czy badasz sobie piersi

1- tak robie to systematycznie
34%
12
2- nie,nie robie
37%
13
3- nie umiem badac sama piersi
17%
6
4- ginekolog z kazda wizyta mi bada piersi
11%
4
 
Liczba głosów: 35
Awatar użytkownika
aga216
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5370
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:39

04 kwie 2007, 09:59

badajcie dziewczyny badajcie jak nie zadbacie o swoje zdrówko to nikt za was tego nie zrobi,ja niestaty miałam juz usuwane dwa razy gruczolako-włókniaki na szczęscie łagodne.teraz reguralnie chodze na usg co pół roku mam taką sprawdzona panią której ufam, pamietajce że wiekszośc zmian w piersiach jest nie grożna..pozdrawiam

Awatar użytkownika
Wronka
Maniak forumowy
Maniak forumowy
Posty: 329
Rejestracja: 07 mar 2007, 16:02

10 kwie 2007, 11:55

kasia1974 pisze:Wiem ze powinnam ale nie robie tego. :ico_wstydzioch:



ja tez :ico_zly:

Awatar użytkownika
biedroneczka
maniakogadacz
maniakogadacz
Posty: 390
Rejestracja: 07 mar 2007, 20:36

10 kwie 2007, 12:38

No ja niestety nie badam, a przynajmniej nie regularnie :ico_wstydzioch: Chyba czas to zmienić!

Co do badania piersi przez ginekologa, to jeszcze się nie spotkała z czymś takim :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
magda75
Wodzu
Wodzu
Posty: 14493
Rejestracja: 25 mar 2007, 23:26

11 kwie 2007, 23:17

nie nie badam!wiem ze powinnam ale teraz karmie piersia to chyba nie ma sensu?mialam ze 3 lata temu robione usg piersi wszystko okay :ico_oczko:

Awatar użytkownika
bozena
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5208
Rejestracja: 07 mar 2007, 18:20

12 kwie 2007, 14:55

magda75, ale przez 3 lata to dużo się mogło wydarzyć.

Dziewczyny przecież to nie jest takie trudne wystarczy podczas kąpieli sobie "pomacać" piersi a dla pewności to można zapytać gina lub obejrzeć instrukcję
SAMA KONTROLUJ PIERSI!

1. PRZED LUSTREM
Unieś ręce do góry i zobacz czy nie ma zmian w kształcie piersi i kolorze skóry, czy skóra się nie marszczy i nie ciągnie. Ściśnij brodawkę i zobacz czy nie wydziela się z niej płyn.

2. POD PRYSZNICEM
Prawą rękę połóż pod głowę, lewa na prawej piersi. Naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z lewą piersią.

3. PO KĄPIELI
Połóż się. Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod prawy bark, prawą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami lewej ręki zbadaj prawą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z lewą piersią. Sprawdź czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.


BADANIE USG I MAMMOGRAFIA

Jak się przygotować?
Na badanie najlepiej przyjść w dwuczęściowym ubraniu, aby móc łatwo rozebrać się do pasa. W dniu badania należy wziąć kąpiel. Nie jest wskazane używanie dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Najbardziej odpowiednie jest wykonanie badania w kilka dni po miesiączce.

Badanie ultrasonograficzne (USG) piersi wykonuje się u kobiet młodych zwykle do 40 roku życia, które mają obfitą tkankę gruczołową. Mammografia natomiast jest badaniem z wyboru u kobiet po 40 roku życia, których piersi w większej części zbudowane są z tkanki tłuszczowej. W przypadku niejednoznacznej zmiany w badaniu ultrasonograficznym zwykle lekarz radiolog zaleca również ocenę w badaniu mammograficznym. Podobnie się dzieje w sytuacji odwrotnej, gdy do końca nie można określić charakteru zmiany w badaniu mammograficznym, wykonuje się USG.

W zależności od budowy piersi u części badanych lepsza jest ultrasonografia, a u części mammografia. Oba badania wzajemnie się uzupełniają. Czasem lepiej w uwidacznia się zmiana w badaniu mammograficznym, a czasem w USG. W pewnych przypadkach dopiero suma informacji z obu badań może dostarczyć odpowiedzi. Z tego względu jeśli istnieje taka potrzeba wykonuje się oba badania.
Rak piersi (poprawnie rak sutka) jest chorobą nowotworową możliwą do wyleczenia, jeżeli tylko zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, aby w porę rozpocząć właściwe leczenie. Niestety, w momencie pojawienia się objawów rak bywa już zbyt rozprzestrzeniony w organizmie, by możliwe było łatwe jego wyleczenie. Dzięki profilaktyce zwiększa się wykrywalność raka we wczesnym stadium co jednocześnie zwiększa szanse na wyleczenie.



tu mam jeden fajny artykuł:

Badanie piersi - Zaufaj Swoim Dłoniom
2002-08-12, ostatnia aktualizacja 2003-07-25 14:53
Kobiety poniżej 30 roku życia badając piersi same rozpoznają u siebie zmiany. Badając swoje piersi raz w miesiącu po pewnym czasie tak dobrze znana jest ich budowa, że jakakolwiek zmiana może być łatwo rozpoznawalna. Używając palców można rozpoznać zmiany wielkości grochu.
ZOBACZ TAKŻE
Uratuj swoje życie (10-09-03, 09:00)
Badanie jest szybkie i proste - dzięki niemu jesteście w stanie uratować własne piersi.

Sprawdzaj swoje piersi zaraz po krwawieniu miesięcznym, każdego miesiąca.

Oglądaj stojąc przed lustrem dokładnie sprawdzaj kolor, rozmiar oraz budowę piersi. Obrzęk, wciągnięcie skóry, brodawki do środka, zmarszczenia skóry mogą być objawami nowotworu. Obejrzyj piersi również z rękami opuszczonymi na biodrach oraz podniesionymi w górę.

Uciśnij lekko każdy z sutków i sprawdź czy nie ma wydzieliny. Niewielka ilość przezroczystej, nieco zielonkawej lub mlecznej może być prawidłowe. Obfity wyciek lub krwisty może być podejrzany.

Poczuj. Stojąc pod prysznicem lub leżąc na łóżku podnieś jedną rękę nad głowę, a drugą ręką małymi kółkami sprawdzaj piersi od dołu do góry, a także w środku piersi. Poszukuj zgrubień, grudek, guzków. Zbadaj tez okolice pod i nad piersiami , a także pod pachami.

Skonsultuj się zlekarzem jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany. Pamiętaj jednak, że większość zmian nie jest złośliwa.

Rak Piersi

Co to jest?

Rak piersi jest rodzajem nowotworu (niekontrolowany wzrost i podziału komórek). Może on rozwinąć się w kilku miejscach np. zajmując przewody gruczołu piersiowego, płaciki w których produkowane jest mleko oraz tkanka nie gruczołową.

Główne rodzaje nowotworu:


Rak inwazyjny przewodowy - ten rodzaj rozwija się z przewodów mlekowych i stanowi około 70 % wszystkich nowotworów piersi. Może rozprzestrzenić się poza tkankę przewodów i zająć tkankę tłuszczową, a następnie drogą krwi lub układu limfatycznego dać przerzuty do innych części ciała.


Rak zrazikowy - ten rodzaj nowotworu stanowi około 10 proc. przypadków i bierze swój początek w płacikach produkujących mleko. Może również rozprzestrzenić się na tkankę tłuszczową i dać przerzuty do pozostałych części ciała.


Rak rdzeniowy, cewkowy i śluzowaty - są to nowotwory powolnie rosnące i najczęściej rozpoznawane w badaniu mikroskopowym. Stanowią około 12% nowotworów piersi.


Choroba Paget'a - stanowi 1% nowotworów piersi. Rozpoczyna się od przewodów mlekowych i następnie rozprzestrzenia się na aureole (ciemny obrąbek na około brodawki sutkowej). Najczęściej pojawiają się objawy zapalenia brodawki, swędzenie, zmiana jej barwy.


Rak zapalny - stanowi około 4 % nowotworów piersi i jest najbardziej agresywny oraz trudny do leczenia, bardzo szybko się rozprzestrzenia.


Rak przewodowy in situ - rozpoznajemy wówczas, gdy rak ogranicza się tylko i wyłącznie do przewodów mlekowych i nie nacieka tkanki tłuszczowej. Wykryty w tej postaci daje zazwyczaj 100% szanse wyleczenia. Bez leczenia w ciągu 10 lat staje się rakiem inwazyjnym naciekającym tkankę tłuszczowa.

Wiele kobiet coraz częściej poddaje się kontrolnym mammografiom, dlatego też możliwe jest wczesne rozpoznanie raków w stanie nie inwazyjnym. Rak piersi jest w Stanach Zjednoczonych drugim co do częstości nowotworem u kobiet i stanowi około 180-200 nowych przypadków rocznie. Jest przyczyna około 44000 zgonów kobiet rocznie i jest jedna z wiodących przyczyn zgonu kobiet między 40 a 55 rokiem życia. Ryzyko rozwinięcia raka piersi wzrasta z wiekiem tak więc 3 przypadki z 4 pojawiają się u kobiet powyżej 50 roku życia.

Czynniki ryzyka:


Rodzinne występowanie raka piersi


Estrogeny - wczesna miesiączka około 13 roku życia i późna menopauza (po 51 roku życia), używanie hormonalnej terapii zastępczej
Niezachodzenie w ciążę oraz pierwsza ciąża po 30 roku życia


Otyłość, zwłaszcza po okresie menopauzalnym


Nadużywanie alkoholu (ryzyko nowotworu zwiększa się dwukrotnie przy wypijaniu 3 i więcej drinków dziennie)


Palenie papierosów


Mała aktywność fizyczna

Większość nowotworów gruczoły piersiowego występuje u kobiet, jednak zdarzają się przypadki występowania u mężczyzn. Około 1400 nowych przypadków raka u mężczyzn w Stanach Zjednoczonych rocznie i następuje 290 zgonów z tego powodu.

Objawy


Guzek lub zgrubienie w obrębie piersi lub pod pachą


Krwisty lub przezroczysty wyciek z brodawki sutkowej


Wciągnięcie sutka


Zaczerwienienie lub obrzęk piersi


Pojawienie się na piersi skóry przypominającej skórkę pomarańczy


Zmiana kształtu piersi


Owrzodzenie piersi

Czego poszukuje Twój doktor?

Lekarz będzie chciał się dowiedzieć o czynnikach ryzyka raka piersi szczególnie dotyczy to występowania raka u członków rodziny. Zwróci uwagę na guzki, zgrubienie w obrębie piersi, zmiany w obrębie brodawki sutkowej, zaczerwienienie i opuchnięcie, zmiany na skórze.

Diagnoza

Lekarz może podejrzewać raka jeżeli w badaniu fizykalnym odkryje nieprawidłowości lub gdy wynik mammografii będzie nieprawidłowy. Następnym krokiem jest badanie ultrasonograficzne (USG) w którym będzie można określić charakter zmiany, czy jest to zmiana lita czy też wypełniona płynem. Jeżeli zmiana będzie miała charakter lity wówczas wskazana jest biopsja. Dzięki biopsji możliwe rozpoznanie czy jest to rak czy też zmiana o charakterze łagodnym.

Czas trwania

Raz zdiagnozowany nowotwór nie ustępuje, jedynie zastosowanie odpowiedniego leczenie pozwala na ograniczeni rozprzestrzeniania i wzrostu.

Zapobieganie

Nie ma gwarancji na zapobiegnięcie chorobie, ale można ograniczyć czynniki ryzyka np.:


Rzucając palenie


Zachowując odpowiednią masę ciała


Ćwicząc regularnie


Nie nadużywając alkoholu


Stosując odpowiednia dietę - ograniczając tłuszcze, a spożywając więcej owoców i warzyw

Należy też pamiętać o.:


Samodzielnym badanie piersi każdego miesiąca


Badaniu piersi przez lekarza co najmniej raz na trzy lata prze kobiety poniżej 40 roku życia, i corocznie u starszych


Wykonywaniu badań mammograficznych corocznie u kobiet powyżej 40 roku życia

Leczenie

Leczenie raka piersi polega głównie na wycięciu zmiany. Mastektomia polega na usunięciu całego gruczołu sutkowego. Jeżeli nowowtwór wykryty jest odpowiednio wcześnie możliwe jest usunięcie jedynie samej zmiany wraz z marginesem zdrowej tkanki. Zabieg chirurgiczny może być uzupełniony radioterapią lub chemoterapią.
Radioterapia jest polecana w przypadkach usunięcia guzka, po to aby zniszczyć komórki które mogły pozostać po zabiegu. Bez radioterapii wznowa nowotworu występuje u 25% chorych. Prawie zawsze należy zastosować radioterapie przy wznowie nowotworu.
Chemioterapia stosowana jest zależnie od rozprzestrzenienia nowotworu. W niektórych przypadkach chemioterapia zalecana jest przed zabiegiem chirurgicznym aby zmniejszyć masę guza.
Niektóre formy nowotworów można leczyć hormonalnie. Podczas tej kuracji pacjentki przyjmują Tamoxifen codziennie przez 2 do 5 lat. Lek ten działa przez blokowanie receptora dla estrogenu i może zmniejszyć ilość nawrotów o około 30%.
Leczenie stanów przedrakowych niegdyś leczono identycznie jak nowotwór piersi, jednak obecnie uważa się, że mniej radykalne leczenie daje podobne wyniki. Mastektomia jest jednak czasami niezbędna. Konieczne są częstsze kontrole u lekarza oraz regularna samokontrola i mammografia.

Kiedy skontaktować się z lekarzem


Skontaktuj się z lekarzem jeżeli wyczujesz u siebie guzek lub stwardnienie.


Zmiany wokół brodawki sutkowej, obrzęk piersi, zmiana kształtu, zaczerwienienie, wciągnięcie brodawki powinny zwrócić twojąuwagę.

Prognoza

Wczesne rozpoznanie znacznie poprawia rokowanie u kobiet z rakiem piersi. Jeżeli guz jest niewielkich rozmiarów i ograniczony jedynie do piersi, wówczas 90% chorych przeżywa kolejne 5 lat. Zmiany rozsiane powodują, że nawet podczas zastosowania radykalnego leczenia kolejne 5 lat przeżywa jedynie 16% pacjentek.

mal
Wodzu
Wodzu
Posty: 17507
Rejestracja: 06 mar 2007, 13:33

12 kwie 2007, 21:53

TECHNIKA SAMOBADANIA PIERSI


jak powinno sie to robic :ico_oczko:
http://www.forumginekologiczne.pl/txt/print,535,0

poza tym nie zapominajcie ze w czasie pieszczot nalezy i meza uczulic na cos, ze jest nie tak w piersi ,on tez moze wyczuc :ico_oczko:

Norah
Noworodek Forumowy
Noworodek Forumowy
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2007, 00:21

14 maja 2007, 12:36

tak - proście mężów lub partnerów o to - dla nich to frajda będzie hehe
a dla nas pożytek

Awatar użytkownika
aska
Dorastam! Mam 1 ząbek!
Dorastam! Mam 1 ząbek!
Posty: 737
Rejestracja: 22 mar 2007, 00:16

16 cze 2007, 14:29

ja jakoś badam się sama ale nie systematycznie a to własnie mój mąż na lewej piersi wyczuł mi małe zgrubienie i 21 czerwca idę na usg trzymajcie kciuki

Awatar użytkownika
Myszka_
Trzy tysiące lat minęło...
Posty: 3255
Rejestracja: 08 mar 2007, 15:25

09 sie 2007, 12:22

Badam piersi, zazwyczaj w trakcie kąpieli, wtedy podobno najlepiej, a oprócz tego co roku na kontrolnej wizycie mój gin. łącznie z cyto robi również badanie piersi.

Awatar użytkownika
madzia22
Forumowy szkolniak!
Forumowy szkolniak!
Posty: 1124
Rejestracja: 11 kwie 2007, 20:14

10 sie 2007, 10:52

NO NIESTETY JA TEZ NIE BADAM A U GINA NIE SPOTKAŁAM SIE TEZ Z TAKIM BADANIEM :ico_szoking:

Wróć do „Ogólnie o zdrowiu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość