szkieletorek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3423
Rejestracja: 25 maja 2011, 11:57

10 lis 2011, 18:36

Ale dzisiaj zimno, koszmar jakis.. Kupilismy w koncu termometr do pokoju i ciagle wyswietla ze 25-26 st mamy!!
Łoooo nieźle.My jak się nie pali od rana do popołudnia to jest około19-20 stopni a jak się pali to max 22 i dla mnie jest to wystarczająca temp bo przegrzewanie nie jest zdrowe.
i mam jeszcze takie pytanko czy orientujecie sie jak sie sprawa ma z ciemiaczkiem
Moja ma wpisane o ile się nie mylę 1x1 ale sprawdzę później i ci napiszę.A na ostatniej kontroli nie sprawdzał ciemiączka lekarz.

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

10 lis 2011, 18:36

My też się załapiemy chyba na te rodzinne, chociaż nie wiem sama. A ile może być na osobę?
504zł chyba
Aha i stawiam :ico_tort: za miesiąc mojej niuni .Dokładnie za 15 min będzie miesiąc. Rany ale ten czas leci .
:ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:
izuś_85, a Ty masz taki sklepik Takko? Jakaś sieciówka, my mamy w galerii.
kurcze nie wiem, moze w Silesii bedzie :ico_noniewiem:
ogólnie miałam zamiar zajrzeć do C&A :ico_sorki:
a po buty dziś nie doszłam :/ jutro świeto buuuu ale w sobote pojade na szał zakupów :ico_brawa_01: dzieci zostawie Przemkowi :ico_haha_01:
Albo to zalecenie jakies glupie albo termometr nienormalny, nie wiem kto w takiej temp by wytrzymal, a zwlaszcza jak tu z takim Maluszkiem w takiej zimnicy :ico_szoking:
ja też zmarzluch jestem i mam kaloryfery na max odkręcone, okno uchylone lekko :ico_oczko: i około 25 stopni w mieszkaniu :ico_sorki: inaczej bym zmarzła :ico_chory:

ladybird23, nie ma za co :ico_oczko:
i mam jeszcze takie pytanko czy orientujecie sie jak sie sprawa ma z ciemiaczkiem, tzn jaka powinno miec wielkosc i jak dlugo sie utrzymywac, czy ma malec w trakcie wzrostu czy sie powiekszac?
nie mam pojecia :ico_noniewiem: chyba powinno sie pomniejszać, albo źle zmierzyli?
a moze jak główka rosnie to ciemiączko tez moze sie rozejsc :ico_noniewiem:
wiem tylko ze nie moze za szybko zarastać bo ciśnienie rośnie dziecku chyba :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

10 lis 2011, 18:40

ladybird23, nie, nie, to nie była podwyżka czynszu, tylko normalnie dopisali nam 1 osobę w rozbicu na poszczególne składniki i przyszło ładnie pocztą za zwrotką.
Maciek się urodził 25 sierpnia, a w połowie września dostaliśmy list ze stawkami obowiązującymi za wrzesień.
Chyba,że sąsiedzi donieśli :-D

U nas też raz dwa M. załatwił becikowe, decyzja szybko przyszła do domu, a kaska była na koncie za coś ok. 3 tyg.

elibell
4000 - letni staruszek
Posty: 4833
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:45

10 lis 2011, 18:42

ladybird23, dokąłdnie z ciemiączkiem nie wiem jak jest, ale jak ma większe to może dlatego tez że główka się normuje, a jak dzieci,ę przechodziło przez kanał rodny to się główka zwęża właśnie dzieki ciemiączku by nam było łatwiej przeć i dziecku wyjśc, wiec na logikę później musi się rozszerzyc. Tak mi się wydaje, ale poszperam w necie co pisza o tym:)to dam znaka:)

"Ciemiączko – nieskostniałe spojenie łączące kości czaszki u noworodków i niemowląt, wypełnione błoną łącznotkankową. U człowieka po urodzeniu wyróżnia się:
ciemiączko przednie (łac. fonticulus anterior) – romboidalna luka między kośćmi czaszki noworodka, o wymiarach od 2x2 cm do 3x5 cm, położona w linii środkowej, na skrzyżowaniu szwu wieńcowego, szwu strzałkowego i szwu czołowego pomiędzy kośćmi czołowymi a kośćmi ciemieniowymi. Zarasta między 9. a 18. miesiącem życia dziecka.
ciemiączko tylne (łac. fonticulus posterior) trójkątna luka między kośćmi czaszki o najdłuższym wymiarze ok. 1 cm, położona w linii środkowej, na skrzyżowaniu szwu strzałkowego i szwu węgłowego, pomiędzy kością potyliczną a kośćmi ciemieniowymi. Zarasta do 4 miesiąca życia.
ciemiączka boczne, w okolicy dołka skroniowego, czasem występują u wcześniaków, zarastają najczęściej jeszcze w życiu płodowym.
Posługując się oceną rozmiaru ciemiączka można próbować określić wiek niemowlęcia. Dzięki ich budowie błonowej można poprzez nie wykonać badanie USG i ocenić stan mózgu dziecka"

źródło: internet

[ Dodano: 10-11-2011, 17:44 ]
"Ciemiączko to błona pomiędzy kośćmi czaszki noworodka. Dzięki niemu duża w porównaniu do reszty ciała główka dziecka może podczas porodu przecisnąć się przez kanał rodny. Ciemiączka sprawiają, że poszczególne części czaszki odkształcają się i przystosowują do kanału rodnego. Choć takich błon, zwanych ciemiączkami jest na główce noworodka kilka, najwięcej uwagi poświęca się ciemiączku przedniemu, które umiejscowione jest między górną granicą czoła a czubkiem głowy, ma kształt rombu i wymiary mniej więcej dwa na dwa centymetry.

Uwypuklone lub zapadnięte ciemiączko
Ponieważ ciemiączko reaguje na zmianę ciśnienia w główce dziecka, może pulsować, kiedy maluch płacze i to jest normalne. Jednak długotrwale uwypuklone ciemiączko u dziecka wysoko gorączkującego może świadczyć o zapaleniu opon mózgowych i wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. Z kolei zapadnięcie się ciemiączka, nie tylko wyczuwalne, ale wręcz widoczne na główce dziecka jest objawem towarzyszącym odwodnieniu organizmu, przykładowo z powodu biegunki lub obfitych wymiotów. Takiemu stanowi może towarzyszyć bladość skóry i pierzchnięcie warg. Ponieważ odwodnienie jest dla niemowląt bardzo groźne, także w takim przypadku trzeba bez zwłoki udać się do lekarza.

Zarastanie ciemiączka
Ciemiączko stopniowo się zmniejsza, czaszka kostnieje i głowa dziecka osiąga swoją pełną, dojrzałą formę kostną. Wiele niepokojów rodzicom przysparza tempo zarastania ciemiączka. Prawidłowo ciemiączko powinno zarosnąć między 10. a 18. miesiącem życia. Jeśli półtoraroczne zdrowe dziecko ma nie zarośnięte ciemiączko, może to świadczyć o niedoborze witaminy D3, o wodogłowiu, bądź o genetycznych czy hormonalnych zaburzeniach kostnienia. Dziecko takie wymaga wówczas szerszej diagnostyki i leczenia. Proces zarastania ciemiączka jest w pewien sposób nadzorowany, ponieważ ciemiączko lekarz kontroluje podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka. Także mierzenie obwodu głowy dziecka ma znaczenie profilaktyczne."

i jeszcze to ciekawie opisane, więc u Twego dziecka wszystko w normie jak chodzi o wielkość:):):)

[ Dodano: 10-11-2011, 17:49 ]
"Obwód głowy noworodka po przygięciu bródki do klatki piersiowej jest duży. Podczas porodu siłami natury to właśnie główka dziecka toruje drogę na świat reszcie ciału maluszka. Podczas przechodzenia przez kanał rodny główka dziecka jest mocno ściskana. Nic złego jednak maluszkowi nie grozi, ponieważ kości czaszki dopasowują się do kształtu dróg rodnych, czasem nawet zachodzą na siebie. Jest to możliwe właśnie dzięki ciemiączkom. Jeśli po wysiłku porodowym główka noworodka nie ma pięknego wyglądu, nie ma powodów do obaw. Gdy neonatolog nie stwierdzi żadnych zdeformowań czy wad budowy, główka maluszka wkrótce nabierze ładnego kształtu.
"
źródło: internet


więc jest jak pisałam:)

a poza tym to dzień jakoś mija, zajecia miałam więc z małą byłysmy w przedszkolu, a mały z M został. Fajnie dziś było, ale myślałam, że Eliza padnie po powrocie bo i widać że zmęczona, a ona co, 2h w pokoju siedziala, bałagan zrobiła i nic nie spała, młody też co,ś dziś płakusiał i długo nie mógł zasnać a mi oczy opadają, tak dzis się czuję, grrr, spac a nie mam jak.

marcz89
Dorastam! Mam 1 ząbek!
Dorastam! Mam 1 ząbek!
Posty: 718
Rejestracja: 15 mar 2011, 10:52

10 lis 2011, 18:49

504zł chyba
dokładnie 504 złote, więc na 3 osoby przy naszych śmiesznych pieniądzach przekraczamy ... i pewnie nie dostaniemy..;/
Ale pójdę tam w pon to się wszystkiego dowiem.

:ico_brawa_01: :ico_brawa_01: dla Liliusi za skończony miesiąc:)

Ja dzisiaj mała ubrałam grubo jak na -20 stopni, aż się biedna ruszyć nie mogłą i wystawiłam na balkon na 2 godz:) A ja w tym czasie całą chałpę ogarnęłam bo już miałam taki bajzel że szok a chęci jakoś brak było ost do sprzątania:) A dziś przyjemne z pożytecznym. Mała się wyspała dotleniła a ja mam czystko w domku:)

elibell
4000 - letni staruszek
Posty: 4833
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:45

10 lis 2011, 18:52

dla Liliusi za skończony miesiąc:)
oj i ode mnie oczywiście też :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

marcz ale fajnie, z tym balkonem, ja mam ogród, ale stracha że ktoś mi dziecko ukradnie jak nie będę patrzec cały czas, nie wiem skad to u mnie, z Eliza to samo miałam i nie umiałam zostawić jej choć na chwilke samej na ogrodzie :ico_wstydzioch:

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

10 lis 2011, 18:58

izuś_85, Ty mieszkasz w Chorzowie jak dobrze pamiętam?
Takko macie na ul. Parkowej.
A w C&A dwa tygodnie temu była obniżka o 25 % na odzież i M. sobie kupił dwie pary spodni.

U mnie też temp. 25-26 stopni. Wiem,że to dużo. Ale mamy takie kaloryfery,że się nie da skręcić, bo od razu zimne. Czasem zakręcam i często wietrzę. Jak nie ma Maćka to okno cały czas uchylone.

ladybird23
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5261
Rejestracja: 27 kwie 2007, 17:27

10 lis 2011, 18:58

elibell dzieki :-D faktycznie byloby w normie, tylko sie zastanawiam czy moze tak rosnac wraz ze wzrostem glowki?z tego co pisze to chyba tak :ico_noniewiem:
a na usg glowki idziemy 17.11 wiec tez sie dowiem czy wszystko gra..

kocura bura no chyba ze u was urzad automatycznie przesyla dane do zarzadcy..to by bylo dobrze, ale tak czy siak przynajmniej zaliczke na wode macie wieksza i w razie wiekszego zuzycia - a teraz przy dziecku na pewno takie jest - nie bedziecie musieli doplacac :-)

Awatar użytkownika
Kocura Bura
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5842
Rejestracja: 07 mar 2007, 15:44

10 lis 2011, 19:02

ladybird23, "wy" to chyba za dużą ta zaliczkę na wodę pobieracie :ico_haha_01:
My przed Maćkiem, przy dwóch osobach zameldowanych i 3 korzystających mieliśmy zwroty z wody. Nie wiem, jak to leci, przecież nie oszczędzamy na wodzie, każdy codziennie prysznic, kilka razy w tyg. pralka i normalnie w kuchni zmywara i jakieś mycie.
No właśnie chyba UM wysyła info do spółdzielni :ico_noniewiem:

szkieletorek
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3423
Rejestracja: 25 maja 2011, 11:57

10 lis 2011, 19:49

Moja mała dziś cały czas śpi.Budzi się na karmienie i zasypia od nowa , mam nadzieje ze w nocy będzie ładnie spała.

Ja teraz piję kawkę i zajadam kremówkę , mąż mi kupił.Domek tez wysprzątałam sobie .
Marcz hehe fajnie to musiało wyglądać jak ona leżała na balkonie .
Moja dziś nie była bo ja słaba byłam a poza tym było tak zimno i wietrznie że nie chciałoby mi się iść.

Wróć do „Noworodki i niemowlęta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość