Witam serdecznie przyszłe Mamy.
Jestem studentką trzeciego roku pedagogiki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Chciałabym podzielić się z Wami wiedzą, którą zdobyłam na temat zagrożeń płynących ze spożywania alkoholu w czasie ciąży.
Alkohol jest CAŁKOWICIE NIEDOZWOLONY przez cały okres ciąży oraz w czasie, kiedy istnieje choćby cień szansy na to, że mogło zostać poczęte nowe życie. Nawet niewielka dawka alkoholu zawarta w słodyczach, może prowadzić do poważnych konsekwencji w rozwoju płodowym naszej pociechy.
Bardzo poważnym następstwem spożycia alkoholu jest Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), który prowadzi do uszkodzenia centralnego układu nerwowego dziecka, przez co staje się ono nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne, ma kłopoty ze snem, jest bardzo pobudliwe i niespokojne. Do tego dochodzą niska masa urodzeniowa, obniżona odporność oraz specyficzny wygląd twarzy dziecka. Skutki FAS są widoczne przez całe późniejsze życie. Osoba taka będzie niezdolna do uczenia się na błędach, będzie miała znaczne problemy z samokontrolą i stabilnością emocjonalną. Będzie cierpiała na deficyty pamięci oraz zaburzone funkcje motoryczne ciała. Takie kłopoty bardzo poważnie wpłyną na dorosłe życie naszej pociechy.
Należy więc pamiętać, że NIE ISTNIEJE dopuszczalna dawka alkoholu w czasie ciąży. Nie ma również znaczenia, czy dostanie się on do organizmu drogą pokarmową, wziewną lub przez skórę. W każdym przypadku jest on bardzo poważnym zagrożeniem.