Ona
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2007, 13:00

Badania prenatalne

18 sie 2007, 11:36

jesli moglabym prosic o kilka wypowiedzi na ten temat jestem w 10tyg ciazy i lekarz wyslal mnie ne badanie prenatalne wiem ze niekarzda kobieta na to jest wyslyane ze te ktore sa po 35roku zycia a ja mam 18 lat dlaczego?

Awatar użytkownika
kasiaa1985
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2202
Rejestracja: 07 mar 2007, 19:09

18 sie 2007, 14:39

Ona, ja sama indywidualnie poszłam sobie na badania prenatalne. Jak bylam w 21 tc to umówiłam się prywatnie na badanieprenatalne konkretnie wchodzilo w to tylko USG dzidziusia z dokładnym sprawdzeniem szumu w sreduszku, plucach... ach juz nie pamiętam, ale chyba 20 minut to trwało. Dokładnie mnie zbadano i byłam spokojna że maluszek jest zdrowy.
Nie wiem czemu w twoim przypadku lekarz ci to zlecił...tak jak piszesz.. takie badania głównie wykonuje sie u matek powyzej 35 r.ż, bądz gdy podejrzewa się u dziecka jakąs wade genetyczna...ty jesteś młoda.. nie mam zielonego pojęcia czemu.. :ico_noniewiem:

Awatar użytkownika
eve.ok
Cyber rusałka
Cyber rusałka
Posty: 5871
Rejestracja: 12 mar 2007, 19:20

18 sie 2007, 17:52

Ona to jeszcze zależy o jakim typie badań prenatalnych piszesz. Są nieinwazyjne i inwazyjne. Do tych pierwszych zalicza sie m.in. badania na podstawie usg (na ogół jeśli lekarz prowadzący jest dobrym specjalistą to jest w stanie je przeprowadzić w ramach rutynowego usg - u mnie tak było) albo badania krwi na prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Choć to badanie nie przesądza o niczym i konieczne jest jego dopełnienie. Są też badania prenatalne inwazyjne - nie znam dokładnie ich charakterystyki, ale z tego co wiem polegają na punkcji i pobraniu płynu owodniowego, który potem jest badany pod kątem ewentualnych wad u płodu. Te ostatnie badania - inwazyjne wykonuje sie tylko w uzasadnionych przypadkach (np. obciążenia rodzinnego, wieku itp.) ze względu na ryzyko. 1% takich punkcji kończy sie poronieniem.
A może w twojej rodzinie były jakieś przypadki chorób uwarunkowanych genetycznie i stad te zlecenia? I napisz jaki to rodzaj badań prenatalnych...

Awatar użytkownika
Aneta 30
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2137
Rejestracja: 09 mar 2007, 19:54

23 sie 2007, 17:20

Witam serdecznie :-)
kochane moze mi udzielicie dokladnie odpowiedzi czy to jest takie normalne usg na brzuchu czy dopochwowo bo ja jestem w 10 tc i 4 dni i tez mam miec te usg prenatalne. I chyba mi pobierali krew wlasnie w tym kierunku na wady genetyczne,ale ma byc tez robione usg Wizyte mam na 5 wrzesnia bardzo sie boje tego badania bo nie wiem czego sie mam spodziewac,boje sie ze mi powiedzą tą najgorszą wersje.
Z gory Wam dziekuje za odpowiedz :-)

katrin
Beze mnie to forum nie istnieje!
Beze mnie to forum nie istnieje!
Posty: 1971
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:29

23 sie 2007, 17:46

Aneta 30, chyba za wczesnie na badania prenatalne z krwi.Na tym etapie chyba przez USG badaja cos z karkiem.Ja w 16 tygodniu mialam badanie krwi tzw tripel test , ktory mial wykryc prawdopodobienstwo urodzenia dziecka z wada genetyczna.Na inwazyjne sie nie zgodzilam, bo jest 1% ryzyka, ze sie po tym badaniu poroni, wiec po co mialam narazac swoje dziecko.W 20 tygodniu poszlam na dokladne badanie 3D USG, gdzie lekarz ogladal poszczegolne organy dzidziusia.
Mysle, ze bedziesz miala USG dopochwowe, bo przez brzuch taka mala fasoleczke jeszcze malo widac.Nic sie nie martw.Bedzie dobrze, choc wiem jak z bijacym sercem odbieralam wyniki testu.Na szczescie mam zdrowego chlopczyka.

Awatar użytkownika
Magdzinka
Zaczynamy gimnazjum!
Zaczynamy gimnazjum!
Posty: 1205
Rejestracja: 07 mar 2007, 20:19

23 sie 2007, 17:48

Aneta 30, Jak ja byłam w 10tc to właśnie usg miałam przez pochwę, trwało to ok pół godziny. Było super bo już widzialam bijące serduszko :-)
Nie martw się i nie bój się samego badania, bo to nic nie boli a tylko zobaczysz swoje maleńkie dzieciątko. Mam nadzieję, że wyniki też będą ok :ico_brawa_01: tego ci życzę z całego serca :-) Trzymam kciuki i daj znać co tam u was?

Awatar użytkownika
Aneta 30
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2137
Rejestracja: 09 mar 2007, 19:54

23 sie 2007, 20:38

dziewczyny bardzo Wam dziekuje oby bylo dobrze tak jak mowicie :ico_olaboga: ja juz sie tyle naczytalam o tych badaniach ze mam juz kompletnie dosyc wszystkiego.
Napewno dam Wam znac jak bylo pozdrawiam Was serdecznie :-)

Awatar użytkownika
żona
Jestem najmądrzejszy na forum!
Jestem najmądrzejszy na forum!
Posty: 1511
Rejestracja: 01 maja 2007, 17:03

24 sie 2007, 14:22

Aneta 30, kochana pisałam Ci, że teraz często lekarze kierują na to badanie (czesto wykonuja je sami w ramach zwykłęgo USg, tylko na dobrym sprzęcie). Robi się je miedzy 10-14tc (najlepiej oik12-14tc) , jest to tzw. USg genetyczne i nalezy do badań prenatalnych nieinwazyjnych.

"jest to specjalne usg, które pozwala wykryć zmiany charakterystyczne dla chorób uwarunkowanych genetycznie, a także wady rozwojowe (np. wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, wady narządów wew.). lekarz dokonuje oceny ryzyka choroby połodu na podst kilkudziesięciu parametrów (m.in grubośc fałdu potylicznego, długośc kości ramiennej, długość kości nosowej). Badanie p[rzeprowadza się miedzy 11-14tc. Wynik otrzymujesz od razu! Dokłądnośc: wykrywa ok 80% przypadków zespołu downa, ponad 90% przypadków zespołu Edwardsa i Patau."

teraz lekarze wykonują to badanie rutynowo (przynajmniej cześć lekarzy). Dziewczyny z mojego wątku na lutym miały je robione wszystkie, włącznie ze mną. Ja miałam robione dokłądnie w 12 tc , lekarz chciał zrobic USg przez brzuszek, ale skonczyło się na dopochwowym z powodu ułożenia dziecka (nie chciało pokazać karku, pokazywało buzinkę :ico_brawa_01: )
nie masz się co martwić kochana!!!


ONA ja mam 22 lata i tez mi je robili, bez paniki! Robi się je standardowo powyzej 35 roku zycia poniewaz wtedy wzrasta reyzyko chorób genetycznych , szczególnie jesli jest to pierwsze dziecko w takim wieku.

Awatar użytkownika
Aneta 30
Mistrzu dwa tysiace!
Mistrzu dwa tysiace!
Posty: 2137
Rejestracja: 09 mar 2007, 19:54

24 sie 2007, 14:41

żona, dziekuje za informacje sciskam Cie mocno :-D

Awatar użytkownika
Agniesia21
Towarzyska dusza
Towarzyska dusza
Posty: 31
Rejestracja: 23 sie 2007, 19:44

25 sie 2007, 14:13

cześć Aneta 30. Ja mialal dwa USG w 6tym i 10tym tygodniu. Najpirew probowali robic USG na brzuchu a potem dopochwowo bo normalnie nie bylo dobrze widac :-). Potem mialam USG w 20tym tygodniu (u mnie w szpitalu w Belfaście robia takie dokladne USG z opisaniem szczegułów dzidziusia w 20-tym tyg kazdej :ico_ciezarowka: ) Po tym USG czulam sie uspokojona. Napewno lekarz chce Cie uspokoić do konca ciąży i dlatego Cię wysyła na dokladne badania. Nic sie nie przejmuj :-D

Wróć do „Ciąża, czyli nasze 9 miesięcy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość