zapalenie oskrzeli jest na pewno łagodniejsze od płuc w zapalenie płuc * osłabieniem
* bólami mięśni
* nagłą wysoką gorączką, która spada po 7-9 dniach
* dreszczami
* zlewnymi potami
* kaszlem, najpierw suchym, a następnie wilgotnym z odkrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny
* bóle klatki piersiowej przy oddychaniu
* duszność o różnym stopniu nasilenia.
Podczas osłuchiwania słyszymy szmer oddechowy oskrzeli lub szmer pęcherzykowy zaostrzony. Początkowo we wczesnej fazie choroby występują trzeszczenia, a kolejnym objawem jest rzężenie drobno i średniobańkowe, dźwięczne świsty, furczenia. Stwierdza się stłumiony odgłos opukowy a także wzmożenie drżenia piersiowego. Tarcie opłucnowe może być słyszalne w pierwszych dniach choroby. Gdy w jamie opłucnej pojawia się większa ilość płynu >300 ml - wystąpi przytłumienie lub stłumienie odgłosu opukowego i osłabienie szmerów pęcherzykowych.
zapalenie oskrzeli...Jak się objawia
Kaszlem, początkowo suchym, głębokim, dudniącym. Jest on męczący i napadowy, a napady kończą się odkrztuszeniem wydzieliny. Trzeba pamiętać, że samo odkrztuszanie jest trudne. Początkowo chorobie towarzyszy stan podgorączkowy, charakterystyczne jest to, że kaszel "zamęcza" chorego.
Leczenie
Stosuje się środki wykrztuśne, rozkurczowe, wzmacniające, antybiotyki. Terapia musi odbywać się pod nadzorem lekarza. Wszelkie próby samoleczenia mogą spowodować przejście choroby z fazy ostrej w przewlekłą, bardzo trudną do wyleczenia. Może ona sukcesywnie niszczyć oskrzela i upośledzać oddychanie. Podczas kuracji trzeba pić dużo płynów - wody mineralnej, herbat ziołowych, owocowych. Chory powinien leżeć w łóżku i często zmieniać pozycję ciała z boku na bok, ponieważ ułatwia to odrywanie się i wykrztuszanie wydzieliny. Ważne jest też tzw. aktywne wykrztuszanie - chory musi intensywnie pracować i kasłać, by odkrztusić wydzielinę. Może w tym pomóc oklepywanie pleców dłonią.
To przyniesie ulgę
Podczas infekcji wirusowych, szczególnie zapalenia oskrzeli warto jeść kaszę jaglaną. Ma właściwości antywirusowe i wysuszające produkowaną w nadmiarze wydzielinę błon śluzowych układu oddechowego.
Tutaj dostałam od dziewczyny szczegółowy opis to wklejam i tutaj dla zainteresowanych jednak wygląda mi to bardziej na te oskrzela bo temperatury już wogóle nie ma a miała tylko stan podgorączkowy ale dzięki tez za odpowiedzi to na wyleczenie tego kaszlu muszę jeszcze poczekać ona już tak z dwa tygodnie ale to przez to ze jak zaczęła tylko kaszleć to poszłam do lekarza i niestety trafiłam na niezbyt dobrego lekarza bo ona stwierdziła ze Oli nic nie jest
ale po paru dniach dostałam sie juz do swojej lekarki i ona już powiedziała ze to zapalenie oskrzeli dlatego dopiero teraz dostała antybiotyk może wogóle by do tego nie doszło gdyby nie ta pierwsza lekarka
no i teraz już mleko sie wylało niestety