Wkońcu zrobiło się ciepło za oknem co zachęca nas do częstszego przebywania z dzieciaczkami na świeżym powietrzu
Jednak aby nasze dzieciaczki były bezpieczne należy pamiętać o kilku rzeczach...
Udar słoneczny
******************
W gorące, słoneczne dni należy pamiętać o kilku zasadach aby nie dopuścić do udaru słonecznego:
- dziecko nie powinno zbyt długo siedzieć na słońcu, raczej wybieramy półcień do siedzenia czy spacerów,
- główka powinna być zabezpieczona chusteczką lub kapelusikiem,
- należy podawać dziecku dużo płynów do picia
- należy pamiętać o stosowaniu kremów z odpowiednimi filtrami najlepiej wodoodpornych
Objawy udaru słonecznego:
Pierwszą oznaką udaru słonecznego jest ogólne osłabienie dziecka, bóle i zawroty głowy, stan podgorączkowy. Skóra dziecka jest gorąca i sucha. Następnie gorączka wzrasta nawet do 40*C, występują drgawki, przyśpieszony puls, nudności, ,,mroczki” przed oczami i zaburzenia lub utrata świadomości.
Dziecku z takimi oznakami należy natychmiast obniżyć gorączkę. Umieszczamy je w chłodnym , zacienionym miejscu, zanurzamy dziecko w zimnej wodzie lub całe ciało owijamy w ręcznik zmoczony zimną wodą. Nie możemy jednak dopuścić do zbytniego oziębienia organizmu, dlatego co jakiś czas należy dziecku mierzyć temperaturę Jeżeli dziecko jest przytomne podajemy zimne napoje do picia. Następnie natychmiast wzywamy lekarza.
Ukąszenia komarów
**********************
Reakcja na ukąszenia to sprawa indywidualna. Najczęściej w miejscu ukąszenia pojawia się niewielki bąbel, oraz uczucie pieczenia, swędzenia. Wtedy najlepiej posmarować bąbel żelami, kremami, które działają przeciwuczuleniowo np. Fenistilem, Moustidosem lub z domowych sposobów plasterkiem cebuli, można też profilaktycznie podać dziecku wapno. Niektóre dzieci na ukąszenie komarów reagują pokrzywką, a czasem i gorączką. Wtedy należy posmarować miejsca ukąszeń Fenistilem, podać dziecku wapno i zgłosić się do lekarza.
Bardzo rzadko może też dojść do wstrząsu anafilaktycznego, które objawia się narastającym niepokojem, spadkiem ciśnienia krwi, zaczerwienieniem ciała, omdleniem oraz kłopotami z oddychaniem. jest to stan zagrożenia życia i wówczas potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna w tym przypadku cenna jest każda minuta!
Użądlenie pszczoły, osy
Najczęściej w miejscu ukąszenia powstaje czerwony, bolący obrzęk. Jeżeli pozostało żądło należy zdezynfekować miejsce ukłucia, a następnie złapać żądło jak najbliżej skóry i jednym zdecydowanym pociągnięciem ku górze wyciągnij żądło pęsetą. Następnie miejsce ukłucia przemywamy wodą i nakładamy zimny kompres np. z Altacetu, obrzęk możemy również posmarować Fenistilem lub plasterkiem cebuli. Profilaktycznie podajemy dziecku wapno.
W przypadku dzieci, które są uczulone na jad owadów, po użądleniu należy niezwłocznie udać się do lekarza, najprawdopodobniej dziecko będzie musiało dostać zastrzyk odczulający.
Ponadto zagrożeniem dla życia jest użądlenie dziecka w okolice jamy ustnej. W przypadku użądlenia w język, usta należy podać dziecku do żucia kostki lodu, zimną wodę do płukania ust (w celu zmniejszenia opuchlizny), wapno i natychmiast zgłosić się do lekarza.