Awatar użytkownika
CleoShe
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2938
Rejestracja: 06 lis 2007, 22:04

Ciemieniucha

10 lut 2008, 12:44

Mojemu maluchowi zrobiła sie chyba ciemieniucha. Pisze chyba bo nie jestem pewna. Na brewkach fakt porobily mu sie takie zoltawe strupki, ale na czolku i glowce ma krostek jak maku. Takze skore glowy ma taka sucha. Nie wiem czy to takze ciemieniucha. I jak mozna sie tego pozbyc? Mieszkam w Londynie i preparaty z polskich aptek odpadaja, chyba ze ktoras z Was takze jest w Anglii i mogla by cos polecic.

Awatar użytkownika
Anuszka
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 8743
Rejestracja: 14 sty 2008, 13:30

10 lut 2008, 13:04

"Niemowlęca postać łojotokowego zapalenia skóry - ciemieniucha objawia się złuszczaniem suchych fragmentów naskórka, które mogą tworzyć na głowie dziecka "czapeczkę" pokrywającą nieznacznie zaczerwienioną skórę. Ciemieniucha może lokalizować się na głowie, za uszami, w fałdach nosowych, na szyi, w dołach pachowych, w pępku i w okolicach pieluszkowych.

Zmiany występują już w pierwszych tygodniach życia na skutek gromadzenia się keratyny i zanieczyszczeń. Zwykle ustępuje ok. 6 miesiąca życia i nie nawraca. Prawdopodobną przyczyną ciemieniuchy jest brak odpowiedniej higieny i właściwego mycia zajętych okolic w obawie przed uszkodzeniem narządów wewnętrznych, poprzez zbyt silny ucisk. Rzadko ciemieniucha może przechodzić w zapalenie łojotokowe ze świądem i rozprzestrzeniać się na policzki, czoło i kończyny.

Za wyjątkiem nasilonych przypadków ciemieniucha może być leczona częstym myciem z zastosowaniem łagodnych, obojętnych szamponów . Łagodne ścieranie za pomoca miękkiego gazika usuwa łuski. Jeżeli łuski przylegają ściśle do głowy można je zmiękczyć oliwką i delikatnie usunąć dziecięcą szczoteczką do włosów, a potem umyć głowę."


Ja nie mam jeszcze dziecka, ale z tego co czytałam i słyszałam od połoznych, to nic groźnego :-)

Awatar użytkownika
Duszka
4000 - letni staruszek
Posty: 4065
Rejestracja: 04 wrz 2007, 17:25

10 lut 2008, 15:47

tak to jest ciemieniucha 100%

po kazdym kompaniu należy oliwką smarować główke i dobrze wyczesac włoski czy ma ciemieniuche czy jej nie ma , wystapiła ona z zaniedbania , trza dokładnie przez pierwsze miesiace dbać o głowke(broń boże wydrapywac ,nasaczac i wyczesac ,umyc głowke),drugim wskaznikiem jest mleko nalezy zwrócic sie do pediatry i zmienic na specjalne (nie pamietam nazwy) lekarz przepisuje na recepte jest smierdzące ,ale dziecie zczasem sie przyzwyczai , ciemieniuche cięzko usunąć chyba ,ze nie jest duza ,ale wiem ,ze niektóre moje kolezanki długo sie borykały z nią ....powodzenia

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

10 lut 2008, 21:24

nie zgodzę się, ze ciemieniucha występuje z zaniedbania pielęgnacji skóry główki. Dziś jest to najczęściej wynik podatności skóry Maluszka na niektóre środki pielęgnacyjne a oliwka jeszcze bardziej wszystko zaognia! U nas tak było. Im więcej oliwki - tym więcej ciemieniuchy. Az sie strupy zaczęły pojawiać. Okazało się, ze u Jagi to nie był wynik łojotoku ale reakcja alergiczna na laktozę :ico_noniewiem: Najbezpieczniej wiec profilaktycznie nawilżać skórę Maluszka po kąpieli kremem przeznaczonym do pielęgnacji alergików - może być oilatum - ten szampon też jest super i przeznaczony właśnie do suchej główki dzieciątka z ciemieniuchą. Nam polecono dla Jagi na ciemniuchę krem stelaker z musteli. najpierw po kąpieli trzeba posmarować główkę i dopiero po kilku godzinach zacząć sczesywać grzebykiem dla niemowląt (te szczotki na ciemieniuchę absolutnie nie działają),wtedy zacznie się ładnie na wilgotno skóra łuszczyć.
I nie daj sobie kochana wmówić, ze to Twoja wina i tego ze źle Malca pielęgnujesz. To wynik predyspozycji na ogół a nie zaniedbań :-)

Awatar użytkownika
Duszka
4000 - letni staruszek
Posty: 4065
Rejestracja: 04 wrz 2007, 17:25

10 lut 2008, 23:04

eve.ok no tak masz racje ,ale miedzy innymi zapomiałam dodac :ico_wstydzioch:

Kasikkk
Rozkręcająca się gaduła
Rozkręcająca się gaduła
Posty: 14
Rejestracja: 10 lut 2008, 23:42

10 lut 2008, 23:54

Jakie ładne zdjęcia :ico_haha_01: :ico_haha_01:

Awatar użytkownika
Aga26
4000 - letni staruszek
Posty: 4158
Rejestracja: 08 mar 2007, 09:40

11 lut 2008, 08:18

eve.ok, nie zgodzę się z Tobą że oliwka zaognia ciemieniuchę. U nas podobnie jak u beatris75, była bardzo skuteczna. Co prawda Emi nie miała jakiejś dużej ciemieniuchy. Ja jej smarowałam główkę i brwi na około 30 minut przed kąpielą i zakładałam czapeczkę. Później kąpaliśmy Emi, myliśmy jej główkę i po kąpieli czesałam włoski. Ciemieniucha wtedy bardzo ładnie schodziła. I w ciągu tygodnia pozbyliśmy się jej na dobre.
A co do tych chrostek to ma je tylko na czółku ??
Bo mojej Emilce po około 3 tygodniach od porodu wyszła taka kaszka na całej buźce. Okazało się że jest to trądzik niemowlency (chodzi o to że hormony matki wychodzą w ten sposób z dziecka). Nic z tym miałam nie robić i po chyba 3 tygodniach zaczęło samo znikać. Z tego co pamiętam to lekarka mówiła że trądzik niemowlency może się utrzymywać nawet do 3 miesiąca

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

11 lut 2008, 11:18

aguś ale to kwestia wrażliwości dziecka. Jeśli ma skłoność do suchosci skóry na podłożu alergicznym to oliwka na ogół działa zaogniająco i paradoksalnie jeszcze bardziej przesusza - wierz mi :ico_haha_02: A jeśli z ciemieniuchy zaczynaja robić się strupki i żadna pielegnacja nie pomaga to najprawdopodobniej to nie jest zwykły łojotok.

Awatar użytkownika
Duszka
4000 - letni staruszek
Posty: 4065
Rejestracja: 04 wrz 2007, 17:25

11 lut 2008, 11:25

no napewno nie jest to zwykły łojotok wiec pisze , po wizycie u pediatry kazał zmienic mleko , i pomogło :ico_brawa_01: tak było w przypadku mojej koleżanki

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

11 lut 2008, 12:19

no Jaga też dostaje nutramigen :-)

Wróć do „Noworodki i niemowlęta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości