Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

Tachykardia

20 sty 2011, 14:36

hej
chciałabym wiedzieć czy na forum są osoby które jak ja mają kołatania serca?

cirpię na tę przypadłosc od dziecka, byłam w szpitalu, u kilku lekarzy-kardiologów jednak dopiero w ciazy po drugim badaniu holtera diagnoza wyszła na jaw
przyczyną są u mnie zaburzenia impulsów elektrycznych w sercu, można to leczyć prądem :ico_olaboga:

dostałam isoptin, brałam go w ciaży i dotałam dożylnie podczas porodu

niby nie przeszkadzają bardzo w zyciu codziennym az tak bardzo, jednak te kołatania czasem są uciążliwe w stresujacych sytuacjach, niemal na kazdym egzaminie w sesji miałam, jedynie na pisemnych mogłam liczyć ze sie nie zdarzą...

macie jakieś sposoby radzenia sobie z tym bez brania tabletek?

[ Dodano: 2011-01-20, 13:41 ]
Tachykardia
Szybkie bicie serca, które nie jest wywołane przez wysiłek fizyczny.
Fizjologicznie serce kurczy się z częstością pomiędzy 60 a 100 uderzeń na minutę. Należy pamiętać, że u zdrowej osoby, bez chorób serca, częstość akcji serca podczas wysiłku fizycznego może wzrastać do 160/min, a nawet bardziej. Taka sytuacja jest normalną odpowiedzią układu krążenia na wysiłek fizyczny i nie stanowi problemu medycznego.
Tachykardia jest formą zaburzeń rytmu serca przebiegającą z szybką, miarową akcją serca. Rozróżnia się następujące typy „szybkiego bicia serca”: tachykardia zatokowa, migotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy i częstoskurcz komorowy.



Najczęstsze dolegliwości i objawy
# Uczucie bicia (kołatania) serca w klatce piersiowej (tętno wyczuwalne na ręce czy szyi może osiągnąć wartości od 100 do 180/min)
# Zawroty głowy, mroczki przed oczami, uczucie jak przed omdleniem (do pełnego omdlenia włącznie)
# Duszność, uczucie niemożności nabrania powietrza
# Ból w klatce piersiowej (zwykle jest to ból o charakterze bólu dusznicowego)
# Napadowy kaszel


Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
-Epizod szybkiego bicia serca trwający dłużej niż 5-6 minut
-Narastające uczucie duszności
- Nasilający się ból o charakterze bólu dusznicowego



Przyczyny
Zwykle szybkie bicie serca jest tylko objawem innych chorób, jak np. nadczynności tarczycy, choroby niedokrwiennej serca lub infekcji przebiegających z gorączką.
Szybkie bicie serca, szczególnie napadowe (nawracające) może być spowodowane zmienioną budową struktur przewodzących impulsy elektryczne w sercu.

# Czynniki sprzyjające zachorowaniu Choroby serca i układu krążenia
# Gorączka
# Nadczynność tarczycy
# Sytuacje stresowe, nadmierna nerwowość
# Palenie tytoniu
# Nadmierne spożycie alkoholu lub napojów zawierających kofeinę (takich jak kawa czy coca-cola)
# Zażycie niektórych leków zawierających w swoim składzie atropinę, efedrynę lub pseudoefedrynę
# Zażycie narkotyków (szczególnie niebezpieczna jest kokaina)



Sposoby zapobiegania
# Leczenie choroby podstawowej
# Zaprzestanie palenia papierosów
# Unikanie sytuacji stresowych, podczas których pojawia się szybkie bicie serca
# Zaprzestanie spożywania alkoholu, dużych ilości kawy oraz napojów zawierających kofeinę



Przewidywany przebieg choroby
Większość zaburzeń rytmu trwa krótko i są one niegroźne, szczególnie u osób bez współistniejących innych chorób.
Czasem zaburzenia rytmu serca mogą być początkowym objawem chorób serca lub innych, jak np. nadczynności tarczycy. Jeśli zaburzenia rytmu serca nawracają, wówczas wymagane jest skontaktowanie się z lekarzem



Możliwe powikłania
Nieprzerwane w porę, poważne zaburzenia rytmu serca, którym towarzyszą dodatkowo inne objawy, jak duszność czy ból w klatce piersiowej, mogą doprowadzić do sytuacji zagrażających życiu, jak: niewydolność krążenia, zawał mięśnia serca, zatrzymanie pracy serca.



Badania dodatkowe
Podstawowym badaniem jest EKG – zapis elektrokardiograficzny czynności serca oraz 24-godzinne badanie EKG metodą Holtera.
Może zaistnieć potrzeba wykonania uzupełniających badań w kierunku chorób, w przebiegu których może dojść do przyspieszenia pracy serca. Do specjalistycznych badań mających za zadanie wykrycie mechanizmu powstawania zaburzeń rytmu należą również: stymulacja przezprzełykowa serca i inwazyjne badanie elektrofizjologiczne.


Cele leczenia
Podstawowym celem postępowania lekarskiego jest rozpoznanie chorób, w przebiegu których może występować szybkie bicie serca, i ich leczenie.
Odpowiednie rozpoznanie i leczenie chorób, w przebiegu których dochodzi do przyspieszenia częstości akcji serca, może doprowadzić do ustąpienia dolegliwości.


Leczenie
Zalecenia ogólne
Wystąpienie powyższych zaburzeń po raz pierwszy wymaga przeprowadzenia badań diagnostycznych i ewentualnego zastosowania leków (pod ścisłą kontrolą lekarza).
Zakres, nasilenie i częstotliwość ćwiczeń fizycznych powinna być ustalona indywidualnie dla każdego pacjenta. W przypadku większości samoistnie przemijających zaburzeń rytmu serca nie ma potrzeby istotnego ograniczenia codziennej aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach poważnych zaburzeń rytmu może być przeciwwskazane wyczynowe uprawianie sportów lub przedłużający się intensywny wysiłek (ćwiczenia na siłowni, długie pływanie, intensywny aerobic itp.).
Należy ograniczyć lub zaprzestać spożywania napojów nasilających zaburzenia rytmu serca, takich jak coca cola, kawa, alkohol.

Przerwanie niektórych typów zaburzeń rytmu serca jest możliwe poprzez zanurzenie twarzy w misce z zimną wodą na kilka chwil lub nabranie powietrza głęboko do płuc i następnie próba dmuchania przy zamkniętych ustach i nosie przez możliwie długą chwilę (przez 5-10 sekund)(tzw. manewr Valsalvy).

W przypadku niektórych nawracających zaburzeń rytmu, w celu zmniejszenia nasilenia i częstości ich występowania, konieczne może okazać się stosowanie takich leków, jak: digoksyna i jej pochodne, beta-blokery, blokery kanału wapniowego, amiodaron lub inne leki antyarytmiczne.
W przypadku zaburzeń rytmu utrzymujących się pomimo leczenia farmakologicznego, którym towarzyszą inne objawy (duszność, ból w klatce piersiowej, omdlenia) wymagana jest hospitalizacja i wykonanie w niektórych przypadkach kardiowersji elektrycznej, która polega na umiarowieniu akcji serca krótkotrwałym wyładowaniem elektrycznym poprzez przyłożone do klatki piersiowej dwie elektrody (pacjent w czasie takiego zabiegu jest usypiany i znieczulany na okres 5-10 minut).
W sytuacji niepowodzenia mogą być przeprowadzone zabiegi polegające na zniszczeniu ogniska w mięśniu serca, z którego biorą swój początek impulsy przyśpieszające czynność serca. Zabiegiem takim jest np. ablacja prądem elektrycznym.
W uzasadnionych przypadkach złożonych zaburzeń rytmu serca istnieje możliwość wszczepienia specjalnego urządzenia (kardiowerter-defibrylator), które w przypadku wystąpienia tachykardii niebezpiecznej dla życia, poprzez odpowiednio dobrane wyładowanie elektryczne, doprowadzi do umiarowienia.

żródło: emedica.pl
Ostatnio zmieniony 20 sty 2011, 18:28 przez izuś_85, łącznie zmieniany 1 raz.

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

20 sty 2011, 15:35

izuś_85, podaj proszę źródło tekstu :ico_oczko:

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

20 sty 2011, 18:30

mal, zrobione :ico_oczko:
zapomniałąm od razu :ico_wstydzioch:


ciekawe z tym przytrzymywaniem powietrza :ico_noniewiem:

no bo z miska wody na egzamin prawa jazdy raczej nie pójde :ico_noniewiem: a wolałabym sobie poradzić jakoś z tym :ico_olaboga:
ostatnio jak w :ico_ciezarowka: zdawałam prawko to mimo brania isoptinu te kołatania mnie dopadły :ico_olaboga:

Awatar użytkownika
madzens
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2206
Rejestracja: 09 lis 2009, 15:09

20 sty 2011, 19:12

izuś_85, moja tesciowa ma wlasnie to :ico_sorki:
Jak czuje ze jej serce kolata to zawsze kuca i przykurcza rece do siebie i tak przez jakis czas az poczuje ze jej przeszlo :-) Tylko wiadomo na kazdego moze inaczej dzialac :ico_sorki:

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

20 sty 2011, 19:38

izuś_85, nic się nie stało ale wiesz prawa autorskie robią swoje :ico_oczko:
życzę zdrówka bo wiem ,że potrafi to być bardzo uciążliwe :ico_sorki:

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

21 sty 2011, 23:29

życzę zdrówka bo wiem ,że potrafi to być bardzo uciążliwe :ico_sorki:
dzięki mal :ico_sorki:
no włąsnie... problem w tym ze to raczej "nie boli" :ico_noniewiem:
ale kręci mi sie czasem w głowie gdy to sie dzieje głównie latem
no i tak dziwnie słabo sie robi, tchu złapać nie można :ico_olaboga:
czasem czuje tylko te uderzenia jedno za drugim :ico_noniewiem: i nagle serce samo zwalnia... jakby chciało stanąc, samo sie uspokaja :ico_sorki: ale jest mi wtedy dziwnie...
czasem łapie mnie przez to nerwoból w klatce piersiowej :ico_olaboga:

ciekawa jestem jak wygląda te leczenie prądem :ico_noniewiem: czy da sie to zrobić w Pl...
musze popytać... kardiolog zaproponował mi leczenie odpłatne w klinice w Niemczech :ico_puknij:

Awatar użytkownika
ramonka
Wodzu
Wodzu
Posty: 18597
Rejestracja: 08 sie 2008, 18:20

22 sty 2011, 00:43

izuś_85, W zasadzie ja 1 raz słyszę o tej chorobie, chodzi mi o nazwę ale powiem Ci jak to jest ze mną.
U mnie zaczęło się to, albo dopiero wtedy nasiliło, bo odkąd pamiętam w sytuacjach stresowych dostawalam dosłownie palpitacji serca...
no ale w każdym razie z byle powodu na środku ulicy zaczynało mi strasznie walić serce, do tego kręciło mi się w głowie do tego stopnia, że robiło mi się niedobrze, często łapało mnie podczas jazdy samochodem.
Lekarz dał mi skierowanie na ekg, bo nie wierzył, że mój puls w stanie spoczynku średnio wynosi 120 u/m.
No i na ekg wyszło to samo.
To przepisał mi leki na obnizenie cisnienia :-/
brałam je pare dni ale myslalam, że skonam wiec zapisałam sie na wizytę do kardiologa prywatnie
okazało się, że mój rodzinny lekarz kochany przepisał mi leki które obnizyły moje cisnienie do minimum - bierze je moja babka rowniez - no a ja średnie cisnienie mam najwyzsze ok 100/70 :-/
no i kardiolog uznał, że to wina bodajże zbyt krótkich przejsc miedzy zastawkami czy jakoś tak i taki mój urok albo poczatek arytmii
tak wiec kazali mi z tym zyc
ja jak sie wkurze to tetno mam w okilicy 160 :-D
no i problem u mnie polega na tym, że 4 kawy to minimum dziennie, bo jak spadnie mi za bardzo cisnienie serce kołacze jak durne chocby te 120 i wtedy czuje ze umieram, bo wali tak ze az je słysze a nie mam siły ruszyc ani reka ani nogą
dopiero jak podniose cisnienie, moge funkcjonowac jak człowiek
tak wiec w sumie nie wiem po co to napisałam, bo pewnie ci nie pomoglo ale wiem co to znaczy jak wali serducho ;-)

elibell
4000 - letni staruszek
Posty: 4833
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:45

22 sty 2011, 00:48

łoł wiesz dobreze, że napisałaś, i przedtsawiłaś jak wygląda taka choroba ja nie miałam o tym wcześniej pojęcia i przynajmniej dzięki Tobie ramonka, wiem co to jest a warto o takich sprawać mieć troszkę pojęcia. Ale współczuję Kobiety Wam bardzo i mam nadzieję, że jest to do wyleczenia i wam się uda:)

Awatar użytkownika
ramonka
Wodzu
Wodzu
Posty: 18597
Rejestracja: 08 sie 2008, 18:20

22 sty 2011, 02:00

Ale współczuję Kobiety Wam bardzo i mam nadzieję, że jest to do wyleczenia i wam się uda:)
ja tam chyba tej choroby nie mam, reszta nie wiem co mam ;-) ale raczej trzeba z tym zyc :-D

Awatar użytkownika
izuś_85
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 9059
Rejestracja: 21 gru 2008, 21:25

22 sty 2011, 16:03

ramonka, no to nie jestem sama... tyle ze ja średnie tętno w spoczynku na holterze miałam 140 a max w ciazy 190 :ico_noniewiem: mam wypis ze szpitala (miałam wtedy niecałe 7 lat) i tam max tętno w holterze wynosiło 210 :ico_szoking:
przy 240 zawal murowany :ico_olaboga:
dlatego dostałam ten isoptin :ico_noniewiem:
ale niewiele pomagał, jedynie przymulał :/ nie czułam sie po nim dobrze, nie działa jak powinien bo i tak miałam kołatania :/ wiec po co sie truć jak lek nie działa?

ja sie najbardziej boje ze właśnie "złąpie mnie" podczas jazdy samochodem, mogłabym wtedy zrobić sobie i komuś krzywdę :ico_placzek: a nie zniosłabym tego :ico_noniewiem:
dlatego coraz częściej myśle o leczeniu i po cichu licze ze kiedyś trafie na skuteczne leczenie :ico_sorki:

dziś już dwa razy miałam takie akcje :ico_noniewiem: i tzrymanie powietrza nic nie dało, tzn nie przyspieszyło "powrotu do normalnosci" nie widziałam róznicy :ico_noniewiem:

jak to jest ze czasem miesiac nic, ani razu mnie nie złapie, a niekiedy kilkanaście razy dziennie :ico_olaboga:

Wróć do „Ogólnie o zdrowiu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość