Awatar użytkownika
-indigo-
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1514
Rejestracja: 07 mar 2007, 17:20

Gluten???

02 lis 2007, 23:35

Hmmm... mój synek kończy 5 miesiąc i na razie jeszcze glutenu nie wprowadziłam, ale właśnie się nad tym zastanawiam.
Jestem rozbita bo jest tyle sprzecznych co do tego opinii. Według nowego schematu między 5-6 miesiącem powinno się już podawać, ale wcześniej było zupełnie inaczej.

Co Wy o tym myslicie? Jak postepujecie bądź postępowałyście w tej kwestii?
Znalazłam bardzo ciekawy wywiad na ten temat:
http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,7 ... 67404.html

Awatar użytkownika
-indigo-
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1514
Rejestracja: 07 mar 2007, 17:20

03 lis 2007, 12:57

mama-emilki, nie nie.... on już dostaje zupki i owocki takie ze słoiczków. Także to nie będzie pierwszy pozacycowy posiłek.
Po prostu ten nowy schemat wszedł dopiero w tym roku i większość mam oczywiście stosowała się jeszcze do starego. Wszyscy patrza na te zmiany z lekkim powątpiewaniem. No ale po pierwsze w innych krajach obowiązuje on już od dawna, a po drugie chyba mądrzy ludzie, którzy go opracowali wiedzą lepiej od nas? Tak mi się wydaje, ale oczywiście też się obawiam.
Chodzi tutaj o maleńkie dawki tzn. ok pół łyżeczki np kaszki manny dodawanej codziennie do zupki przez dwa miesiące. To jest dawka ekspozycyjna i ponoć właśnie karmienie piersią chroni dziecko przed tym glutenem.

Ech skomplikowane to wszystko. Lekarze chyba tez jeszcze na razie patrzą na to wszystko z przymróżeniem oka. Ale ciekawa jestem czy za 5-10 lat nie będzie to stosowane powszechnie na każdym dziecku?? Wiadomo, że skoro przez szereg lat wprowadzano gluten później to ciężko sie wszystkim przestawić. Nawet lekarzom, którzy jeszcze rok temu doradzali rodzicom inne postępowanie a teraz muszą zmienić zdanie którego byli pewni przez tak długi czas... Nic dziwnego, że nadal większość ludzi obstaje za późniejszym wprowadzeniem glutenu. No i dlatego na trapiące mnie pytanie zapewne otrzymam kompletnie rozbieżne odpowiedzi. I bądź tu babo mądra...

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

03 lis 2007, 16:20

indigo ja Małej zaczęłam gluten dawkować od pieczywa zaczynając w małych ilościach od kiedy skończyła te 9 m-cy a i tak obserwuję, ze jeśli zje troszkę więcej chlebka na przykład to kupka robi się twardsza, bardziej zbita. Równoważę to przecierami owocowymi i nie przesadzam póki co z glutenem. Nie ma sie co spieszyć... Zależy od reakcji dziecka, ale będąc na twoim miejscu jeszcze bym poczekała.

Awatar użytkownika
-indigo-
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1514
Rejestracja: 07 mar 2007, 17:20

03 lis 2007, 23:09

I tak chyba zrobię. W poniedziałek zadzwonię do mojej piediatry i zapytam co ona na to. Chociaż obawiam się, że ona też nie będzie popierać tej nowej teorii.
Wydaje mi się, że powinnyśmy postępować wedle swojej intuicji, a moja podpowiada mi, że ten nowy schemat jest ok. I 90% mojego rozumu mi mówi: podaj ten cholerny gluten. Ale nikt mnie jeszcze nie poparł ani na TT ani wśród znajomych no i dlatego tak się waham.

Awatar użytkownika
-indigo-
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1514
Rejestracja: 07 mar 2007, 17:20

04 lis 2007, 14:27

mama-emilki, :ico_sorki: :ico_sorki: Dziękuję!!

dorotaczekolada
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 6769
Rejestracja: 11 mar 2007, 10:39

04 lis 2007, 15:13

-indigo-, jak wprowadzili ten schemat to Mat mial mcy.i ja mu juz wtedy zaczelam dawac kasze manna.i nie po cwierc lyzeczki tylko miseczke :-D co dni mial tak na kolacje. teraz ma mcy i zajada i kasze i chleb i drozowke czasem :ico_oczko: wszystko zalezy od dziecka-jesli nie jest alergikiem to mu nie zaszkodzi.teraz tez wprowadzili rybe wczesniej i tez daje-uwielbia :ico_brawa_01:

Awatar użytkownika
Agusia78
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 87
Rejestracja: 01 lis 2007, 19:34

04 lis 2007, 16:26

Ja nie bardzo zwracałam uwagę na gluten :ico_wstydzioch: , ale Hania stosunkowo późno zaczęła jeść chleb i inne glutenowe produkty, miała ok.9 m-cy. nie jest na nic uczulona więc nie miała problemów.

Awatar użytkownika
Aga26
4000 - letni staruszek
Posty: 4158
Rejestracja: 08 mar 2007, 09:40

04 lis 2007, 16:37

-indigo-, ja byłam w zeszłym tygodniu u pediatry z moją Emilką i lekarka sama mi zaproponowała żebym zaczęła podawać małej produkty glutenowe.
Daję Emi niewiele (np biorę kromeczkę z bułki, wydrazam środek i podaję po troszku malutkiej) Nie daje jej całej kromeczki żeby sama jadła bo raz mi się już zadławiła i poprostu mam cykora.
No i oprócz tego robię jej grysik.

lucy23
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3386
Rejestracja: 07 mar 2007, 19:16

06 lis 2007, 01:38

nie wiem,ale w uk sa normalnie sloiczki typu ,,spaghetti ,,i to po 5 miesiacu ,wiec napewno zawieraja gluten...tak mi sie wydaje bynajmniej :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
Agusia78
Niemowlak forumowy
Niemowlak forumowy
Posty: 87
Rejestracja: 01 lis 2007, 19:34

06 lis 2007, 15:04

zawierają, ja też je kupowałam na szczęście Hania nie ma uczuleń, tfu tfu ;) ale są też obiadki z grzybami dla maluszków :ico_szoking: i po nich Hania miała zaczerwienione policzki jak przy uczuleniu, więcej jej nie dawałam tego świństwa.

Wróć do „Noworodki i niemowlęta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość