: 10 gru 2008, 19:03
Wartość stężenia glukozy na czczo poniżej 100mg/dl jest wynikiem prawidłowym. Wyższe wartości wymagają dalszej diagnostyki (doustny test obciążenia 75g glukozy). Pomiędzy 24 – 28 tygodniem u każdej kobiety ciężarnej przeprowadza się test GCT – doustny test obciążenia 50g glukozy. Wartość tego testu poniżej 140mg/dl jest prawidłowa. Natomiast stężenie glukozy powyżej 140mg/dl wymaga przeprowadzenia kolejnego testu obciążenia glukozą (75g). Wykonanie powyższych testów pozwala na potwierdzenie bądź wykluczenie cukrzycy ciążowej.
Test pierwszy
Pierwszy raz między 5. a 8. tygodniem – po to, by ocenić, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę, o której jeszcze nie wie.
Test drugi
Jeśli jest prawidłowy, tzn. poziom cukru nie przekracza 140 mg%, wszystko jest w porządku.
Test trzeci
Jeśli zaś jest wyższy, ale nie przekracza 180 mg% (wyższy wynik świadczy o cukrzycy), kobieta jest kierowana na tzw. test diagnostyczny. Badanie to jest bardzo podobne do poprzedniego, tyle tylko, że trzeba być na czczo, roztwór jest słodszy, gdyż należy wypić 75 g glukozy, a krew pobierana jest nie godzinę, ale dwie godziny po wypiciu roztworu. W tym czasie nie możesz zjeść śniadania, gdyż nawet mała przekąska wpłynie na wynik testu. Gdy wynik tego testu będzie wyższy od 95 mg%, a dwie godziny po posiłku wyższy niż 140 mg%, dostaniesz skierowanie do poradni diabetologicznej lub do ośrodka położniczego zajmującego się cukrzycą w ciąży. Wyniki niższe oznaczają, że pacjentka nie ma cukrzycy ciążowej. Pamiętaj, test obciążenia 75 g glukozy jest prawidłowo przeprowadzony gdy: byłaś na czczo, poprzedniego dnia nie jadłaś dużej ilości słodyczy i ostatni posiłek przed testem zjadłaś około 12 godzin wcześniej. Tego testu już się nie powtarza – wyniki nieprawidłowe świadczą o cukrzycy ciążowej. Kolejny test niepotrzebnie wydłużyłby tylko okres do rozpoczęcia leczenia.