mikusia15
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2007, 19:57

kisiel i budyń

18 kwie 2007, 20:03

hej dziewczyny! mam wielki problem... jak zrobić kisiel maluszkowi (wiem ze to banalne....)... nie chce robic takiego z torebki, a nie znam proporcji...
a jak zrobic budyń? czy na zwyklym mleku czy na modyfikowanym? moj synek ma pol roku i chcialabym mu urozmaicic diete ale niestety nie znam proporcji... iel wody, ile soku, ile mąki ziemniaczanej (bo chyba ja sie sypie zeby zagescic...)
pomozcie!!!

Awatar użytkownika
Kaja
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2184
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:53

18 kwie 2007, 20:42

kurcze proporcji to ja też nie znam ale budyń to na mleku modyfikowanym zrób

Awatar użytkownika
aguśka
Nakręcona katarynka
Nakręcona katarynka
Posty: 194
Rejestracja: 08 mar 2007, 21:26

18 kwie 2007, 22:48

mikusia15, ja też kisiel robiłam zawsze "na oko", ale podam ci mniej więcej jak robiłam.
3/4 szkl. wody zagotować, w osobnym naczyniu pół szklanki wody wymieszać z dwoma łyżeczkami mąki ziemniaczanej i wlewać do gotującej się wody, ale nie wszystko na raz tylko po troszkę i zobaczysz jaka będzie gęstość. (Jeśli nie będzie takiej potrzeby to nie wlewaj wszystkiej mąki z wodą). Wszystko razem zagotować i dodać soczek owocowy, tyle żeby było smaczne :-D :-D :-D Broń Boże nie syp mąki bezpośrednio do gotującej się wody bo porobią ci się glutki.

Jeśli chodzi o budyń to nie jestem przekonana do tego mleka modyfikowanego, bo podobno nie można go gotować. Zaraz poszukam przepisu na naturalny budyń ale niestety na zwykłym mleku. Nie wiem w jakim wieku jest Twoje Maleństwo ale może komuś się ten przepis przyda.....

[ Dodano: 2007-04-18 ]
Na budyń ja mam taki przepis:
1/2 l mleka zagotować, na gotujące wlać utarte: 6 żółtek, 6 łyżek cukru, 2 łyżki cukru waniliowego, 1łyżkę mąki zwykłej, 1 łyżkę mąki ziemniaczanej.
Kiedyś robiłam budyń z tego przepisu i był pyszny ale niestety nie nadaje się on dla malutkiego dziecka ponieważ jest na krowim mleku i ma dużo żółtek. :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
Iwona H
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2226
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:31

19 kwie 2007, 22:41

Ja mam taki przepis na Kisiel mleczny z żółtkiem (dla dziecka od 6 miesiąca), ale nie wiem jak smakuje bo nie robiłam.

Składniki:
mleko modyfikowane (w proszku)
woda ok. 135ml
łyżeczka mączki ziemniaczanej
1 żółtko

Przygotowanie:
Umyj starannie jajko, sparz wrzątkiem i oddziel żółtko od białka. Podziel żółtko na dwie części. Przygotowaną wodę też podziel na dwie części. Połowę porcji wody wlej do garnuszka i postaw na ogniu. Dodaj mączkę ziemniaczaną i mieszając gotuj na małym ogniu. Następnie dodaj połowę żółtka, dobrze je rozprowadź, mieszając, zagotuj jeszcze raz. Do drugiej części wody wsyp mleko (wg proporcji zamieszczonych na opakowaniu).
Połącz razem kisiel i mleko. Przelej do miseczki i ostudź. Podawaj dziecku z przecierem owocowym lub sokiem.

martolcia
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 6
Rejestracja: 28 maja 2007, 21:38

28 maja 2007, 21:44

moim zdaniem gotowe kisiele z torebki ( TE na mleku) Oszczedzaja czas ale sa tez całkiem smaczne

[ Dodano: 2007-05-28, 21:46 ]
no i walnełam byka, pomyłka - myslałam o budyniu,przepraszam

mikusia15
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2007, 19:57

29 maja 2007, 09:42

do tej pory robilam tylko kisiel. budyniu chyba sie nie podejme, ale dziekuje za odezwe :) co do tych z torebki to... ja nie jestem do nich przekonana... chociaz, raz zostawilam maluszka z moja mama na kilka godzin, a ona zrobila mu budyn na zwyklym mleku i wlasnie z proszku. nic mu nie bylo, ale jednak... jak skonczy rok to bede mu robic, mam nadziej :D

moni26
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5989
Rejestracja: 09 mar 2007, 11:55

29 maja 2007, 17:47

A to szybki przepis na kisiel owocowy:
1. Jabłka 50g (lub inne owoce w zalezności od wieku dziecka)
cukier 10 g
mączka ziemniaczana 5g
woda 100 g
Sposób przygotowania: Umyte jabłka pokroić, włozyc na wrzacą wodę zagotowaną z cukrem i rozgotować. Następnie przetrzeć przez sito i powtórnie zagotować. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić cześcią zimnej wody ok 20g, wlać wrzący przecier, ciągle mieszając zagotować.

Kisiel owocowy mozna podać z mlekiem do polania.

a to drugi przepis na kisiel z soku z owoców np Bobo-frut - 70g
cukier 5 g
mączka ziemniaczana 5g
woda 50 g

Część wody zagotowac z cukrem. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić w reszcie wody wlać na wrzącą wodę z cukrem. Zaraz też wlać sok i wszsytko dokladnie rozprowadzić, aby powstała jednolita masa. Kisiel podawać polany mlekiem.

Awatar użytkownika
Kolka
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3779
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:38

15 paź 2007, 22:55

Kurczę, a ja dopiero znalazłam ten wątek :ico_puknij: A miałam tyle dylematów... Chociaz o nic nie prosiłam to i tak wam dziewczyny dziękuję :ico_sorki: :-D

Wróć do „Kuchnia - ulubione miejsce w domu ;-)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość