Awatar użytkownika
ejustysia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5388
Rejestracja: 08 wrz 2008, 15:52

A my sobie ćwiczymy ...:)

04 lis 2008, 11:31

Witam,
Mam na imię Justysia i jestem intruktorem fitness. Zakladam ten temacik dla moich kochanych kwietnioweczek i majóweczek 2009, ale mam nadzieję, że więcej mamusiek z niego skorzysta.
Ćwiczenia które będę tu zamieszczać sa dla kobiet spodziewających się maleństwa i mają na celu wyksztalcenia mięśni dna macicy, co ulatwia poród - ćwiczenia nie mają nic wspólnego z odchudzniem :):):)
Jednak w miarę rozwoju ciąży następuje przyrost wagi ciała, a to powoduje, iż wydatek energetyczny podczas wysiłku jest znacznie większy, przez co mięśnie szybciej ulegają zmęczeniu. Dlatego ćwiczenia zamieszczać będę zgodnie rozwojem naszych brzuszków.

"Badania naukowe oraz doświadczenie wykazały korzystny wpływ gimnastyki uprawianej w czasie ciąży. Wpływa ona na poprawę funkcji podstawowych układów w ustroju kobiety ciężarnej, wzrost sprawności fizycznej, polepszenie samopoczucia. Bardzo duże znaczenie ma również wpływ ćwiczeń na rozwój świadomości własnego ciała. Wszystko to przyczynia się do znacznego ułatwienia porodu. "

Ćwiczyć należy systematycznie przez cały okres ciąży.

Najlepiej jest ćwiczyć codziennie w domu gdyż zajęcia w szkole rodzenia (średnio 1 raz w tygodniu) to stanowczo za mało. Jeżeli lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań - gimnastykę ciążową należy uprawiać regularnie aż do samego porodu.

Niewskazane są formy aktywności, które narażają ciało na wstrząsy (uderzenie, upadek) oraz zranienia. Należą do nich: jazda na nartach,jazda na rowerze,bieganie, gra w tenisa, golfa, jazda konna, wspinaczki górskie, surfing, żeglarstwo, sporty motorowe oraz wszelkie sporty walki, aerobic i jego formy, ćwiczenia silowe a także większość ćwiczeń typu cardio

(Bieganie w okresie ciąży dopuszczalne jest tylko wówczas, gdy kobieta regularnie uprawiała biegi przed poczęciem)

Korzystny wpływ mają: piesze wędrówki, gimnastyka, pływanie. Szczególnie cenny jest ruch na świeżym powietrzu.
Wzmacnianie i poprawa elastyczności klatki piersiowej
Ćwiczenia tej części ciała usprawniają krążenie krwi obrębie tułowia i ramion. Wpływa to korzystnie na czynność gruczołów piersiowych. Wzmacniane są ramiona ( dzięki temu pielęgnacja i karmienie dziecka nie jest tak męczące), bardziej elastyczne i odporne na przeciążenia stają się mięśnie karku i mięśnie okołołopatkowe.


[glow=red]Ćwiczenia fizyczne w okresie ciąży, mają pozytywny wpływ na pracę organizmu:[/glow]
utrzymują dobrą kondycję nadmiernie obciążonego organizmu,
zapobiegają obrzękom i żylakom – poprzez leprze ukrwienie nóg i wzmocnienie mięśni,
łagodzą zaparcia i zapewniają prawidłową pracę nerek,
zwiększają zakres ruchomości kręgosłupa oraz stawów biodrowych,
zmniejszają bóle kręgosłupa i wzmacniają mięśnie grzbietu,
uelastyczniają, rozciągają i wzmacniają mięśnie dna miednicy i brzucha.
Wszystkie czynniki mają istotny wpływ na kondycję kobiety w trakcie okresu ciąży oraz podczas porodu.

Kobiety sprawne fizycznie i w dobrej kondycji łatwiej znoszą poród i szybciej powracają do pełni sił w okresie połogu.

[glow=red]Przed przystąpieniem do ćwiczeń w okresie ciąży wymagana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. [/glow]


Zwykle przeciwwskazaniem do ćwiczeń są:

wcześniejsze poronienia,
przedwczesne porody podczas poprzednich ciąż,
ogólne problemy z oddychaniem,
choroby układu krążenia,
anemia,
plamienia lub krwawienia,
ciąża mnoga,
łożysko usadowione zbyt nisko,
zbyt małe wymiary płodu,
wadliwie uformowana szyjka macicy.
Przy czym trzeba mieć na uwadze, że nie są to czynniki dyskwalifikujące z automatu wszystkie kobiety spodziewające się dziecka do ćwiczeń - o tym zadecyduje lekarz.

