Podaje przepis na szarlotke, ktorą bede dzis piekla (podobno pyszna):
Składniki:
*3 szklanki mąki
*250g masła
*6 jajek
*1 szklanka cukru
*1 łyżeczka proszku do pieczenia
*aromat waniliowy
*jabłka prażone (2 słoiki x 720g) lub 1,5kg jabłek uprażonych
*3 łyżki cukru (do piany z białek)

Wykonanie:
Proszek do pieczenia wymieszać z mąką, następnie dodać masło, żółtka, cukier, aromat waniliowy i zagnieść ciasto. Przygotowane ciasto podzielić na 2 części. 2/3 ciasta włożyć do lodówki na pół godziny, a 1/3 ciasta do zamrażalnika.
Formę (np. 30x30cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto ( z lodówki) wyłożyć na dno formy, ponakłuwać widelcem i upiec w temperaturze 200stopni przez około 10-15 minut ( złoty kolor)
Białka ubić na sztywną pianę dodając 3 łyżki cukru. Na podpieczony spód wyłożyć jabłka, posypać je cynamonem. Wyłożyć na nie pianę z białek. Na tak przygotowane ciasto zetrzeć na tarce o grubych oczkach pozostałą część ciasta (tę z zamrażalnika).
Piec w temperaturze 180 stopni przez około 30-40 minut. Posypać cukrem pudrem.

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

12 lut 2011, 11:56

no brzmi bardzo smakowicie. zrobie je w przyszlym tygodniu. ivon daj znac czy faktycznie jest pyszne :-)

ivon
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5984
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:41

14 lut 2011, 15:36

Asia, pyszne :ico_haha_02:

JoannaS
Wodzu
Wodzu
Posty: 19289
Rejestracja: 21 lut 2010, 07:51

14 lut 2011, 15:53

super :-) to juz spisuje skladniki i bede je robic w tym tygodniu :-)

ivon
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5984
Rejestracja: 10 kwie 2007, 10:41

11 mar 2011, 13:05

Szarlotka przekładana:
Składniki na kruche ciasto (2 placki):
* 250g masła lub margaryny
* 500g mąki
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 100g cukru
* 3 jajka

Składniki na masę jabłkową:
* 1,5 kg kwaśnych jabłek
* ok. 50-70g cukru
* 1 opakowanie galaretki cytrynowej
*cynamon w ilości jaką lubicie

Składniki na lukier:
* 150g cukru
* 4-5 łyżek wody
* sok z połowy cytryny


Wykonanie:

Masło rozpuścić, odstawić do wystudzenia. Do dużej miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać cukier i wymieszać. Wlać wystudzone masło, dodać jajka i szybko zagnieść ciasto. Podzielić na 2 części.
Jedną część ciasta rozwałkować na wymiar blachy, w której będzie pieczone ciasto (można dokończyć wałkowanie już w blasze lub wałkować ciasto na papierze, który należy przełożyć do blaszki wraz z ciastem). Piec ciasto ok. 20-25 minut w temperaturze 175 stopni na złoty kolor.
Tak samo postąpić z drugą częścią.

W czasie kiedy placki się pieką jabłka umyć, obrać, wykroić gniazda nasienne. Pokroić na niewielkie kawałki i dusić prawie do rozpadnięcia. Do gorących jabłek wsypać cukier, galaretkę i cynamon dokładnie wymieszać. Na jeden placek wyłożyć gorące jabłka, przykryć drugą częścią ciasta.

Przygotować lukier: cukier wsypać do rondelka, wlać wodę, gotować na małym ogniu stale mieszając. Kiedy cukier się rozpuści, gotować jeszcze 5 minut. Odstawić z ognia na 5 minut (powinien zacząć gęstnieć, jeśli nie gęstnieje, dosypać 2 łyżki cukru i ponownie zagotować), wlać sok z cytryny, wymieszać i jeszcze ciepłym lukrem polać ciasto.

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

06 kwie 2011, 11:56

w piątek piekę cosik z jabłkami ;))))

Mniamek
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2011, 12:35

06 kwie 2011, 14:50

Witam, ostatnio wpadł mi w ręce przepis na szarlotkę "na szybko" gdzie nie było jajek, nie wyrabiało się ciasta a jedynie mieszało mąkę, kaszę,cukier (możliwe że coś jeszcze) i taką mieszankę sypało się na blachę przykrywało warstwą utartych jabłek i posypywało latkami masła... czy ktoś zna taki lub podobny przepis i może mi powiedzieć czy to "działa" ???

lilo

06 kwie 2011, 15:15

Mniamek, powyżej masz w poście dorotaczekolada, przepis :ico_oczko:

Moja siostra takie często robi, ja wolę tradycyjną szarlotkę.

[ Dodano: 2011-04-06, 15:20 ]
Polecam

Pierożki z jabłkami

25 dag mąki
25 dag sera białego
25 dag margaryny ( czyli 1 kostka)
1 kg niedużych jabłek
cukier puder do posypania

Ser zmielić lub kupić mielony, mąkę przesiać na stolnicy, dodać margarynę, posiekać nożem i wyrobić ciasto ręką. Pozostawić ciasto do schłodzenia w lodówce na ok godzinę

Jabłka obrać, wydrążyć, pokroić w ćwiartki.

Ciasto rozwałkować na grubość ok 0,5 cm, wykrawać szklanką lub kubkiem kółka, nakładać kawałek jabłka, zlepić brzegi i układać na blaszce wysmarowanej tłuszczem.

Piec w dobrze nagrzanym piekarniku do momentu zrumienienia się.

Po upieczeniu i ostudzeniu posypać cukrem pudrem.


Baaaaardzo proste i bardzo dobre, ciasto jest a'la półfrancuskie, kruche i mięciutkie zarazem. I bez cukru :ico_oczko:
Ostatnio zmieniony 01 sie 2011, 14:46 przez lilo, łącznie zmieniany 1 raz.

askra
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2648
Rejestracja: 22 paź 2010, 19:12

06 kwie 2011, 17:50

lilo, bardzo ciekawy przepis na te pierożki....

Mniamek
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2011, 12:35

07 kwie 2011, 11:29

Mniamek, powyżej masz w poście dorotaczekolada, przepis :ico_oczko:

Moja siostra takie często robi, ja wolę tradycyjną szarlotkę.
no jest rzeczywiście ;) wybacz jakoś mi umknęło... :P
na zdjęciu nawet wygląda smakowicie, chyba trzeba będzie spróbować, bo aż mnie ciekawość zżera czy to smaczne... :)

Wróć do „Kuchnia - ulubione miejsce w domu ;-)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość