Awatar użytkownika
Zulcia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5016
Rejestracja: 07 maja 2007, 10:52

Cholestaza

22 lut 2008, 20:22

Witam Was.Czy któraś z forumowiczek miała cholestazę i może coś mi o niej napisać.Chodzi mi głównie o to jak się objawia i jakie są normy badań,leczenie itp.Bardziej mi chodzi o doświadczenia niż o suche inf. z netu.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
NOWA
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3679
Rejestracja: 29 paź 2007, 14:50

22 lut 2008, 21:32

Zulcia tutaj był taki temat;

http://www.tik-tak.pl/forum_dla_rodzico ... php?t=3796

Ja na szczeście nic wspólnego z tym nie mam, ale miałam podejrzenie, bo strasznie się drapałam, wszystko mnie swędziało (a to jest właśnie jeden z głównych objawów).
Najwiekszy procent zachorowań u :ico_ciezarowka: to ok. 30 tyg. Dla nas jest to niegroźne, ale dla naszych maluszków w brzuszku moze byc.
Żeby wykluczyc trzeba zrobic próby wątrobowe: bilirubina, fosfataza alkaiczna oraz ASPAT i ALAT .

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
22540MONIKA
Wodzu
Wodzu
Posty: 11813
Rejestracja: 27 mar 2007, 21:45

22 lut 2008, 22:48

Zulcia,
Kochana wyczytałam w nowym numerze ,, M jak Mama "

Przyczyny:Cholestaza ciażowa bezposrednia przyczyna choroby zwiazana jest z działaniem hormonów płciowych :estrogenów i progesteronu.Ich steżenie jest największe w III trymestrze ciąży ok.30 tyg.,wtedy właśnie moze okazać sie że wątroba jest za słaba,by poradzic sobie z tak dużą dawką hormonów.Dochodzi wówczas do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci.

Objawy:
Głównym objawemcholestazy jest uciążliwy świad skóry,który czasem pojawia się juz w 25 tyg.ciąży.Nasilenie dolegliwości występuje wieczorem i w nocy,bywa często przyczyną bezsenności.
20% kobiet skarży się również na mdłości,wymioty i utrate łaknienia.Nie każde swedzenie jest niepokojące,ale gdy utrzymuje sie przez kilka dni i jest uporczywe,tzreba zgłosić sie do lekarza.

Leczenie:
Aby zmniejszyć ryzyko komplikacji porodowych,przyszła mama u której rozpoznano cholestaze,potrzebuje duzo wypoczynku zarówno fizycznego jak i psychicznego,musi być takze pod stałą kontrolą lekarska,dlatego zazwyczj niezbedny jest pobyt w szpitalu az do rozwiązania.
Leczenie polega na przyjmowaniu leków sterydowych / Dexamethason,kwas ursodezoksycholowy UDCA zabezpieczaja płód przed powikłaniami i nie wywołują skutków ubocznych / oraz kroplówek z glukoza i wit.C.

Jakie badania:
Aby stwierdzic czy twoje problemy spowodowane są wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych WCC musisz zrobic badania biochemiczne krwi,tzw.próby wątrobowe.Podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i wszystkich podanych niżej enzymów sygnalizuje powazne uszkodzenie wątroby,mogące świadczyc o chorobie:
ASPAT norma 5-38 U/L
ALAT norma 5-40 U/L
Fosfataza alkaliczna ALP,Falk,Fal norma 20-70 U/L
Bilirubina całkowita norma 0,20-20 mg/dl

Awatar użytkownika
Zulcia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5016
Rejestracja: 07 maja 2007, 10:52

22 lut 2008, 23:10

Dziękuję Wam dziewczynki.Ja mam WZW B niestety od kilku lat(wykryte w pierwszej ciąży),z Zuzanką nie miałam cholestazy.Mam nadzieję,że teraz to uczulenie na coś,bo swędzą mnie przedramiona i łydki(żadnych krostek nie mam).Ale dopiero od dziś i innych objawów nie mam,a do lekarza ide dopiero 11 marca.

Awatar użytkownika
22540MONIKA
Wodzu
Wodzu
Posty: 11813
Rejestracja: 27 mar 2007, 21:45

22 lut 2008, 23:12

Zulcia,
to trzymam kciuki by jednak diagnoza to nie była cholestaza :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki:

Awatar użytkownika
Izunia
Wodzu
Wodzu
Posty: 15798
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:35

22 lut 2008, 23:19

Zulcia, może nie masz się czym martwić i wszystko będzie dobrze ;) trzymam kciuki :):)

Awatar użytkownika
Zulcia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5016
Rejestracja: 07 maja 2007, 10:52

22 lut 2008, 23:42

Dzięki dziewczynki,przyznam sie szczerze,że za bardzo sie nie martwię teraz,jak do poniedziałku nie przejdzie to zrobię sobie Aspat i Alat.

Awatar użytkownika
NOWA
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3679
Rejestracja: 29 paź 2007, 14:50

23 lut 2008, 12:17

Zulcia najlepiej zrób sobie badania wtedy będziesz spokojniejsza :-) . Ja zrobiłam sobie te próby wątrobowe przed wizyta u ginki ( i faktycznie jak tylko powiedziałam , że mnie wszystko swędzi od razu wspomniała o bad. na cholestazę). A swędziało mnie dosłownie wszystko, (nawet za uszami :ico_szoking: ), szczególnie od pasa w górę :ico_olaboga: Też zadnych krostek nie miałam, jak sie drapałam to wyskakiwały mi plamy czerwone, cos takiego jak po poparzeniu pokrzywą.
Gin kazała mi pójśc do dermatologa i tak tez zrobiłam. okazało sie, że to jakies niegroźne uczulenie, które moze pojawic sie w ciąży (wcześniej nigdy nie maiałam zadnego uczulenia). Dała mi 2 maści i sie nimi nacieram. Jest lepiej, choc czasami jak mnie dopadnie to :ico_olaboga:
Oby u Ciebie to nie było nic groźnego :-)

Awatar użytkownika
Zulcia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5016
Rejestracja: 07 maja 2007, 10:52

23 lut 2008, 16:01

Dzięki NOWA, ja też mam na przedramionach plamki od drapania(wybroczyny).Pewnie w pon albo we wt pójdę i zrobię te badanka.Ale mam nadzieję,że mi przejdzie.

[ Dodano: 2008-02-26, 16:46 ]
No i mam cholestazę :ico_placzek: Norma jest do 35,a ja miałam 116 i 190 :ico_placzek: Pozdrawiam

Awatar użytkownika
22540MONIKA
Wodzu
Wodzu
Posty: 11813
Rejestracja: 27 mar 2007, 21:45

28 lut 2008, 07:00

Zulcia pisze:No i mam cholestazę Norma jest do 35,a ja miałam 116 i 190 Pozdrawiam

przykro mi Kochana :ico_pocieszyciel: :ico_pocieszyciel: ale będzie dobrze zobaczysz :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki: :ico_sorki:

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Matthewcrela i 1 gość