Objawy, które nakazują natychmiastowe przerwanie ćwiczeń i kontakt z lekarzem prowadzącym
uporczywe skórcze macicy (więcej niż 6-8 na godzinę),
zanik typowych ruchów płodu,
pojawienie się krwistej wydzieliny z pochwy,
intensywny wypływ płynów z pochwy (objaw pęknięcia błon płodowych),
niezidentyfikowane bóle brzucha,
uporczywe bóle głowy,
zaburzenia wzroku,
silne zmęczenie, kołatanie serca lub bóle klatki piersiowej,
nagłe obrzmienie kostek, twarzy, dłoni,
obrzęk, ból, zaczerwienienie jednej z łydek.

Przed ponownym przystąpieniem do ćwiczeń wymagana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę.

:ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

[ Dodano: 2008-11-04, 10:54 ]
DZIEŃ 1

Myślę, że jakiekolwiek ćwiczenia należy rozpocząć od nauki relaksu i praidlowego oddychania (co do oddychania podczas ćwiczeń - wcale nie jest tak latwo się go nauczyć). Pierwsze więc 2 dni poświęcimy na to i myślę, że będzie to dobry wstęp do naszeko ciążowego treningu :)

Świadome odprężenie jest niezwykle istotne podczas porodu, dlatego należy je ćwiczyć od początku ciąży.

1.Pełne odprężenie uzyskuje się w pozycji leżącej na boku lub półleżącej, z tułowiem podpartym i z wałkiem pod kolanami pozostającymi w lekkim rozchyleniu.
Obrazek
Naukę rozpoczynamy od napinania i rozluźniania poszczególnych grup mięśni. Istotne jest nauczenie się wyczuwania różnicy pomiędzy napięciem a rozluźnieniem mięśni.
Na początku uczymy się odprężania całego ciała poprzez napinanie i rozluźnianie kolejnych grup mięśni:
( zaczynamy od dolnych partii ciala i zmierzamy ku górze - nie ma to znaczenia przy nauce relaksacji, ale powoduje lepszy przeplyw limfy co w rezultacie ujędrni nasze cialo, więc mozna polączyć przyjemne z pożytecznym :ico_haha_01: )
a.kończyn dolnych ( podudzia, uda)
b. pośladków
c. krocza
d.brzucha
e. klatki piersiowej
f. kończyn górnych
g. karku
h. głowy i twarzy,

2. Następnie uczymy się napinania tylko tych mięśni, które biorą czynny udział w porodzie, przy równoczesnym rozluźnieniu pozostałych grup mięśni.

3. Dłuższe leżenie na wznak powoduje ucisk głównych naczyń krwionośnych, przez co obniża się ciśnienie i mogą pojawić się zawroty głowy.

Awatar użytkownika
avanti83
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 7273
Rejestracja: 12 lip 2008, 12:35

04 lis 2008, 11:57

dziekujemy za temacik :-D

misiunia_29
Ja wiem wszystko o forum
Ja wiem wszystko o forum
Posty: 663
Rejestracja: 06 sie 2008, 15:21

04 lis 2008, 12:15

dzięki Ejustysia :-)

Awatar użytkownika
ananke
Wodzu
Wodzu
Posty: 16042
Rejestracja: 09 lut 2008, 12:06

04 lis 2008, 12:34

ejustysia, świetny temacik :ico_brawa_01: :ico_brawa_01: :ico_brawa_01:

asika82
4000 - letni staruszek
Posty: 4112
Rejestracja: 03 sie 2007, 10:46

04 lis 2008, 15:51

Super temat :ico_oczko: Szkoda,że nie było ejustysi jak ja byłam w ciąży.

Awatar użytkownika
magda83
4000 - letni staruszek
Posty: 4364
Rejestracja: 14 wrz 2007, 23:26

04 lis 2008, 23:11

No ja tez chetnie pocwiczylabym...no ale juz za pozno...

Dziewczyny korzystajcie poki mozecie:))

Awatar użytkownika
ejustysia
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5388
Rejestracja: 08 wrz 2008, 15:52

05 lis 2008, 11:16

DIEŃ 2

(Od jutra obiecuję, że nie będę się tak rozpisywać tylko będę podawać same ćwiczenia, no ale nauka relaksu i oddychania podczas jakickolwiek ćwiczeń to wbrew pozorom b. ważna sprawa:)
Cześć dziewczyny, dziś chcialabym abyśmy nauczyly się prawidlowo oddychać, wbrew pozorom nie jest to wcale proste. Wiem z autopsji, że mimo ciąglego przypominania gdy prowadzę zajęcia prawidlowo oddycha niespelna 10% ćwiczących Pań.
Oddychanie ma istotną rolę, ale ne będę tu tego opisywać bo fizjoogia jest nudna a przynajmniej ja na studiach za nią nie przepadam :)

Między końcem wydechu a początkiem wdechu następuje minimalny, prawie niewyczuwalny moment bezdechu, który ma wpływ na rytm oddychania i w terapii oddechowej wykorzystywany jest jako punkt szczytowy fazy odprężenia. Dlatego też każde ćwiczenie gimnastyczne zaczyna się zawsze od wydechu.

Oddychanie ćwiczymy w pozycji leżącej, siedzącej i stojącej (na krześle lub w siadzie „po turecku”). Ja zawsze uczę oddychania na stojąco i moim zdaniem w najatwiejszy do zrozumienia sposób. A więc:
1. plecy wyprostowane, lopatki ściągnięte do tylu, glowa na przedlużaniu tulowia, patrzymy przed siebie, brzuch napięty (tzw. pozycja anatomiczna tylko, że ręce zwieszone swobodnie wzdluż tulowia)

2. Wyobrażamy sobie, że w naszym rzuchu jest winda
kiedy bierzemy oddech winda jedzie z samego dolu brzucha, aż po klatkę piersiową, czyli bierzemy wdech w 100% procentach, natomiast wydech to zjazd windy w dól z tym, że już nie w 100%
nsz winda zjeżdza tylko w 30%.

Wiem, że to trudno zrozumieć sama mialam z ty problem. Poprostu musimy nauczyć sie pracowć swoja przeponą. Zauważmy, że oddychając przy wydechu zawsze lekko nasza klatka piersiowa opada a placy w odcinku lędźwiowym lekko się garbią, jest to praktycznie niezauwazalne, ale chodzi o to by wogole do tego nie dopuścic. :) N i przede wszystkim pomiętać o tym podczas ćwiczeń.

Kolejnyą istotną sprawą w oddychaniu podczas ćwiczeń jest wdech i wydech w odp. momencie
a minowicie kierujemy się zasadą wydychania powietrza przy wysiłku, gdy kurczysz mięśnie biorące udział w ćwiczeniu. Wdech zawsze powinien następować w stanie pełnego rozluźnienia.

Ćwiczenia

Oddychanie głębokie

Wyprostuj plecy, rozluźnij barki, jedną rękę połóż na brzuchu, a drugą na piersiach. Rozpocznij ćwiczenie od wydechu. Następnie zrób wdech (klatka piersiowa i brzuch unoszą się), po czym wypuść powietrze. Pod koniec wydechu powoli wciągaj brzuch. Przy następnym wdechu rozciągnij najpierw brzuch („wciągnij powietrze do brzucha”), a dopiero potem klatkę piersiową. Następnie wciągając brzuch wypuść powietrze.
Powietrze należy wciągać przez nos (dzięki temu ulega oczyszczeniu, ogrzaniu i nawilżeniu). Wydech natomiast możesz wykonać tak jak ci wygodnie.
Tempo oddychania głębokiego to 4-6 oddechów na minutę na początku ciąży, 8 oddechów na minutę pod koniec ciąży (oddech jest wówczas płytszy).



Oddychanie torem brzusznym

Wykonaj na początek kilka głębokich oddechów. Następnie wprowadź niewielką zmianę – podczas wydechu rozluźnij mięśnie dolnej części brzucha. Przy rozluźnionych mięśniach wydech nie jest pełny (wciąganie brzucha powoduje bowiem ściągnięcie mięśni, uniesienie trzewi oraz przepony i wspomaganie wydechu przez nacisk na dolne partie płuc). Płytszy jest także następujący po nim wdech.


Wciągając powietrze wypinaj brzuch do przodu („wypełniaj brzuch powietrzem”). Wydech jest samoistny, bez udziału mięśni.
Możesz obserwować zachowanie się mięśni kładąc ręce na dolnej części brzucha.

Tempo ćwiczeń 6-10 oddechów na minutę.
W trakcie skurczów porodowych rozluźnienie mięśni brzucha bywa pomocne, gdyż zapewnia macicy swobodę ruchów i zmniejsza ból.


Oddychanie torem piersiowym

Oddychaj starając się angażować wyłącznie mięśnie klatki piersiowej.
Ręce połóż na łukach żeber w ten sposób, aby końce palców zetknęły się tuż pod piersiami, a kciuki obejmowały klatkę piersiową w kierunku ku tyłowi.
Rozszerzanie się klatki piersiowej podczas wdechu spowoduje rozsunięcie palców. Podczas wydechu palce ponownie się zetkną.
Ten tor pracy powoduje, iż oddech staje się bardziej płytki i szybszy.



Dyszenie

Spróbuj ograniczyć zakres oddychania, tak aby angażowało ono jak najmniej mięśni. Rozluźnij mięśnie twarzy, rozchyl lekko usta. Język spoczywa na dnie jamy ustnej z koniuszkiem wspartym o dolne przednie zęby.

Wypuść powietrze głośno i nieco silniej niż przy naturalnym oddychaniu. Staraj się kierować strumień wdychanego powietrza na wilgotny język, aby nie wysuszać nadmiernie gardła. Ponownie wypuść powietrze; zauważ że przy nieco silniejszym wydechu – wdech następuje automatycznie.

Oddech jest płytki i przyspieszony. Okolice piersi i brzucha unoszą się lekko, ale nie biorą czynnego udziału w oddychaniu. Mięśnie ramion pozostają rozluźnione.


Stopniowo przyspieszaj rytm oddechu aż do częstotliwości jednego oddechu na sekundę, a następnie zwolnij tempo.
Na koniec wykonaj kilka głębokich, spokojnych oddechów.
Dyszenie jest przydatne podczas znacznego obciążenia fizycznego oraz silnego napięcia mięśni wywołanego skurczami porodowymi.


"Sposób oddychania podczas porodu ściśle wiąże się z określonym rytmem skurczów macicy, które niczym fale morskie wzbierają, kulminują tworząc grzbiet i opadają. Jeśli kobiecie uda się zsynchronizować z nimi oddech, a tym samym dostroić do akcji porodowej – wszystko przebiega znacznie sprawniej i mniej boleśnie lub bezboleśnie."

[ Dodano: 2008-11-07, 17:11 ]
DZIEŃ 3
Wzmacnianie i poprawa elastyczności klatki piersiowej
Ćwiczenia tej części ciała usprawniają krążenie krwi obrębie tułowia i ramion. Wpływa to korzystnie na czynność gruczołów piersiowych. Wzmacniane są ramiona ( dzięki temu pielęgnacja i karmienie dziecka nie jest tak męczące), bardziej elastyczne i odporne na przeciążenia stają się mięśnie karku i mięśnie okołołopatkowe.

ćw.1
Pozycja wyjściowa:
stań prosto z wysoko uniesioną głową, nogi rozstawione na szerokość bioder, stopy równoległe do siebie.
Ramiona unieś w bok i ugnij w łokciach pod kątem prostym (dłonie „patrzą w przód”).

Razem z wydechem złącz łokcie przed sobą, złącz także dłonie (znajdują się powyżej głowy). Z wdechem powróć do pozycji wyjściowej. Łokcie utrzymuj cały czas na wysokości barków.

ćw.2
Pozycja wyjściowa:
stań prosto z wysoko uniesioną głową, nogi rozstawione na szerokość bioder, stopy równoległe do siebie, ręce wyciągnięte w bok na wysokości barków (dłonie „patrzą na sufit”).

a) zaciśnij dłonie w pięści i przybliżaj je do barków;

b) łokcie nie zmieniają położenia – przenieś pięści w przód i w dół poprzez obrót w barkach;

c) następnie wyprostuj ramiona w łokciach tak, by pięści obróciły się grzbietami do przodu;

d) zegnij łokcie i przyciągnij przedramiona do klatki piersiowej, a następnie otwórz dłonie;

e) wróć do pozycji wyjściowej.
W czasie wykonywania ćwiczenia ramiona pozostają właściwie nieruchome.

ćw.3
Pozycja wyjściowa:
stań prosto z wysoko uniesioną głową, nogi rozstawione na szerokość bioder, stopy równoległe do siebie, ręce skrzyżowane na piersiach, uniesione na wysokość barków („obejmij” sama siebie).
Wciągnij powietrze i otwórz ramiona zachowując ugięte łokcie, po czym z wymachem rozprostuj ramiona i pociągnij je jak najdalej do tyłu.
Wypuść powietrze i ponownie „obejmij” samą siebie.
Powtórz 20 razy

ćw.4
Pozycja wyjściowa:
stań przodem do ściany w odległości nieco większej niż długość ramienia, stopy równoległe do siebie rozsunięte na szerokość bioder. Oprzyj dłonie o ścianę nieco poniżej barków; palce skieruj do wewnątrz.
Zbliż twarz do ściany i ugnij ręce w łokciach (tak aby przedramiona tworzyły ze ścianą kąt prosty.
Odepchnij się od ściany prostując łokcie i znowu je ugnij. Ćwiczenie to możemy określić jako „pompki przy ścianie”.
Elementem zwiększającym stopień trudności jest szersze rozstawienie dłoni lub zwiększenie odległości stóp od ściany. Prostując łokcie wydychaj powietrze, uginając – wdychaj.

[ Dodano: 2008-11-21, 14:32 ]
Pozycja wyjściowa

klęk podparty, ciężar ciała równomiernie rozłożony na ręce i nogi. Ręce i nogi ustawione prostopadle do podłogi, dłonie na wysokości barków, kolana na wysokości bioder.
„Koci grzbiet”

Przyjmij pozycję wyjściową.
Wykonaj wdech. Wypuść powietrz i pozwól swobodnie opaść głowie i pośladkom, wygnij plecy do góry w łuk. Wciągnij powietrze, podnieś głowę i rozluźniając nieco mięśnie wróć do pozycji wyjściowej nie pozwalając jednak, by linia pleców za bardzo opadła.
8 – 10 powtórzeń.

„Kocie skręty”

Przyjmij pozycję wyjściową.
Wykonaj wdech. Nie odrywając rąk od podłogi staraj się przybliżyć prawy bark do prawego biodra. Powinnaś odczuć rozciąganie mięśni po lewej stronie tułowia. Podczas wdechu wróć do pozycji wyjściowej. Kolejny wydech – przybliż lewe biodro do lewego barku – wdech i powrót do pozycji wyjściowej. 8-10 powtórzeń.

„Przeciągający się kot”
Przyjmij pozycję wyjściową. Przy wydechu unieś lewe ramię i prawą nogę, a następnie wysuń je jak najdalej wyprężając palce dłoni i piętę. Ramię, noga i plecy i twarz (patrzy w dół) - powinny znaleźć się w jednej płaszczyźnie – równoległej do podłogi. Wdech – powrót do pozycji wyjściowej. Wydech – unieś prawe ramię i lewą nogę. Gdy już złapiesz równowagę, przyspiesz tempo wykonywania ćwiczenia. 8-10 powtórzeń.

Wzmacnianie pośladków I

Przyjmij pozycję wyjściową. Podnieś w bok lewą nogę ugiętą w kolanie – (kolano powinno znajdować się wyżej niż stopa i nieznacznie zbliżać się do klatki piersiowej) i opuść ją. Rozkładaj ciężar ciała równomiernie na prawe i lewe ramię. Powtórz to samo prawą nogą. Staraj się dojść do 20 powtórzeń.

Wzmacnianie pośladków II

Przyjmij pozycję wyjściową. Na przemian unoś do tyłu i opuszczaj ugiętą (do kąta prostego) w kolanie nogę. Całe ciało powinno być nieruchome – porusza się tylko noga. Najpierw 20 powtórzeń – noga prawa, potem noga lewa. Pamiętaj aby podczas wymachów nie wyginać kręgosłupa.
Po zakończeniu ćwiczeń w klęku podpartym dobrze jest pozostać jakiś czas w pozycji tzw.: „ukłonu japońskiego”.
W pozycji klęku podpartego złącz duże palce u stóp, kolana pozostaw rozsunięte na zewnątrz. Rękoma „odsuń” łydki na zewnątrz i usiądź na piętach. Wyprostowane ręce wyciągnij na macie w przód, rozluźnij głowę i twarz (czoło możesz oprzeć na macie). Jeżeli grzbiety stóp w tej pozycji bolą – możesz podłożyć pod nie niewielki złożony kocyk lub ręcznik.

Ostatnie ćwiczenia pożyczylam z jakiejś stronki i szczerzez są one świetne na odcinek lędzwiowy, z którym zawsze mamy problemy a szczególnie teraz więc szczególnie polecam ćwiczenia z tzw. rolowaniem kręgoslupa

Ewaa
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2009, 23:31

15 lut 2009, 23:46

Przepraszam, że umieszczam tego posta tutaj, ale jest on poniekąd związany z aktywnością w czasie ciąży (a nie chce tworzyć odrębnego tematu). A chodzi mi o to, że jestem studentką położnictwa i piszę pracę licencjacką związaną z tym tematem. I jak to zwykle bywa prosiłabym o pomoc :) jeśli któraś z Was chciałby wypełnić anonimową ankietę to proszę o kontakt na mój mail.
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość